Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneJak otrzymać pozwolenie na stały pobyt w Turcji?

Jak otrzymać pozwolenie na stały pobyt w Turcji?

-

- Reklama -

Jak otrzymać pozwolenie na pobyt w Turcji, gdy mija termin ważności wizy? To jedno z najpopularniejszych pytań, jakie trafiają do mojej skrzynki mailowej. Dla wszystkich marzących o zamieszkaniu w kraju minaretów, przygotowałam poradnik dotyczący zasad oraz przepisów związanych z ubieganiem się po pozwolenie na stały pobyt nad Bosforem. 

Turysto, bez obaw – wystarczy wiza

Osoby planujące spędzić w Turcji maksymalnie 90 dni, których celem wyjazdu jest wypoczynek, nie mają potrzeby ubiegania się o pozwolenie na stały pobyt. W tej sytuacji wystarczy zakup wizy turystycznej, która upoważnia do spędzenia w Turcji maksymalnie 90 w ciągu 180 dni. Oznacza to, że przebywając na terytorium kraju przez trzy miesiące bez przerwy, po powrocie do Polski przez kolejne trzy miesiące nie będzie możliwości ponownego wjazdu do Turcji. Po upływie 180 dni, licząc od pierwszego dnia ważności wizy, ponownie pojawia się możliwość nabycia wizy turystycznej (zarówno w formie tradycyjnej wizy wlepki na lotnisku, jak i e-wizy – online). Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

- Reklama -E-wiza oraz wiza typu wlepka wydawane są wyłącznie dla wyjazdów turystycznych lub krótkich wyjazdów biznesowych. W przypadku zainteresowania nabyciem innego rodzaju wizy – np. pracowniczej lub studenckiej, należy złożyć stosowny wniosek w ambasadzie lub konsulacie Turcji.

Wiza wygasła, czy grozi mi kara?

Turyści decydujący się na pobyt w Turcji po wygaśnięciu terminu ważności wizy, powinni liczyć się z konsekwencjami. Podróżni „na gapę” mogą zostać ukarani grzywną, nakazem deportacji, a nawet zakazem wjazdu do kraju przez kilka kolejnych lat.

Minęły 3 miesiące, co dalej?

Po upływie trzech miesięcy turystycznego pobytu w Turcji, polscy obywatele zobligowani są do opuszczenia kraju. Osoby zainteresowane pobytem dłuższym, niż zezwala na to wiza turystyczna, powinny ubiegać się o pozwolenie dalszy pobyt krótkoterminowy (tj. przeważnie od 6 do 12 miesięcy) w najbliższej placówce Wojewódzkiej Dyrekcji do Spraw Zarządzania Migracją (tur. İl Müdürlükleri İletişim Bilgileri), których pełną listę można znaleźć TUTAJ. Stosowne dokumenty można również złożyć poprzez stronę www.e-ikamet.goc.gov.tr. Warto podkreślić, że do 2015 roku wnioski o przedłużenie pobytu rozpatrywały także Wydziały ds. Cudzoziemców w Wojewódzkich Komendach Policji, jednak obecnie instytucje te nie pełnią już takiej funkcji. 

Pozwolenie na pobyt w Turcji – złożenie wniosku online

Po załadowaniu pierwszej strony portalu www.e-ikamet.goc.gov.tr, należy wybrać, czy ubiegamy się o pobyt krótkoterminowy po raz pierwszy lub czy jest to kolejne przedłużenie pobytu. Ostatni z trzech przycisków pozwala także przekierować nad do podstrony, gdzie widoczna będzie decyzja o rozpatrzeniu naszego wniosku. W kolejnych krokach system poprosi nas o uzupełnienie niezbędnych danych (jak m.in. imię oraz nazwisko, data urodzenia, imię ojca, imię matki, płeć, narodowość, numer wizy turystycznej oraz dane kontaktowe). Następnie należy wybrać oddział terenowy, do którego kierujemy nasz wniosek (w zależności od miejsca, w którym planujemy zamieszkać), jak również dogodną datę i godzinę złożenia dokumentów w formie fizycznej. 

Potwierdzenie zarejestrowania wniosku (które nie jest jednoznaczne z otrzymanie pozwolenia na pobyt w Turcji!) należy wydrukować oraz dołączyć do pozostałych wymaganych dokumentów. W przypadku pierwszego ubiegania się o stały pobyt w Turcji, niezbędne będzie osobiste odwiedzenie Wojewódzkiej Dyrekcji do Spraw Zarządzania Migracją.  Niestawienie się w terminie w wybranym oddziale jest równoznaczne z anulowaniem wniosku w systemie. W przypadku składania kolejnych wniosków, dokumenty można przesłać pocztą na wskazany adres. 

Ważność paszportu 

Warunkiem otrzymania ikametu, czyli dokumentu pozwalającego na pobyt w Turcji w określonym okresie czasu, jest posiadanie paszportu ważnego przynajmniej 2 miesiące dłużej, niż deklarowana długość pobytu. Składając wniosek na rok, paszport powinien być zatem ważny min. 14 miesięcy od dnia złożenia wniosku. 

Ważność wizy turystycznej

Osoby zainteresowanie złożeniem wniosku o krótkoterminowy pobyt w Turcji, przebywające na terenie kraju, powinny zwrócić uwagę na termin ważności swojej aktualnej wizy turystycznej lub bieżącego pozwolenia. Zabronione jest składanie wniosku o pozwolenie na pobyt po upływie okresu legalnego pobytu. W takiej sytuacji może się okazać, że zamiast zgody na przedłużenie pobytu, zapadnie decyzja o deportacji. 

