12.5 C
Istanbul
Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Najnowsze obostrzenia i zasady podróżowania do Turcji (aktualizacja: 17 marca 2021)

Najnowsze obostrzenia i zasady podróżowania do Turcji (aktualizacja: 17 marca 2021)

-

- Reklama -

Planujesz podróż do Turcji w drugiej połowie marca 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych obostrzeń, obowiązujących w kraju.

 • Do 16 marca w Turcji potwierdzono 2,911,642 zakażeń, 29,623 zgonów oraz 2,734,862 ozdrowieńców. W kraju odnotowuje się 147,157 aktywnych przypadków zdiagnozowanych na COVID-19. Dotychczas nad Bosforem wykonano niemalże 35,5 mln testów. Jak dotąd, Turcy zaszczepili około 7% swojej populacji.
 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg testów PCR będzie obowiązywał do odwołania. 
 • Począwszy od 15 marca, wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (za wyjątkiem połączeń tranzytowych) muszą wypełnić drogą elektroniczną Formularz Danych Pasażera, w ciągu 72 godzin od daty planowanego przylotu. Wypełnienie formularza pozwala na otrzymanie 10-cyfrowego kodu HES (tur. Hayat Eve Sığar), pozwalającego na swobodne przemieszczanie się po kraju. 
 • Aby wejść do większości przestrzeni publicznych (w tym m.in. restauracji, centrów handlowych, kawiarni oraz salonów fryzjerskich) oraz wszystkich budynków państwowych w Turcji, należy okazać kod HES – unikalny numer, przyznawany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia. Kod pozwala sprawdzić, czy jego posiadacz stwarza ryzyko infekcji (na podstawie wcześniejszych lokalizacji oraz styczności z zarażonymi). 

 • Od 1 marca na terenie Turcji obowiązuje tzw. kolorystyczna klasyfikacja prowincji. Poszczególne regiony kraju są podzielone na 4 grupy ryzyka: niskie (niebieskie), średnie (żółte), wysokie (pomarańczowe) oraz bardzo wysokie (czerwone), na podstawie aktualnego wskaźnika zakażeń oraz zaawansowania szczepień. W zależności od aktualnego koloru, w poszczególnych prowincjach obowiązuje różny stopień zaostrzenia obostrzeń. Aktualny status kolorystyczny wszystkich regionów Turcji można sprawdzić TUTAJ
 • W całym kraju, bez względu na klasyfikację kolorystyczną, od poniedziałku do piątku, obowiązuje tzw. godzina policyjna, czyli zakaz przemieszczania się, w godzinach 21:00 – 5:00
 • W czerwonych oraz pomarańczowych regionach lockdown obowiązuje dodatkowo także w niedziele (od godz. 21:00 w sobotę do 5:00 rano w poniedziałek). *Choć uznaje się, że godzina policyjna nie dotyczy turystów, zdarzają się sytuacje, w których policja nakazuje przestrzegania lockdownu także zagranicznym podróżnym (otrzymałam kilka takich głosów, m.in. od osób zwiedzających w niedzielę Stambuł).
- Reklama -

 • Za wyjątkiem prowincji oznaczonych kolorem czerwonym, lokalne gastronomiczne są czynne i udostępniają klientom połowę swojej pojemności, w godzinach 7:00 – 19:00. Warunkiem wejścia do restauracji, cukierni i kawiarni jest okazanie kodu HES
 • Centra handlowe, supermarkety oraz zakłady fryzjerskie są czynne wyłącznie w godzinach 7:00 – 19:00. 
 • Kina, boiska oraz inne obiekty sportowe są otwarte wyłącznie w regionach niebieskich oraz żółtych. 
 • Palenie w miejscach publicznych w całym kraju pozostaje zabronione. 
 • Testy PCR, w drodze powrotnej do Polski, można wykonać m.in. na lotnisku w Stambule. Stanowisko testowe znajduje się przed wejściem nr 14, w hali przylotów. Aktualna cena kosztu na Istanbul Airport wynosi 250 TL / 35 USD. W celu wykonania testu, do portu lotniczego należy zgłosić się na co najmniej 6 godzin przed planowanym wylotem, wraz z ważnym biletem lotniczym oraz z paszportem. Na wyniki czeka się około 5 godzin. 
 • Lista wszystkich autoryzowanych laboratoriów, w których można wykonać test PCR na terenie Turcji, jest dostępna TUTAJ
 • Negatywny wynik testu, wykonanego jeszcze przed powrotem do Polski, zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny. Oprócz testów PCR, Polska honoruje również testy antygenowe i RT-PCR (molekularne, genetyczne). 
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć
- Reklama -

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
12.5 ° C
13 °
12 °
37 %
1.5kmh
0 %
pon
11 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
15 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close