5.5 C
Istanbul
wtorek, 2 marca, 2021

Ile kosztuje test PCR na lotnisku w Stambule? Jak długo czeka się na wyniki?

- Reklama -

Osoby powracające z Turcji w lutym 2021 są zwolnione z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w okresie 48 godzin przed przylotem, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Od grudnia 2020 roku wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym bezwzględnie zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Honorowane są testy antygenowe i RT-PCR (molekularne, genetyczne), tzn. testy wykonane metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych. Uznawane nie są natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Czy w rzeczywistości jest to takie proste? Sprawdziliśmy na własnej skórze!

- Reklama -

W środę, 10 lutego wróciliśmy do Warszawy z Turcji. W związku z tym, że posiadaliśmy negatywny wynik testu PCR, wykonany dzień wcześniej w Kapadocji, na przejściu granicznym Lotniska Chopina nie zostaliśmy poproszeni o dane adresowe oraz nie skierowano nas na 10-dniową kwarantannę. Pracownik obsługi granicznej zweryfikował jedynie nasze paszporty oraz wyniki testu PCR. Warto zwrócić uwagę, że zwolnienie z kwarantanny nie byłoby możliwe, gdybyśmy test PCR wykonali dopiero po przylocie do Polski.

Ile kosztuje wykonanie testu na lotnisku Istanbul Grand Airport?

- Reklama -

Choć nasz test PCR został wykonany w Kapadocji, podczas przesiadki na Istanbul Grand Airport sprawdziliśmy lotniskową cenę testu PCR oraz długość oczekiwania na wyniki. Obsługa portu lotniczego poinformowała nas, że koszt wykonania testu to 250 TL, a wynik otrzymuje się zwykle po około 4-5 godzinach. Planując wykonanie testu na lotnisku w Stambule, warto więc wziąć pod uwagę te ramy czasowe i zjawić się na pobranie wymazu z wielogodzinnym wyprzedzeniem. Centrum testowe znajduje się przed wejściem nr 14, w hali przylotów.

Gdzie w Turcji można wykonać test PCR?

Test PCR w Turcji można wykonać także w wielu autoryzowanych Laboratoriach Diagnostycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Ich oficjalna lista jest dostępna TUTAJ. Nasze wymazy zostały pobrane przez pracowników Özel Versa Hastanesi w Nevşehir. Przed przystąpieniem do testu, zostaliśmy poproszeni o okazanie paszportu, z którego spisano najważniejsze dane. Wyniki trafiły do nas drogą online następnego dnia, a zatem po kilkunastu godzinach od pobrania próbek.

Test PCR obowiązkowy przed przylotem do Turcji

Warto przypomnieć, że od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR (przetłumaczonego na język angielski lub turecki), wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Obowiązek ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał co najmniej do 1 marca 2021. Cena wykonania testu wraz z tłumaczeniem waha się w Polsce między 350 a 500 zł, w zależności od laboratorium.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

Istanbul
pochmurno z przejaśnieniami
5.5 ° C
6 °
5 °
81 %
4.1kmh
75 %
wt
6 °
śr
9 °
czw
9 °
pt
13 °
sob
12 °

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

Antalya
pochmurno z przejaśnieniami
11.4 ° C
11.7 °
11 °
50 %
4.1kmh
75 %
wt
10 °
śr
17 °
czw
17 °
pt
16 °
sob
16 °

Najnowsze

İzmir
rozproszone chmury
6.4 ° C
7 °
5 °
61 %
8.8kmh
40 %
wt
6 °
śr
14 °
czw
15 °
pt
19 °
sob
17 °

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Ubrania w Turcji – wszystko, co warto wiedzieć o zakupach odzieżowych nad Bosforem

Turcja to prawdziwy potentat przemysłu tekstylnego, a popyt na...

Polecany hotel w Kayseri – Wyndham Grand Kayseri

Wyndham Grand Kayseri to hotel o standardzie 5*, położony...

Z wizytą w Kapadocji, baśniowej krainie wykutej w skale

Ta bajkowa kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu,...

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone...
Close