İçmeler – popularny turecki kurort na Wybrzeżu Egejskim

- Reklama -

Oddalony o zaledwie 8 km od centrum Marmaris, kurort İçmeler to turystyczna perełka regionu, uwielbiana przez plażowiczów. Ta niewielka miejscowość słynie z rozległych plaż oraz malowniczego widoku na pobliskie góry. Za sprawą dobrze rozwiniętej komunikacji, İçmeler to świetna baza wypadowa do zwiedzania całej okolicy!

Icmeler İçmeler   popularny turecki kurort na Wybrzeżu Egejskim

Marmaris czy İçmeler – odwieczny dylemat wczasowiczów

Osoby planujące wczasy na Wybrzeżu Egejskim często zastanawiają się nad tym, czy zatrzymać się w tętniącym życiem Marmaris, czy też w mniejszym i bardziej spokojnym İçmeler. Które miejsce wybrać? Wiele zależy od naszych własnych preferencji i oczekiwań. Osobiście, mimo ogromnej sympatii do Marmaris, zdecydowanie bardziej wolę niezatłoczone İçmeler, bo w miejscu tym łatwiej mi odpocząć, zrelaksować się i nacieszyć pięknem otaczającej przyrody.

Plaża w İçmeler jest zwyczajnie ładniejsza od tej w Marmaris – jest szersza, czystsza, bardziej piaszczysta (piasek o ciemnym odcieniu) i z mniejszą ilością kamyczków. Turkusowe, niezwykle czyste wody w lokalnej zatoce są spokojne i posiadają przyjemne żwirkowe dno, a zejście do morza wydaje się łagodniejsze od tego w pobliskim kurorcie. Korzystanie z publicznych odcinków plaży w İçmeler jest całkowicie bezpłatne i z łatwością można tu znaleźć miejsce dla siebie. Uwaga! Wiele hoteli posiada tu jednak także swoje prywatne odcinki plaży, które niekiedy są niewielkie, a przez to bardzo zatłoczone i mniej zadbane.

- Reklama -

Na duże uznanie zasługuje również deptak, ciągnący się od İçmeler aż do Marmaris. Niemalże wszędzie króluje tu bujna roślinność, z palmami na czele. Wzdłuż promenady rozciągają się niezliczone ilości restauracji, barów, hoteli oraz straganów, dopingujących turystów do kontynuowania spaceru. Lokalni sprzedawcy i mieszkańcy są niezwykle mili i życzliwi. W trakcie spaceru z łatwością można natrafić tu m.in. na domki dla kotów, będące najlepszym dowodem na miłość Turków do miauczących stworzeń.

Icmeler 2 İçmeler   popularny turecki kurort na Wybrzeżu Egejskim

Szukasz hotelu w İçmeler? Sprawdź aktualne promocje:

Booking.com

İçmeler – czy ma jakieś minusy? :)

Jedynym minusem İçmeler jest fakt, że miasteczko nie posiada właściwie żadnych atrakcji turystycznych. Miejsce to należy traktować wyłącznie jako typową wypoczynkową miejscowość, idealną do zresetowania umysłu i relaksu, jak również świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Oczywiście, miłośnicy sportów wodnych również znajdą tu coś dla siebie!

Jak dotrzeć z İçmeler do Marmaris?

İçmeler jest oddalone o 8 km od centrum Marmaris, 100 km od międzynarodowego lotniska Dalaman oraz 275 km od lotniska w Izmirze. Z Marmaris do İçmeler można z łatwością dostać się pieszo lub korzystając z jednego z dostępnych środków transportu.

  • Taksówki – wszystkie tego typu pojazdy w regionie są żółte i posiadają charakterystyczny znak “taxi” na dachu. Taryfy mają licznik ze stałą ceną początkową, która zwiększa się wraz z każdym kilometrem. Stawki za przejazd taksówką są wyższe pomiędzy północą a 7:00 rano. Większość taksówkarzy oferuje stałe ceny dla poszczególnych miejsc docelowych, widoczne na tablicach informacyjnych przy postojach taksówek. Przed rozpoczęciem kursu warto jednak zapytać kierowcę, jaki będzie finalny koszt podróży.
  • Dolmusze – białe minibusy z pomarańczowym paskiem regularnie kursują po wyznaczonych trasach w regionie, zatrzymując się w bardziej lub mniej wyznaczonych miejscach i zabierając pasażerów na pokład niemalże wprost z ulicy. Każdy pojazd ma określoną listę miejsc docelowych, widoczną na bocznej szybie. Opłatę za przejazd dolmuszem uiszcza się wyłącznie w gotówce, najczęściej przy wejściu na pokład u kierowcy lub u jego pomocnika, który zbiera pieniądze od podróżnych w trakcie jazdy. Z dolmusza można wysiąść w dowolnym miejscu na trasie – wystarczy tylko nieco wcześniej dać znać kierowcy. Opłata za przejazd dolmuszem z İçmeler do Marmaris wynosi 2,5 TL za osobę. Większość pojazdów kursuje w godzinach 7:15 – 1:30.
  • Taksówki wodne – Taksówki wodne, łączące İçmeler z Marmaris, kursują od maja do października. Ta forma transportu jest niesamowicie przyjemna i wygodna, gwarantując zarazem malownicze widoki na oba kurorty oraz okolicę. Jednym minusem jest fakt, że taksówka odpływa dopiero w momencie, w którym zbierze się komplet podróżnych – czasem trzeba więc chwilę poczekać. Koszt podróży to 10 TL za osobę.
Icmeler 1 İçmeler   popularny turecki kurort na Wybrzeżu Egejskim
- Reklama -

A Ty który kurort wybierasz – İçmeler czy Marmaris? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

- Advertisement -

Polecane:

9 listopada 2019 – 30. rocznica upadku muru berlińskiego

Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni brutalnie dzielił Berlin i cały kraj, niszcząc więzi rodzinne i przyjaźnie. 9 listopada 2019...

Antyczne atrakcje Turcji – starożytny Pergamon

Pergamon to współcześnie stanowisko archeologiczne, zlokalizowane w pobliżu tureckiego miasta Bergama. Górujący nad okolicą starożytny akropol pergamoński w 2014 wpisany został na...

Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

Dom Jima Thompsona to zlokalizowane w Bangkoku muzeum, poświęcone pamięci zaginionego amerykańskiego biznesmena i architekta. Placówka mieści się w dawnym domu Thompsona,...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close