Nieznane miejsca w Turcji: Zapora Atatürka na rzece Eufrat

- Reklama -

Zlokalizowana w południowo-wschodniej Turcji, Zapora Atatürka (tur. Atatürk Barajı) to tama i sztuczne jezioro na rzece Eufrat, oddana do użytku w 1992 roku. Jej budowa była jednym z elementów tureckiego programu budowy zapór na terenach dawnej Mezopotamii.

Podczas naszej ubiegłorocznej wyprawy do południowo-wschodniej Anatolii, mieliśmy okazję zwiedzić najważniejsze miasta oraz zabytki regionu. Odwiedziliśmy m.in. Diyarbakır, Mardin, Midyat, Şanlıurfę, ruiny starożytnej Dary, stanowisko archeologiczne Göbeklitepe oraz słynące z pistacji i Muzeum Mozaiki miasto Gaziantep. Na trasie naszej podróży znalazło się także jeszcze jedno ciekawe miejsce, nie wpisujące się jednak w kanon największych atrakcji regionu. Mowa o wybudowanej w 1992 roku Zaporze Atatürka na rzece Eufrat, zlokalizowanej około 15 km od Urfy.

Jedna z największych tam wodnych na świecie

- Reklama -

Tama liczy 1819 m długości oraz 169 m wysokości. Powstałe wskutek jej budowy sztuczne jezioro ma powierzchnię 817 km², a towarzysząca jej elektrownia wodna może się pochwalić mocą 2400 MW. Za sprawą swojej objętości, Atatürk Barajı zaliczana jest do czołówki największych tego rodzaju budowli na świecie. Budowa zapory była jednym z elementów tureckiego programu budowy zapór na rzekach Tygrys i Eufrat, na terenach dawnej Mezopotamii. Do jego naczelnych celów należy gospodarcze ożywienie regionu, za sprawą produkcji energii elektrycznej oraz możliwości lepszego nawadniania obszaru południowo-wschodniej Anatolii.

Kontrowersje związane z budową tamy

- Reklama -

Choć od oddania tamy do użytku minęło niespełna 30 lat, ta wciąż budzi sporo kontrowersji. Spiętrzenie wody stosunkowo szybko przyczyniło się do rozwoju rolnictwa i gospodarki okolicznych prowincji. Niestety, budowa tamy ma również swoje negatywne skutki – wskutek realizacji inwestycji wiele cennych miejsc, w tym m.in. ruiny starożytnego miasta Samosaty, stolicy królestwa Kommageny, zostało zatopionych. Pod wodą znalazła się także wczesnoneolityczna osada Nevalı Çori. Podobny los spotkał także kilka innych miejsc w tej części Turcji, jak chociażby miasta Hasankeyf oraz Halfeti. Zarówno w ich przypadku, jak i w przypadku Samosaty, okoliczni mieszkańcy zostali przesiedleni do nowego miasta, w którym władze przydzieliły im inne lokale mieszkalne.

Budowa tam nie podoba się również Syryjczykom oraz Irakijczykom, którzy zarzucają Turcji obniżenie poziomu wody w rzekach, jaka dociera do Syrii i Iraku. Przeciwnikami budowy i funkcjonowania tam są także ekolodzy, którzy obawiają się katastrofy ekologicznej na obszarze dawnej Mezopotamii. W kontrze do negatywnych głosów, tureckie władze chętnie podkreślają, że zapory wodne w południowo-wschodniej Turcji istotnie przyczyniły się do podniesienia poziomu życia mieszkańców regionu.

Zapora Nieznane miejsca w Turcji: Zapora Atatürka na rzece Eufrat
W 2006 roku Zapora Atatürka na rzece Eufrat została uwieczniona na rewersie banknotu o nominale 1 000 000 lir.

Zwiedzanie Zapory Atatürka

- Reklama -

Oprócz istotnej roli, jaką tama odegrała w zakresie rozwoju gospodarki regionu południowo-wschodniej Anatolii, miejsce to stało się również interesującą atrakcją turystyczną okolicy. Każdy, kto ma ochotę przyjrzeć się z bliska spektakularnej budowli, może to uczynić, odwiedzając specjalnie przygotowany w tym celu punkt widokowy. Oprócz tarasów, z których obserwować można gigantyczny zbiornik, jest tu również dostępny niewielki bufet, w którym można zakupić kawę, herbatę, zimne napoje oraz przekąski. Lokalni mieszkańcy chętnie zaglądają tu w weekendy na kilka godzin, by nacieszyć się widokiem na Atatürk Barajı.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Nieznane miejsca w Turcji: Zapora Atatürka na rzece Eufrat

Polecane

Weekend w Berlinie. Lollapalooza, Ampelmann i niedźwiedzie

Ampelmann, niedźwiedzie i fantastyczne muzea - to zdecydowanie moje...

Dubrownik w jeden dzień – największe atrakcje i zabytki perły Chorwacji

Perła Dalmacji, największa atrakcja turystyczna Chorwacji, a od jakiegoś...

10 powodów, dla których warto odwiedzić tureckie Mardin

Do Mardin dotarliśmy drugiego dnia naszej intensywnej podróży po...

Grecka wyspa Korfu – Monastyr Vlacherna w Kanoni

Przebywać na Korfu i nie odwiedzić Kanoni, to jak...
Close