Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

autor(ka): Agnieszka Maury

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

W środkowej części Grecji, nad Morzem Egejskim, na wybrzeżu tesalskim i u stóp gór Ossa, leży niewielka i bardzo popularna turystyczna miejscowość Kokkino Nero. Podczas gdy poza sezonem w tej niepozornej wiosce mieszka zaledwie kilka osób a wszystkie sklepy i tawerny są zamknięte, latem Kokkino Nero przeżywa prawdziwy bum turystyczny. Ostatnio sprawdziłam dla Was, co ciekawego można tu znaleźć i czy warto się tu wybrać w poszukiwaniu “prawdziwej Grecji”.

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

Grecja kontynentalna a wyspiarska

Planując podróż do Grecji większość turystów ma przed oczami jeden widok: śnieżnobiałe domy i kapliczki z krągłymi błękitnymi kopułami, bezkresne turkusowe morze i piaszczyste plaże. W taki sposób zwykle prezentowane są również wycieczki do Grecji w katalogach turystycznych, bez względu na oferowany kierunek podróży. Ten popularny biało-niebieski pejzaż, który z pewnością każdy z Was miał okazję gdzieś spotkać, to nic innego jak krajobraz wyspy Santorini, która.. w żaden sposób nie oddaje swoim wyglądem ani klimatem wybrzeża Grecji kontynentalnej, a już z całą pewnością infrastruktury Kokkino Nero. Oczywiście, nie oznacza to, że na kontynencie jest gorzej czy mniej barwnie. Jest tu po prostu trochę inaczej.. :)

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

Kokkino Nero – grecki kurort ukochany przez Polaków

Nazwa Kokkino Nero (z gr. czerwona woda) pochodzi od znajdującego się tu źródła o wysokiej zawartości żelaza i charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Ta niepozorna miejscowość leży u podnóża zalesionych gór Ossa, w związku z czym jej krajobraz nie przypomina tradycyjnego greckiego kurortu, jak chociażby względnie pobliska Paralia czy Olympiaki Akti. Jest tu niezwykle wiele zieleni oraz lasów, a podwyższona wilgotność powietrza korzystnie wpływa na znoszenie letnich upałów.Sama miejscowość na pierwszy, ani też drugi rzut oka, nie robi wrażenia pod względem infrastruktury czy zagospodarowania terenu. Tutejsze budynki są raczej zaniedbane, a Grecy jak to Grecy nie czynią wiele, by zmienić ten stan rzeczy. Za sprawą swoich konkurencyjnych cen miejscowość cieszy się na tyle dużą popularnością, że o turystów nie trzeba specjalnie zabiegać.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  10 miejsc na wschodzie Turcji, które warto zobaczyć

Największe atrakcje okolicy to wczesnobizantyjski most, wąwóz Kalipso oraz kilka uroczych i malowniczych wodospadów. Poza sezonem letnim Kokkino Nero zamieszkiwane jest przez zaledwie kilka rodzin (w tym także jedną polsko-grecką), które ukochały sobie to miejsce na tyle mocno, by nie emigrować zimą do pobliskiej Larisy. Latem przekrój bywalców to zarówno rdzenni mieszkańcy, przyjezdni Grecy oraz turyści.. z Polski. Nie da się bowiem ukryć, że przyjezdni z nad Wisły już kilka lat temu zdominowali Kokkino.

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

Koutsoupia i okolice

Niestety, w Kokkino Nero plaże są kamieniste oraz wąskie. Wszystkim miłośnikom większych przestrzeni i piaszczystych plaż polecam półgodzinną wędrówkę (idąc 2,5 km drogą asfaltową na południe) do pobliskiej wioski Koutsoupia, obfitującą przy okazji w bajeczne widoki na bezkres morza, malownicze zatoczki, okazałe skały i klify. Miejscowe wody są ciepłe, krystalicznie czyste i nie zanieczyszczone glonami. W okolicy tej plaży trudno doszukiwać się większych atrakcji. Znajdziemy tu głównie domy letniskowe Greków oraz kilka niewielkich beach barów i tawern. Miejscowe leżaki są bezpłatne, pod warunkiem że zakupimy w konkretnym barze chociażby kawę mrożoną lub wypożyczymy sprzęt wodny.%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

%name Kokkino Nero, Grecja : popularny egejski kurort na wybrzeżu tesalskim

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Popeye Village - bajeczna atrakcja turystyczna Malty!


