Wyspy Maltańskie to archipelag położony w centrum Morza Śródziemnego, około 80 km na południe od włoskiej Sycylii. Główną wyspą jest Malta, która obejmuje prawie 78% powierzchni archipelagu. Inną, znacznie mniejszą, lecz równie popularną wyspą regionu jest malownicze Gozo. Sprawdź, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wakacji na Malcie!
La Valetta – urokliwa i pełna tradycyjnych drewnianych balkonów stolica Malty
La Valetta to miasto malowniczo zlokalizowane między zatokami Wielki Port i Marsamxett. Oprócz obecności na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2018, pełna gracji i wdzięku Valetta może pochwalić się tytułem najdalej wysuniętej na południe europejskiej stolicy a także jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowych obszarów na świecie. Główny rytm poruszania się po mieście wyznacza główny deptak republikański (malt. Triq ir-Repubblika), rozpoczynający się przy bramie miejskiej, a kończący się pod murami Fortu św. Elma, zbudowanego za sprawą wielkiego mistrza Juana de Homedes’a. Miłośnicy architektury szybko zakochają się w stolicy Malty, za sprawą m.in. świetnie zachowanych fortec, licznych punktów widokowych na otaczające miasto zatoki oraz niezliczonych wąskich uliczek, które zdobi gąszcz tradycyjnych, drewnianych balkonów.
Popeye Village – bajkowa kraina na północny Malty
W 1980 roku swoją premierę miała filmowa wersja przygód Popeye’a, rozsławionego na całym świecie marynarza, wykreowanego przez amerykańskiego rysownika Elziego Crislera Segara. W filmowego Popeye’a wcielił się Robin Williams, a zdjęcia do amerykańskiej komedii nakręcono na Malcie. W tym celu, w północnej części wyspy, wybudowano wioskę „Popeye Village„, która po zakończeniu produkcji została udostępniona zwiedzającym. Dziś, leżąca nad zatoką Anchor Bay, Wioska Popey’a to jedna z największych atrakcji Malty! I choć mogłoby się wydawać, że to miejsce dedykowane przede wszystkim najmłodszym, nie brakuje tu tłumów dorosłych, którzy z zachwytem w oczach odkrywają bajkową krainę, znaną z popularnego filmu.
Starożytna Mdina – maltańskie miasto ciszy
Zaledwie 12 kilometrów na zachód od Valetty leży dawna stolica Malty, średniowieczna Mdina. Położona na wzgórzu, skąd roztacza się imponujący widok na całą wyspę, od wieków urzeka wszystkich odwiedzających swoim orientalnym pięknem oraz wyjątkową ciszą, skrytą wśród wąskich i wypalonych słońcem uliczek. Nazywana “Miastem Ciszy” Mdina jest niemalże całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Zabudowa Mdiny to mieszanka wpływów architektury barokowej oraz normandzkiej. Przestrzeń miasta skrywa w sobie wiele niezwykłych budowli, z których większość służy dziś jako domy prywatne. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście jest bez wątpienia Katedra Nawrócenia św. Pawła, zlokalizowana na głównym placu miejskim.
Victoria – stolica wyspy Gozo
Zaledwie 6 kilometrów na północny zachód od Malty leży druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, malownicze Gozo. Ta niewielka wysepka uważana jest przez wielu turystów za dużo atrakcyjniejszą od komercyjnej Malty. Architektura Gozo odzwierciedla styl obecny na całej Malcie. Niemalże wszystkie lokalne budynki mają kolor różnych odcieni piaskowca, który doskonale komponuje się z obecnymi tu przez cały rok promieniami słońca. Jedną z największych atrakcji Gozo jest stolica wyspy – Victoria. Przebywając w okolicy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na górującą nad miastem średniowieczną fortecę, jak również urokliwe centrum, pełne klimatycznych restauracji i knajpek.
„Azure Window” – lazurowe okno Gozo, którego już nie ma
Jedną z największych atrakcji Gozo do niedawna była malownicza skała “Azure Window“, zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu wyspy, zaledwie 6 kilometrów na północny-zachód od Victorii (gmina San Lawrenz). Lazurowe okno było mostem skalnym, powstałym wskutek erozji wapienia, przez który przepływała woda morska. Szczególną popularnością cieszyło się zimą, kiedy o przybrzeżne skały rozbijają się wysokie fale morskie. Niestety, na początku 2017 roku charakterystyczny skalny most runął do morze wskutek sztormu. Miałam ogromne szczęście zobaczyć ten wyjątkowy cud natury kilka miesięcy przed jego zniknięciem z powierzchni ziemi. Choć „Azure Window” nie cieszy już wzroku odwiedzających, turyści wciąż tłumnie przybywają tu, by zobaczyć miejsce, które zdobił niegdyś ten imponujący pomnik natury. Co ciekawe, być może atrakcja ponownie pojawi się pewnego dnia na wybrzeżu Gozo! Wszystko za sprawą pomysłu rosyjskiego architekta, Svetozara Andriejewa, który stworzył projekt pięciopiętrowego centrum kulturalno-muezalnego, którego bryła ma idealnie odwzorowywać słynne Lazurowe Okno. W zamyśle architekta, budynek ma być wykonany z odbijającej światło stali.