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Warunkiem otrzymania pozwolenia na pobyt krótkoterminowy w Turcji jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które będzie obejmowało leczenie ambulatoryjne i szpitalne, wydatki farmaceutyczne i zabiegi medyczne. Niezbędne jest także tłumaczenie poświadczone notarialnie tego dokumentu. Co więcej, w niektórych przypadkach koniecznością może okazać się wykupienie tureckiego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w związku z brakiem przynależności Turcji do struktur Unii Europejskiej, na terenie kraju nie obowiązuje EKUZ.

Ile kosztuje pozwolenie na stały pobyt w Turcji?

Jeżeli Wasz wniosek o krótkoterminowy pobyt w Turcji zostanie rozpatrzony pozytywnie, Karta Pobytu zostanie przesłana pocztą na wskazany w formularzu adres. Będziecie również zobligowani do opłacenia kosztu jej wyrobienia – 55 TL. To jednak nie wszystkie koszta. W zależności podanych we wniosku danych osobowych (jak m.in. obywatelstwo lub czas trwania wnioskowanego pozwolenia na pobyt), naliczona zostanie także druga część opłaty.

Jakie trzeba spełniać kryteria, by otrzymać pozwolenie na stały pobyt w Turcji?

Obecne prawo wskazuje kilka głównych rodzajów pozwolenia na stały pobyt w Turcji:

 • Pobyt krótkoterminowy – wydawany zwykle na okres roku, z możliwością przedłużenia. Dotyczy m.in. obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Turcji prowadzić badania naukowe, posiadają w kraju nieruchomość, planują otworzyć w Turcji firmę lub podjąć leczenie na jej terytorium, a także osób, które wyrażają chęć nauki języka tureckiego, w ramach kursów organizowanych przez instytucje państwowe. Dotyczy on również osób, które planują podjąć pracę w charakterze rezydenta/pilota wycieczek, jak również nauczyciela języka angielskiego.
 • Pobyt rodzinny – dotyczy osób będących w związku małżeńskim z obywatelem Republiki Turcji oraz dzieci do lat 18, których rodzic obcokrajowiec przebywa na stałe w Turcji. W przypadku rozwodu, osoba, która spędziła w Turcji minimum 3 lata w ramach pobytu rodzinnego, mają możliwość ubiegania się o krótkoterminowy pobyt stały. 
 • Pobyt studencki – dotyczy dzieci podejmujących naukę w tureckiej szkole podstawowej lub średniej (za zgodą rodzica lub opiekuna), jak również studentów oraz osoby przebywające na wymianie w ramach programu Erasmus – w tej sytuacji formalności są zwykle dopełniane za pośrednictwem uczelni wyższej w Polsce. 
 • Pobyt długoterminowy/stały – dotyczy osób, które posiadają pozwolenie na krótkoterminowy pobyt w Turcji, odnawiane od co najmniej ośmiu lat. 
 • Pobyt humanitarny – dotyczy m.in. uchodźców.

Krótkoterminowy pobyt w Stambule – zmiana przepisów

W kwietniu 2018 zmianie uległy przepisy dotyczące obcokrajowców, zainteresowanych otrzymaniem krótkoterminowego pozwolenia na pobyt w Stambule. Zezwolenie na pobyt wydawane wcześniej na okres dwóch lat, obecnie jest przedłużane na 6 do 12 miesięcy. Składając wniosek, cudzoziemcy mają także obowiązek poświadczenia swoich dochodów za ostatnie 6 miesięcy (wyciąg z rachunku bankowego), jak również wskazania powodu swojego dalszego pobytu w Turcji. Co więcej, pozwolenie na pobyt krótkoterminowy w celach turystycznych można otrzymać tylko raz, bez możliwości jego przedłużenia.

Uwaga, dokładam wszelkich starań, by powyższy tekst był aktualny i rzetelny. Opiera się on jednak wyłącznie na moim prywatnym doświadczeniu oraz informacjach znalezionych na stronach ambasad, konsulatów oraz portalu e-ikamet. W celu uzyskania najświeższych informacji, skierowanych do polskich obywateli, polecam m.in. odwiedzenie strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze

Zachęcam również do podzielenia się w komentarzu swoim doświadczeniem, związanym z otrzymaniem zgody na stały pobyt w Turcji. :) 

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Sprawdź także:

 1. Dzień dobry, czy może Pani orientuje się ile kosztuje kupno mieszkania z jednym pokojem, łazienką i kuchnią w bloku w Allanyi (taka kawalerka). Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. Hej. Planuje przenieść się do Turcji a mam cukrzyce i potrzebuje insuliny. Ponoć jest tam za darmo tylko zastanawiam się, czy tylko dla osób z obywatelstwem czy też dla osób z ikamet. Czy może wie ktoś, jak to jest z leczeniem chorób przewlekłych i zniżkami dla obcokrajowcow z wykupionym ubezpieczeniem zdrowotnym?

  • Aniu, dziękuję za komentarz. Niestety, nie orientuję się w tej kwestii, ale mam nadzieję, że niebawem ktoś z czytelników pomoże. :)

 3. Hej Aga! Bardzo długo szukałam takieo bloga, który będzie mi miksem potrzebynycij informacji, a zarazem skarbnicą ciekawychi barwnych historii. Mitem o blondynkach strzeliłaś w 10 z listy argumentów mojej rodziny dlaczego miałabym zrezygnować z przeprowadzki do tego kraju. Niestety uważam, że ten kraj ma zły PR w Europie i to zupełnie bezpodstawnie, ale wie to tylko ten co ma otwarty umysł bądź po prostu odwiedził Turcję dalej niż jedynie kompleks hotelowy.
  Dzięki już mam co czytać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close