15 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Ile kosztuje test PCR na lotnisku w Stambule? Jak długo czeka się...

Ile kosztuje test PCR na lotnisku w Stambule? Jak długo czeka się na wyniki?

-

Osoby powracające z Turcji w lutym 2021 są zwolnione z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w okresie 48 godzin przed przylotem, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Od grudnia 2020 roku wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym bezwzględnie zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Honorowane są testy antygenowe i RT-PCR (molekularne, genetyczne), tzn. testy wykonane metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych. Uznawane nie są natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Czy w rzeczywistości jest to takie proste? Sprawdziliśmy na własnej skórze!

W środę, 10 lutego wróciliśmy do Warszawy z Turcji. W związku z tym, że posiadaliśmy negatywny wynik testu PCR, wykonany dzień wcześniej w Kapadocji, na przejściu granicznym Lotniska Chopina nie zostaliśmy poproszeni o dane adresowe oraz nie skierowano nas na 10-dniową kwarantannę. Pracownik obsługi granicznej zweryfikował jedynie nasze paszporty oraz wyniki testu PCR. Warto zwrócić uwagę, że zwolnienie z kwarantanny nie byłoby możliwe, gdybyśmy test PCR wykonali dopiero po przylocie do Polski.

Ile kosztuje wykonanie testu na lotnisku Istanbul Grand Airport?

Choć nasz test PCR został wykonany w Kapadocji, podczas przesiadki na Istanbul Grand Airport sprawdziliśmy lotniskową cenę testu PCR oraz długość oczekiwania na wyniki. Obsługa portu lotniczego poinformowała nas, że koszt wykonania testu to 250 TL, a wynik otrzymuje się zwykle po około 4-5 godzinach. Planując wykonanie testu na lotnisku w Stambule, warto więc wziąć pod uwagę te ramy czasowe i zjawić się na pobranie wymazu z wielogodzinnym wyprzedzeniem. Centrum testowe znajduje się przed wejściem nr 14, w hali przylotów.

Gdzie w Turcji można wykonać test PCR?

Test PCR w Turcji można wykonać także w wielu autoryzowanych Laboratoriach Diagnostycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Ich oficjalna lista jest dostępna TUTAJ. Nasze wymazy zostały pobrane przez pracowników Özel Versa Hastanesi w Nevşehir. Przed przystąpieniem do testu, zostaliśmy poproszeni o okazanie paszportu, z którego spisano najważniejsze dane. Wyniki trafiły do nas drogą online następnego dnia, a zatem po kilkunastu godzinach od pobrania próbek.

Test PCR obowiązkowy przed przylotem do Turcji

Warto przypomnieć, że od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR (przetłumaczonego na język angielski lub turecki), wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Obowiązek ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał co najmniej do 1 marca 2021. Cena wykonania testu wraz z tłumaczeniem waha się w Polsce między 350 a 500 zł, w zależności od laboratorium.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close