Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady

Jak podróżować po Turcji? To pytanie z pewnością zastanawia tych z Was, którzy zdecydowali się zaplanować wizytę w kraju nad Bosforem na własną rękę. Poniżej przygotowałam dla Was podsumowanie najpopularniejszych sposobów na samodzielne zwiedzanie Turcji!

Autokarem

Podróż autokarem to najbardziej popularny sposób podróżowania po kraju, zarówno wśród turystów jak i samych Turków. Do najpopularniejszych firm przewozowych należą: Kamil Koç, Pamukkale Turizm, İstanbul Seyahat oraz Metro Turizm. Międzymiastowe autokary kursują bardzo regularnie, dowożąc podróżnych na czas z miasta A do miasta B. Autokary są bardzo nowoczesne, klimatyzowane, a w skład ich wyposażenia wchodzą multimedialne ekrany, na których można oglądać filmy, telewizję, słuchać muzyki lub korzystać z Internetu. W cenę biletu autokarowego wliczone są zwykle napoje (kawa, herbata, soki) oraz słodka przekąska. Po dojeździe do dworca autokarowego firma przewozowa zapewnia również darmowy „servis”, będący bezpłatną usługą dowozu do strategicznych punktów w mieście. Planując podróż warto udać się do punktu sprzedaży biletów już na kilka dni wcześniej, gdyż szczególnie w okresie świąt, może zabraknąć miejsc. Cena za 2-3 godzinny przejazd autokarem waha się w granicach 30-40 TL.

%name Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady


Samolotem

- Reklama -

Ten sposób podróżowania jest zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy, jeśli chcemy przedostać się bezpośrednio z jednego dużego miasta do drugiego. Lokalne linie lotnicze kursują pomiędzy największymi tureckimi miastami a ich ceny niekiedy bywają bardzo konkurencyjne z komunikacją lądową. Jeśli znajdziemy dobre połączenie, przelot w dwie strony może nas wynieść około 100-150 TL. Planując podróż lotniczą po Turcji warto zapoznać się z ofertą linii lotniczych: Pegasus Airlines, Atlas Jet oraz Turkish Airlines.

Stambul dalej 220 Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady
Fot. Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Pociągiem

- Reklama -

Turcja nie dysponuje bogato rozbudowaną siecią kolejową, w związku z czym podróżowanie pociągiem po kraju nie jest możliwe w każdym regionie. Państwowym przedsiębiorstwem kolejowym są Tureckie Koleje Państwowe (tur. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları), oferujące podróż niedrogimi i klimatyzowanymi pociągami, z możliwością noclegu w wyznaczonych przedziałach. Ze względu na słabo rozwiniętą sieć połączeń, mamy do wyboru kursowanie niemal wyłącznie pomiędzy dużymi miastami, jak Ankara, Stambuł, Konya, Izmir lub Kars. W sezonie letnim 2014 uruchomiono dodatkowe połączenie Kolei Dużych Prędkości Stambuł – Ankara (terminale: Pendik – Ankara Garı), oferujące przejazd w niespełna 4 godziny (koszt biletu: 70 TL). Szczegółowy rozkład jazdy tureckich kolei znajduje się na stronie internetowej www.tcdd.gov.tr.

%name Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady


Promem

- Reklama -

Podróżni przebywający w nadmorskich miastach mają szansę korzystać z rozwiniętej sieci połączeń promowych, kursujących między cieśninami Bosfor oraz Dardanele, a także między lądem a niektórymi tureckimi wyspami. W zależności od rodzaju i długości trasy ich ceny wahają się od zaledwie kilku do kilkudziesięciu lir. Najtańsze połączenia oferują wolne promy towarowe (np. przewoźnik Gestaş Deniz Ulaşım), dysponujące pokładem dla podróżnych niezmotoryzowanych. Alternatywną ofertą są szybkie promy osobowe firmy Istanbul Deniz Otobusleri, kursujące po Morzu Marmara, przede wszystkim między Stambułem a portem Bandırma oraz Bursa Güzelyayalı. Na pokładzie promu można wypić kawę, zakupić ciepłe przekąski, obejrzeć telewizję lub skorzystać z dostępu do Internetu oraz elektryczności.