Planujesz wakacje w Turcji? 🧿 Przeczytaj koniecznie wpisy dotyczące Stambułu, Riwiery Tureckiej - w tym m.in. Antalyi, Alanyi, Side oraz starożytnej Myry, Wybrzeża Egejskiego - w tym m.in. Izmiru, Marmaris, Bodrum, Eski Foçy, a także takich atrakcji jak Pamukkale czy Kapadocja.

Jeżeli interesują Cię także mniej turystyczne zakątki Turcji, zajrzyj do sekcji Turcja Wschodnia oraz Turcja Północno-Zachodnia.

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.Autorka bloga
Podoba Ci się tutaj? Twój lajk znaczy więcej, niż sądzisz! ↓ :)

Dołącz do dyskusji

9 komentarzy

~Koszulki z nadrukiem 28/02/2017 - 11:53

Przepieknie! Chyba mam nowy cel na wakacje…

Odpowiedz
~desmede 18/09/2015 - 19:56

grecja jest najpiekniejsza w europie

poza europa – australia, nowa zelandia, zachodnia kanada, indie, chiny

zyc nie umierac.

Odpowiedz
~katolik 18/09/2015 - 19:18

ie na ziemi szybko mija.
Pomyśl o wieczności. Masz do wyboru niebo albo piekło.
Nie dbasz o zbawienie duszy?
http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

Odpowiedz
~adam rachwał 18/09/2015 - 18:12

Byłem w lipcu w Koutsoupia super plaże- piasek, fajne knajpki. Miejscowość Kokkino Nero mało atrakcyjna, nie polecam, sami Polacy, plaże kamieniste.
Piękne plaże są natomiast obok np Stimo (piasek jak nad Bałtykiem) oraz Poalia Amos (plaża przepiekna , biały drobny żwirek i krystlicznie czysta woda). Region bardzo spokojny, dużo zieleni, sadów owocowych. Polecam rodziną z dzieciakami.

Odpowiedz
~Ola Fasola 30/09/2015 - 00:07

Potwierdzam, poprawiłabym jedynie nazwy. Ten nadbałtycki piasek jest w STOMIO,przepiękny biały żwirek – na plaży Platia Ammos. Śliczna jest też nieopodal Palouria. Polecam też nieco bliżej niż Palouria – plaża Koutsoupia :) Można tam pograć w siatkówkę: żwirek jest tam tak drobny, że otrzymał nazwę “prawie-że-piasek” :) Polaków dużo, to prawda, ale mnie to wcale nie przeszkadza. Dużym plusem okolicy jest też to, że warto tam się zgubić!! Bo zawsze natrafisz na jakiś uroczy zakątek, strumyk, wodospadzik, źródełko albo fragmenty jakiejś budowli. Miasteczko słynie przede wszystkim ze SPA, jak to sama nazwa miasteczka sugeruje – Kokkino Nero – Czerwona Woda. Z niewielką mocą UE zorganizowano u szczytu miasteczka system basenów z mocno żelazistą wodą. Jest również kilka cieków tej wody, typowo zdrojowej, coś na kształt wód zdrojowych w Polskiej Kotlinie Kłodzkiej. Poza lokalnymi rewelacjami, w miasteczku od lat funkcjonuje biuro turystyczne, mające w ofercie “perełki” takie jak: wycieczki do Aten, Salonik, Meteorów, oraz rejs na wyspę Skiathos. Ceny znośne, a nwet jeśli komuś wydaje się, że wycieczka trzepnie po kieszeni – to z całą mocą mówię: WARTO!!! Serdecznie polecam :)

Odpowiedz
~Jan Akson 18/09/2015 - 17:39

To prawda, jest tam uroczo i chociaż byłem tam w 2007 roku, czyli 8 lat temu, nadal miło wspominam…
Co z tamtejszym mostem bizantyjskim?
Pozdrawiam!

Odpowiedz
~Paweł 18/09/2015 - 18:48

Też tam byłem w 2007 roku :) Ciekawe jak Adonis się miewa ;)

Odpowiedz
~Ola Fasola 30/09/2015 - 00:09

Adonis miewa się świetnie. Cały, zdrów i prosperuje :)

Odpowiedz
~Ola Fasola 30/09/2015 - 00:11

Most? Jak to budowla z czasów rzymskich! Stoi i stać będzie. :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close