Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane w “żetonomatach”, a od kilku lat zastąpiły je jednorazowe bilety w formie papierowych kartoników lub plastikowa przedpłacona karta miejska Istanbulkart, którą można wielokrotnie doładowywać. Korzystanie z tej ostatniej jest bardziej opłacalne, ponieważ cena za przejazd przy jej użyciu jest niższa, niż w przypadku biletów jednorazowych.

Aby skorzystać z usług komunikacji miejskiej w Stambule (i większości miast Turcji), niezbędne jest wcześniejsze zakupienie biletu lub nabycie i doładowanie karty miejskiej. Nie ma możliwości płacenia za przejazdy gotówką.

Co to jest Istanbulkart?

Istanbulkart to oficjalna karta transportu publicznego w Stambule, a zarazem najwygodniejszy i najtańszy sposób na podróżowanie po mieście. Jej posiadacze mają dostęp do całego miejskiego transportu publicznego, w tym m.in. do autobusów, metra, tramwajów, a także promów miejskich, kursujących po Bosforze. Kartę mogą z łatwością zakupić zarówno obywatele Turcji, jak i turyści z całego świata.

- Reklama -

Opisywany w tym artykule rodzaj Istanbulkart jest wersją anonimową, polecaną przede wszystkim podróżnym. Istnieją również inne warianty karty, przeznaczone dla mieszkańców Stambułu, a zarazem upoważniające do stosownych zniżek. Nie są one jednak dedykowane turystom.

Gdzie można nabyć Istanbulkart?

Kartę można zakupić w jednym z ponad 2000 automatów w Stambule (żółte oraz niebieskie), zlokalizowanych m.in. na lotniskach, stacjach metra, dworcach autobusowych, przystankach tramwajowych oraz terminalach promowych. Kartę oferują również wybrane kioski spożywcze – można je rozpoznać po wizerunku karty, eksponowanym na banerze w widocznym miejscu.

- Reklama -

Alternatywą dla zakupu Istanbulkart w formie fizycznej jest aplikacja mobilna, którą również można doładowywać, a następnie dokonywać nią płatności za przejazd. W tym przypadku warto jednak wcześniej zapoznać się z informacjami, dotyczącymi internetu dla turystów w Turcji, dostępnymi tutaj.

W 2020 roku cena karty wynosi 6 TL (zgodnie z kursem z 20.11.2020, dokładnie 3 zł). Zakupiona karta nie posiada żadnych kredytów i należy ją doładować na dowolną kwotę, w zależności od ilości planowanych przejazdów. Koszt jednego przejazdu dla posiadaczy Istanbulkart wynosi 3,5 TL (około 1,75 zł).

W jaki sposób można doładować kartę?

Wystarczy włożyć kartę do czytnika jednego z żółtych lub niebieskich automatów, zlokalizowanych w głównych punktach komunikacyjnych w mieście i poczekać, aż maszyna ją “zeskanuje”. Następnie należy wpłacić gotówkę, którą automat załaduje na naszą kartę. Kartę można uzupełnić również online, poprzez oficjalną stronę www.istanbulkart.istanbul.

- Reklama -

Uwaga! Do żółtych automatów, które nie wydają reszty, można wpłacać banknoty o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100 TL. Ich niebieskie odpowiedniki zwracają resztę i przyjmują banknoty o wartości 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 TL.

W jaki sposób realizuje się opłatę za przejazd?

Przy wejściu do stacji metra, na przystanki autobusowe, terminale promowe oraz wszystkie inne przystanki komunikacji miejskiej w Stambule znajdują się bramki wraz z czytnikami, do których należy przyłożyć Istanbulkart. Po zeskanowaniu, na ekranie z zielonym tłem wyświetla się informacja o właśnie uiszczonej kwocie, jak również o środkach, jakie pozostały na karcie.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Booking.com

Nowości

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...

Stambulski “Tünel” – druga najstarsza podziemna kolej w Europie!

W 1875 roku w Stambule (ówczesnym Konstantynopolu) zakończono prace nad budową kolejki "Tünel", będącej drugą podziemną koleją w Europie, tuż po otwartym...

Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

Do 12 listopada 2020 w Turcji odnotowano 402,053 zakażeń COVID-19. 11,145 osób zmarło, a 344,613 wyzdrowiało. Liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi...

Dźwięki znad Bosforu – Timur Selçuk “İspanyol Meyhanesi”

6 listopada w Stambule, w wieku 74 lat, odszedł Timur Selçuk, popularny turecki piosenkarz, pianista, dyrygent oraz kompozytor. Był synem tureckiego...


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Wakacje w Turcji: 7 największych atrakcji Alanyi

Alanya to popularny kurort i miejscowość wypoczynkowa,...

10 powodów, dla których warto odwiedzić tureckie Mardin

Do Mardin dotarliśmy drugiego dnia naszej...

Turcja jesienią – jaka temperatura panuje tu we wrześniu i październiku?

Choć większości z nas urlop kojarzy się przede wszystkim...

Dzień Kobiet w Turcji – 8 marca

8 marca to dobry pretekst do poświęcenia...
x