11.1 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz...

Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

-

Do 12 listopada 2020 w Turcji odnotowano 402,053 zakażeń COVID-19. 11,145 osób zmarło, a 344,613 wyzdrowiało. Liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi obecnie ponad 46 tys. Podobnie, jak wiele krajów na świecie, Republika Turcji zmaga się w ostatnich tygodniach z ponownym wzrostem zachorowań.

Stambul 2020 7 of 18 Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

Od wtorku, mieszkańcy Stambułu i Ankary, którzy przekroczyli 65 rok życia, mogą wychodzić z domu wyłącznie w godzinach 10:00 – 16:00. Wyjątek stanowią urzędnicy państwowi oraz osoby wykonujące określone zawody, w tym m.in. lekarze, pracownicy służby zdrowia, farmaceuci oraz pracownicy socjalni. Z ograniczeń zostali zwolnieni również właściciele firm, handlowcy, przemysłowcy, rolnicy oraz osoby samozatrudnione.

Choć turecki rząd zwykle unika wprowadzenia ogólnokrajowych ograniczeń, pozostawiając każdej z 81 prowincji odpowiedzialność za wdrażanie własnych restrykcji, w oparciu o lokalne statystyki zakażeń, tym razem było inaczej. Od czwartku na terenie całego kraju obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, o dużym natężeniu ruchu. Zakaz ten dotyczy m.in. zatłoczonych ulic i placów oraz przystanków komunikacji miejskiej. Osoby naruszające ten zakaz podlegają grzywnie w wysokości 900 TL. Decyzja o wprowadzeniu nowych restrykcji została w pierwszej kolejności podjęta w Stambule i Izmirze, a później rozszerzona przez tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na obszar wszystkich prowincji.

Czy w listopadzie i grudniu 2020 można polecieć do Turcji?

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Wszystkie osoby zainteresowane podróżą do Turcji w najbliższych tygodniach mogą jednak odetchnąć z ulgą – ta nadal jest możliwa.

Od 1 czerwca 2020 tureckie granice są ponownie otwarte dla turystów, przybywających do Turcji drogą lotniczą. Po przylocie, pasażerowie poddawani są na lotnisku pomiarowi temperatury. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, podróżni kierowani są na konsultację do punktu medycznego, zlokalizowanego na terenie portu lotniczego.

Wszystkim osobom planującym podróż do Republiki Turcji, zaleca się wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia medycznego, obejmującego koszty leczenia COVID-19.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

  1. Świetne informacje. Właśnie planujemy z mężem święta w Turcji. na myśl przyszła nam Alanya, której nie zwiedziliśmy całej. Zastanawiamy się jak to teraz tam wygląda. Czy trzeba nosić maseczki na świeżym powietrzu, czy jest jednak lżej niż w Polsce?

  2. Ten rok jest po prostu szalony… Oby kolejny przyniósł nam chociaż częściowy powrót do normalności i większe poczucie bezpieczeństwa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close