Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Międzynarodowy port lotniczy Sabiha Gökçen (SAW) – drugie lotnisko w Stambule

  Ten artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Międzynarodowego Portu Lotniczego Sabiha Gökçen, będącego drugim największym lotniskiem w Stambule. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące dojazdu z lotniska do centrum miasta.

  • Międzynarodowy Port Lotniczy Sabiha Gökçen jest zlokalizowany na wschód od centrum Stambułu, w dzielnicy Pendik, po azjatyckiej stronie.
  • SAW to drugie największe lotnisko w Stambule, tuż po Istanbul Airport (IST).
  • Budowę lotniska rozpoczęto w 1998 roku, obiekt został oddany do użytku w styczniu 2001 r.
  • Lotnisko obsługuje wiele połączeń krajowych, realizowanych m.in. przez linie lotnicze Pegasus Airlines oraz AnadoluJet, a także międzynarodowych, realizowanych m.in. przez Emirates, Air Arabia, Flydubai, Kuwait Airways oraz Uzbekistan Airways.
  • Lotnisko nie posiada bezpośrednich połączeń z Polską. Loty rejsowe, realizowane przez Turkish Airlines oraz Polskie Linie Lotnicze LOT są kierowane do portu Istanbul Airport (IST).
  • Budynek terminalu ma roczną przepustowość 40 milionów pasażerów. Pod tym samym dachem obsługiwane są loty krajowe i międzynarodowe.
  • Pomiędzy lotniskiem SAW a centrum miasta nie kursuje metro.
  • Lotnisko jest oddalone o około 44 km od placu Sultanahmet, 42 km od alei Istikal, 35 km od stacji metra Üsküdar oraz 84 km od lotniska Istanbul Airport (IST).

  Lotnisko im. Sabihy Gökçen w Stambule – podstawowe informacje

  Międzynarodowy Port Lotniczy Sabiha Gökçen (tur. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı) to drugie co do wielkości czynne lotnisko w Stambule, zlokalizowane w granicach dzielnicy Pendik. Budowa lotniska została ukończona w styczniu 2001 roku. Port nosi imię na cześć Sabihy Gökçen, pierwszej na świecie kobiety-pilotki myśliwca oraz pierwszej tureckiej pilotki, a prywatnie adoptowanej córki Mustafy Kemala Atatürka, fundatora oraz pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Czego nie robić w Turcji? [PORADNIK PRAKTYCZNY]

  Dojazd z lotniska im. Sabihy Gökçen do centrum Stambułu

  Z lotniska do wielu centralnych dzielnic Stambułu kursują autobusy komunikacji miejskiej. Podróżowanie nimi wymaga posiadania karty komunikacji miejskiej Istanbulkart, jak również kodu HES.

  • E3 – 4.Levent – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • E9 – Bostancı – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • E10 – Kadıköy – Kurtköy – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • E11 – Kadıköy – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • 16S – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport – Metrobus Uzuncayır
  • MR60 – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Airport
  • 130H – Deniz Harp Okulu – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • 132H Pendik YHT – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  • 131C – Sultanbeyli/Necip Fazıl Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı
  • 122H – 4.Levent – Yenişehir – Istanbul Sabiha Gökçen International Airport
  PRZECZYTAJ:  Nowy Meczet w Stambule ponownie otwarty dla wiernych i zwiedzających

  Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa trasy autobusów oraz częstotliwość ich kursowania mogą ulegać zmianie. Aktualne połączenia można sprawdzić na stronie przewoźnika, dostępnej TUTAJ.

  - Advertisement -

  Autokary HAVABUS

  Istnieją bezpośrednie połączenia autokarowe z lotniska Sabihy Gökçen do Kadıköy oraz Taksim, realizowane przez przewoźnika HAVABUS. Autobusy koloru białego, oznaczone logiem firmy, czekają na pasażerów przed wejściem do terminalu przylotów. Koszt przejazdu do Taksim wynosi 24 TL, a podróż do Kadıköy 18 TL / os. Więcej informacji można znaleźć na stronie przewoźnika, dostępnej TUTAJ. Czas przejazdu z lotniska do Taksim zajmuje około 1,5 godziny, a do dzielnicy Kadıköy około 1 godziny.

  Punkt odjazdu autobusu z Taksim w kierunku lotniska znajduje się przy hotelu Taksim Divan, naprzeciwko hotelu Point. Odjazd z Kadıköy odbywa się w pobliżu molo.

  PRZECZYTAJ:  Istanbulkart - karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

  Testy PCR / antygenowe na lotnisku im. Sabihy Gökçen

  Na lotnisku Sabihy Gökçen znajduje się laboratorium, w którym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu można wykonać test PCR, test na przeciwciala oraz antygenowy. Czas oczekiwania na wyniki testu PCR wynosi 1,5 godziny, natomiast wyniki szybkiego testu antygenowego są dostępne po 20 minutach. Wyniki testów są przekazywane pasażerom zarówno w wersji tureckiej, jak i angielskiej.

  - Advertisement -

  Więcej informacji na temat obiektu znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej lotniska, dostępnej TUTAJ.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj