Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza

autor(ka): Agnieszka Maury
1 komentarz

Jednym z największych, a jednocześnie najcenniejszych zabytków stolicy Malty jest Pałac Wielkiego Mistrza, we wnętrzu którego mieści się urząd prezydencki. W tym zabytkowym budynku znajduje się także jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich, jak również przepiękny cykl 12 fresków przedstawiających oblężenie Malty przez flotę i wojsko sułtana Sulejmana Wspaniałego!

%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza został zaprojektowany w 1571 roku przez Girolamo Cassara, maltańskiego architekta oraz inżyniera wojskowego, których w połowie XVI wieku dowodził budową kilkudziesięciu najważniejszych budynków w Valettcie, w tym także wiele budowli prywatnych, jak piekarnie, wiatraki oraz domy.  Aż do końca rządów joannitów na Malcie pałac był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana, a podczas brytyjskiego okresu kolonialnego służył jako pałac gubernatora.

Poznaj ceny hoteli w Valettcie

Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się w momencie wkroczenia na jeden z pałacowych dziedzińców, w centrum którego znajduje się posąg Neptuna, autorstwa Leone Leoniego. Prawdziwe piękno pałac odkrywa przed nami w momencie dotarcia do jego wnętrza, gdzie – spacerując długimi korytarzami – podziwiać możemy ich bogato zdobione sklepienia, średniowieczne zbroje rycerskie , a przede wszystkim przepiękne freski oraz wizerunki mistrzów zakonu. Jednym z ciekawszych pomieszczeń pałacu jest bez wątpienia Sala Tronowa, w której znajduje się cykl 12 fresków prezentujących oblężenie Malty z 1565 roku przez flotę i wojsko sułtana Sulejmana Wspaniałego – postaci znanej doskonale wszystkim miłośnikom serialu Wspaniałe Stulecie.

%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza

Zaplanuj podróż na Maltę!

Drugim niezwykle interesującym miejscem zlokalizowanym na terenie kompleksu pałacowego jest Zbrojownia, mogąca pochwalić się  jedną z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.

%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza

Informacje praktyczne:

Zabytek jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem dni, w których pełni ważne funkcje państwowe. Pałac Wielkiego Mistrza zlokalizowany jest przy placu Pałacowym, około 10 minut pieszo od głównego terminalu autobusowego w Valettcie.

%name Wyspa Malta: Valetta i Pałac Wielkiego Mistrza

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela: 10:00 – 16:00
Nieczynne: 24, 25 oraz 31 grudnia, 1 stycznia a także w Wielki Piątek

Bilety:
Wstęp na teren Pałacu Wielkich Mistrzów jest płatny. Bilet wstępu do wnętrza zabytku oraz jego Zbrojowni kosztuje 12€ dla osób dorosłych oraz 8€ w przypadku dzieci.

 

Mapa:

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

1 komentarz
13

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

~Paweł Choiński 14/07/2016 - 09:58

Oprócz fresków przedstawiających Oblężenie Malty jest też sala z przepięknymi gobelinami przedstawiającymi sceny z Afryki, Ameryki południowej Karaibów czy Indii, które były darem Wielkiego Mistrza Ramóna Perellos y Roccafula. Niestety w marcu i maju tego roku gdy miałem okazję odwiedzić Pałac sala z nimi była zamknięta ze względu na prace konserwacyjne.

Agnieszka, nie wiem kiedy dokładnie byłaś, ale w październiku zeszłego roku i w marcu oraz maju tego wejście do pałacu było przez drugi dziedziniec (Dziedziniec księcia Alfreda) tam gdzie jest “zegar Pinto”. W ciągu dnia przed wejściem na Dziedziniec Neptuna stały straże i nie można było tamtędy wchodzić. Nie można było także wchodzić na sam dziedziniec w pobliże posągu. Możliwe, że wystawianie straży i zamknięcie samego dziedzińca jest związane z przebywaniem w Pałacu Pani prezydent.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close