Hiszpania – co warto zobaczyć w Gironie?

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Girona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, będące stolicą prowincji o tej samej nazwie. Oprócz siedziby portu docelowego dla tanich lotów z Polski, miejsce znane jest przede wszystkim za sprawą swojej urokliwej starówki, w której mieści się jedna z najbardziej zabytkowych dzielnic żydowskich w Europie. Co warto zobaczyć w Gironie oprócz tego miejsca? Z pewnością zachwyci Was również m.in. gotycka katedra, domy nad rzeką Onyar oraz.. tajemniczy posąg lwicy. Warto spędzić tu co najmniej jeden dzień, przed dalszą podrożą w kierunku wybrzeża Costa Brava.

girona8 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Co warto zobaczyć w Gironie?

Posąg lwicy w Gironie (La Leona de Girona)

Znajdujący się w centrum zabytkowej starówki, u podnóża schodów kościoła Sant Feliu, XII-wieczny pomnik lwicy z przekrzywioną twarzą to prawdziwy symbol Girony. Turystom mówi się, że pocałowanie statuy w tyłek to niemalże gwarancja szczęścia i pomyślności. Nic więc dziwnego, że do lwicy na co dzień ustawiają się kolejki przyjezdnych, którzy cierpliwie czekają na swoją kolej by móc dosięgnąć jej kamienny zadek. Wiele podobnych elementów architektury można znaleźć również w innych rejonach Katalonii. Girona10 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Dzielnica żydowska

Nazywana przez lokalnych “El Call“, leżąca u podnóża katedry, to średniowieczna dzielnica żydowska. Żydzi osiedlili się tu w 890 roku i przebywali do momentu wypędzenia z Hiszpanii w XV wieku. W starej dzielnicy wciąż podziwiać można zabytkowe girońskie synagogi. Funkcjonuje tu również Muzeum Historii Żydów. Placówka zawiera kolekcję eksponatów kultury żydowskiej, z których wyróżniają się kamienne płyty nagrobne z cmentarza na wzgórzu Montjuïc.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Walencja - perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Girona9 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?Girona11 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Girona2 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Katedra w Gironie

W Gironie znajduje się wiele imponujących obiektów sakralnych, które warto zwiedzić. Wśród nich wskazać należy m.in. wspomniany kościół Sant Feliu, który był niegdyś pierwszą katedrą miasta, romański klasztor Sant Pere de Galligants oraz kaplicę Sant Nicolau. Jeżeli jednak na zwiedzanie miasta przeznaczyliście niewiele czasu, w pierwszej kolejności udajcie się w kierunku Katedry NMP (Catedral de Santa María). Gotycka budowla powstała między XI a XVIII stuleciem i może pochwalić się nawą o największej rozpiętości na świecie, jeśli chodzi o architekturę gotyku i drugą największą w świecie chrześcijańskim po bazylice św. Piotra w Rzymie.Kościół Sant Feliu

Uważa się, że pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w okresie wczesnochrześcijańskim. Jego obecna forma posiada elementy romańskie, gotyckie i barokowe.

girona3 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar)

Jednym z najpopularniejszych “pocztówkowych” widoków Girony są kolorowe domy, zlokalizowane nad przepływającą przez Gironę rzeką Onyar. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, większość to jednak efekt pracy XX-wiecznych architektów. Domy zostały wbudowane na linii dawnych murów miejskich, a ich kolorowe i barwne fasady przyciągają uwagę turystów.  Architekturę budynków warto podziwiać podczas spaceru przez jeden z wielu gironskich mostów, wybudowanych nad rzeką. Mosty łączą prawobrzeżne stare miasto (Barri Vell) z lewobrzeżnym El MercadalGirona7 1 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Girona4 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Girona1 1 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?Girona6 Hiszpania   co warto zobaczyć w Gironie?

Girona – informacje praktyczne

Po mieście najlepiej poruszać się pieszo, rowerem (system rowerów miejskich Girocleta) lub lokalną komunikacją, którą tworzy jedenaście linii autobusowych. Miasto posiada własne lotnisko (Girona-Costa Brava), stanowiące drugi co do wielkości port lotniczy w rejonie Barcelony.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Walencja - perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Girona zlokalizowana jest 100 km na północny-zachód od Barcelony oraz 374 km na zachód od Saragossy.Szukasz hotelu w Hiszpanii?

 Booking.com

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

EDYTA 27/10/2018 - 12:12

Zdecydowanie mogłabym w Gironie zamieszkać. Cudowne miasto, piękne budowle no i fani Gry o tron mają co przeżywać tam :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 28/10/2018 - 12:56

Podobnie jak w Dubrowniku! :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close