Stambul dalej 140 Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady
Fot. Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Dolmuszem

olmusz (tur. dolmuş). Ten mały zatłoczony mikrobus, dość chaotycznie poruszający się po tureckich drogach, to z pewnością najbardziej „egzotyczny” środek lokalnego transportu. Nie da się ukryć – bywa w nim tłoczno, duszno i nie pachnie najlepiej. Dolmusz jest jednak tani i dojedzie tam, gdzie nie docierają połączenia autobusowe oraz autokarowe. Dla kierowców dolmuszów nie ma niemożliwego, a w cenie zaledwie kilku lir zapewnią nam atrakcję w postaci namiastki Turcji non-inclusive. Kierowca rusza w trasę w momencie, w którym uzbiera komplet pasażerów lub próbuje znaleźć ich po drodze, trąbiąc i nawołując do skorzystania z przejazdu.

Jak złapać dolmusz? Nic prostszego! Stajemy na chodniku i czekamy gotowi by machnąć ręką, gdy  będzie się zbliżał. Przy odrobinie szczęścia, pojazd przyjedzie dość szybko, w przeciwnym razie poczekamy nawet godzinę. Opłata za przejazd dolmuszem pobierana jest w trakcie jazdy lub należy ją uiścić u kierowcy, w trakcie wychodzenia z pojazdu.

Turcja na wlasna reke4 Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady
Fot. Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Autobusem miejskim

W większości tureckich miast istnieje dobrze rozwinięta sieć autobusów miejskich, poruszających się po wyznaczonych trasach. Autobusy są z reguły średniej wielkości, przez co bardzo często bywają zatłoczone. Aby skorzystać z komunikacji miejskiej zwykle trzeba być posiadaczem specjalnej karty autobusowej (tur. kentkart; www.kentkart.com), którą należy systematycznie doładowywać. Zakup karty miejskiej pozwala nam także na niższe opłaty za przejazd, niż w przypadku biletów jednorazowych (m.in. w Stambule).

Po wejściu do autobusu, od strony kierowcy, musimy ową kartę przyłożyć do specjalnego czytnika, który odliczy pieniądze za kurs. Innym sposobem, w przypadku obcokrajowców dość często akceptowanym, jest przekazanie kierowcy odpowiedniej ilości lir za przejazd. Bez względu na długość naszej trasy, opłata zwykle wynosi tyle samo i waha się w granicach 2-3 TL. Do autobusów miejskich wsiadamy na przystankach, które są zwykle dość dobrze oznakowane.

Taksówką

Taksówki to bardzo popularny środek transportu w Turcji, zarówno ze względu na ich nadmiar, rozpoznawalność (są żółte, niczym te z Nowego Jorku) i łatwość złapania. O taksówkarskich trikach i zróżnicowanych cennikach można napisać wiele, zasada jest jednak jedna: za każdym razem pytamy o szacunkową cenę przejazdu, jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Jeżeli nie zweryfikujemy tej informacji już na samym początku, może się okazać, że podróż po Stambule wyniesie nas 100 TL, a sympatyczny taksówkarz będzie nakłaniał nas do dalszej podróży w głąb kraju. Skorzystanie z taksówki zwykle nie oznacza dużego wydatku, a ceny są porównywalne do tych, obowiązujących w Polsce. Tureccy taksówkarze są bardzo mili i pomocni, z chęcią umówią się z nami na wyznaczoną godzinę i dowiozą w niemal każde miejsce. W przypadku kursu w dwie strony warto spróbować wynegocjować zniżkę.

%name Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady


Autostopem

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy w Turcji łatwo złapać stopa, odpowiedź miło was zaskoczy. Turcy uwielbiają autostopowiczów, z chęcią zatrzymują się i podwożą, czasem nawet znacząco dodając sobie trasy. Ja mam na swoim koncie doświadczenie próby powrotu stopem do Turcji, z greckiego Aleksandroupolis.

%name Jak podróżować po Turcji? Praktyczne wskazówki i porady

Oto cała historia: Pewien Ukrainiec wysadził nas nagle na środku autostrady, twierdząc, że musi już wracać do swojej kazachskiej żony, a punkt ten dogodny jest do złapania dalszych współpodróżnych. Wszystko byłoby nieźle, gdyby nie fakt, że w kilkanaście minut zrobiło się już zupełnie ciemno a grecki kryzys objawia się między innymi brakiem oświetlenia na autostradzie Egnatia Odos. Zrezygnowani rozpoczęliśmy spacer wzdłuż autostrady, mając świadomość że od najbliższego miasta dzieli nas około 30 km. Zakaz zatrzymywania na autostradzie nie wróżył, że ta historia skończy się optymistycznie. Mijani przez dziesiątki rozpędzonych aut na greckich rejestracjach straciliśmy wszelką nadzieję, a kartka z napisem Turkey poległa zgnieciona w ciemnościach asfaltu. Kilkanaście sekund później mijający nas ogromny czerwony tir zaczął silnie hamować, by za chwilę czekać na nas kilkanaście dobrych metrów dalej. Zaskoczeni, odzyskawszy wszelką wiarę i nadzieję na przetrwanie, ruszyliśmy biegiem w stronę czerwonego kolosa. Nie sposób opisać ulgi i szczęścia na widok tablicy rejestracyjnej, na której widniały dwie literki: TR. Uff, jesteśmy uratowani – pomyślałam, nim jeszcze ujrzeliśmy twarz kierowcy. Ten okazał się przesympatycznym, czterdziestoletnim panem, który zmierzał w stronę tureckiej granicy. Zaskoczony, że zmierzamy do Çanakkale, zaopiekował się nami dając kawę, jedzenie i snując pasjonujące opowieści o relacjach grecko-tureckich. Po przekroczeniu granicy tureckiej nasz nowo poznany znajomy zabrał nas do knajpki na ciepłą zupę i çay, a następnie zawiózł prosto w stronę Çanakkale, choć pewnie wcale nie było mu to po drodze.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Booking.com

Nowości

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...

Stambulski “Tünel” – druga najstarsza podziemna kolej w Europie!

W 1875 roku w Stambule (ówczesnym Konstantynopolu) zakończono prace nad budową kolejki "Tünel", będącej drugą podziemną koleją w Europie, tuż po otwartym...

Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

Do 12 listopada 2020 w Turcji odnotowano 402,053 zakażeń COVID-19. 11,145 osób zmarło, a 344,613 wyzdrowiało. Liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi...

Dźwięki znad Bosforu – Timur Selçuk “İspanyol Meyhanesi”

6 listopada w Stambule, w wieku 74 lat, odszedł Timur Selçuk, popularny turecki piosenkarz, pianista, dyrygent oraz kompozytor. Był synem tureckiego...


8 KOMENTARZE

  1. Cześć. Właśnie planuję wyjazd stopem do Istambułu, a potem pociągiem na wschód do Kars i dalej w Gruzję. Mam pytanie czy w Turcji obowiązują zniżki dla studentów/uczniów na bilety na pociąg/autokar? Ogólnie nie jest drogo np. 43LT za pociąg Ankara-Kars ale jakby było jeszcze taniej to jeszcze lepiej :)

    • Witaj :) W przypadku autokarów bardzo rzadko można spotkać oferty zniżek studenckich i ceny są zwykle równe dla wszystkich dorosłych podróżnych. Bardzo przewoźnicy organizują jednak różnego rodzaju “kampanie” tymczasowe, oferując np. 30% ulgi na wszystkie przejazdy. Na przejazdy pociągiem zniżki studenckie obowiązują, jednak oficjalnie wymagana jest legitymacja studencka z Turcji. W praktyce bywa różnie, niektórzy uznają polską. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest...

Chrześcijaństwo w Turcji: kościół Kırklar Kilisesi w Mardin

Starożytna Mezopotamia, region leżący między Eufratem i...

Turecka kuchnia: najpopularniejsze przyprawy używane w Turcji

Jest wiele powodów, dla których turecka...

Styk Kultur o Turcji w audycji “Letni odjazd w Antyradiu”

8 sierpnia byłam gościem Joanny Zientarskiej, w...
x