11.1 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Istanbulkart - karta publicznego transportu w Stambule

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

-

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane w “żetonomatach”, a od kilku lat zastąpiły je jednorazowe bilety w formie papierowych kartoników lub plastikowa przedpłacona karta miejska Istanbulkart, którą można wielokrotnie doładowywać. Korzystanie z tej ostatniej jest bardziej opłacalne, ponieważ cena za przejazd przy jej użyciu jest niższa, niż w przypadku biletów jednorazowych.

Aby skorzystać z usług komunikacji miejskiej w Stambule (i większości miast Turcji), niezbędne jest wcześniejsze zakupienie biletu lub nabycie i doładowanie karty miejskiej. Nie ma możliwości płacenia za przejazdy gotówką.

Co to jest Istanbulkart?

Istanbulkart to oficjalna karta transportu publicznego w Stambule, a zarazem najwygodniejszy i najtańszy sposób na podróżowanie po mieście. Jej posiadacze mają dostęp do całego miejskiego transportu publicznego, w tym m.in. do autobusów, metra, tramwajów, a także promów miejskich, kursujących po Bosforze. Kartę mogą z łatwością zakupić zarówno obywatele Turcji, jak i turyści z całego świata.

Opisywany w tym artykule rodzaj Istanbulkart jest wersją anonimową, polecaną przede wszystkim podróżnym. Istnieją również inne warianty karty, przeznaczone dla mieszkańców Stambułu, a zarazem upoważniające do stosownych zniżek. Nie są one jednak dedykowane turystom.

Gdzie można nabyć Istanbulkart?

Kartę można zakupić w jednym z ponad 2000 automatów w Stambule (żółte oraz niebieskie), zlokalizowanych m.in. na lotniskach, stacjach metra, dworcach autobusowych, przystankach tramwajowych oraz terminalach promowych. Kartę oferują również wybrane kioski spożywcze – można je rozpoznać po wizerunku karty, eksponowanym na banerze w widocznym miejscu.

Alternatywą dla zakupu Istanbulkart w formie fizycznej jest aplikacja mobilna, którą również można doładowywać, a następnie dokonywać nią płatności za przejazd. W tym przypadku warto jednak wcześniej zapoznać się z informacjami, dotyczącymi internetu dla turystów w Turcji, dostępnymi tutaj.

W 2020 roku cena karty wynosi 6 TL (zgodnie z kursem z 20.11.2020, dokładnie 3 zł). Zakupiona karta nie posiada żadnych kredytów i należy ją doładować na dowolną kwotę, w zależności od ilości planowanych przejazdów. Koszt jednego przejazdu dla posiadaczy Istanbulkart wynosi 3,5 TL (około 1,75 zł).

W jaki sposób można doładować kartę?

Wystarczy włożyć kartę do czytnika jednego z żółtych lub niebieskich automatów, zlokalizowanych w głównych punktach komunikacyjnych w mieście i poczekać, aż maszyna ją “zeskanuje”. Następnie należy wpłacić gotówkę, którą automat załaduje na naszą kartę. Kartę można uzupełnić również online, poprzez oficjalną stronę www.istanbulkart.istanbul.

Uwaga! Do żółtych automatów, które nie wydają reszty, można wpłacać banknoty o nominale 5, 10, 20, 50 oraz 100 TL. Ich niebieskie odpowiedniki zwracają resztę i przyjmują banknoty o wartości 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 TL.

W jaki sposób realizuje się opłatę za przejazd?

Przy wejściu do stacji metra, na przystanki autobusowe, terminale promowe oraz wszystkie inne przystanki komunikacji miejskiej w Stambule znajdują się bramki wraz z czytnikami, do których należy przyłożyć Istanbulkart. Po zeskanowaniu, na ekranie z zielonym tłem wyświetla się informacja o właśnie uiszczonej kwocie, jak również o środkach, jakie pozostały na karcie.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close