Strona głównaEuropaMaltaAtrakcje Malty: Miasto Ciszy, czyli średniowieczna Mdina

Atrakcje Malty: Miasto Ciszy, czyli średniowieczna Mdina

-

Zaledwie 12 kilometrów na zachód od Valetty leży dawna stolica Malty, średniowieczna Mdina. Położona na wzgórzu, skąd roztacza się imponujący widok na całą wyspę, od wieków urzeka wszystkich odwiedzających swoim orientalnym pięknem oraz wyjątkową ciszą, skrytą wśród wąskich i wypalonych słońcem uliczek. Nazywana „Miastem Ciszy” Mdina jest niemalże całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego.

Historia miasta

Pierwsi mieszkańcy terenów współczesnej Mdiny zamieszkiwali ten obszar już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e. Na przestrzeni wieków burzliwej historii wyspy, Mdinę zamieszkiwali m.in. Genicjanie, Rzymianie oraz Saraceni. W starożytnej Mdinie rezydował również apostoł Paweł z Tarsu, tuż po tym gdy w 60 roku n.e. jego statek rozbił się u wybrzeży wyspy. Wiele budynków z czasów średniowiecza zostało zniszczonych, podczas potężnego trzęsienia ziemi w 1693 roku. Po tej katastrofie miasto ponownie odbudowano, wzniesiono tu też nową katedrę świętego Pawła, której projektantem był architekt Lorenzo Gafà, znany jako wielki architekt XVII-wiecznej Malty.

- Reklama -Współcześnie obszar Mdiny to swoisty skansen, wyłączony z ruchu samochodowego. Wyjątek stanowią prywatne samochody mieszkańców miasta (niespełna 300 osób). To między innymi dlatego miasto nazywane jest przez lokalnych mieszkańców „Miastem Ciszy„, o czym przypominają również specjalne tabliczki proszące turystów o uszanowanie prawa tubylców do ciszy i spokoju.

Atrakcje turystyczne

Wskazanie największych atrakcji turystycznych Mdiny to dosyć trudne zadanie, bowiem największą z nich samo w sobie stanowi miasto jako takie, będące gęstym zespołem urokliwych uliczek i zaułków. Zaledwie jedna godzina wystarczy, by wnikliwie zwiedzić każdą z nich, a kilka godzin, by poznać również wnętrza miejscowych muzeów oraz obiektów sakralnych. Zabudowa Mdiny to mieszanka wpływów architektury barokowej oraz normandzkiej. Przestrzeń miasta skrywa w sobie wiele niezwykłych budowli, z których większość służy dziś jako domy prywatne. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście jest bez wątpienia Katedra Nawrócenia świętego Pawła, zlokalizowana na głównym placu miejskim.

Dojazd

Do centrum Mdiny bez problemu można dotrzeć autobusem miejskim, których sieć prosperuje bardzo sprawnie. Z centrum Valetty do, niemalże zrośniętego z miejscowością Rabatu kursuje m.in. autobus nr 52. Turyści spędzający na wyspie co najmniej tydzień powinni rozważyć zakup siedmiodniowego biletu autobusowego, upoważniającego do nieograniczonego podróżowania autobusem po Malcie oraz Gozo (również w przypadku autobusów nocnych).

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Sprawdź także:

  1. Sama Malta jest malutką wysepką z dużą liczbą atrakcji, ale Mdina jest prawdziwą perełką! Zarówno samo miasto za murami, jak i najbliższe okolice – Rabat.

    Obowiązkowy punkt zwiedzania wyspy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close