Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nowy Meczet w Stambule ponownie otwarty dla wiernych i zwiedzających

| Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Po sześciu latach prac renowacyjnych, w Stambule ponownie otwarto Nowy Meczet, który od 356 lat góruje nad dzielnicą Eminönü. Najnowsze prace renowacyjne miały na celu przywrócenie budowli jej pierwotnego wyglądu. Fasada budynku została oczyszczona, a korpus i ściany wzmocnione. Turcy zdecydowali się także na odnowienie wnętrza muzułmańskiej świątyni.

Budowla jest ponownie otwarta dla wiernych oraz zwiedzających (poza godzinami modlitw). Podobnie jak w przypadku innych meczetów oraz miejsc modlitewnych w Turcji, wstęp do Yeni Cami jest bezpłatny.

- Advertisement -

Nowy Meczet w Stambule – historia

Budowa Nowego Meczetu, znanego także jako Meczet Valide Sultan (tur. Valide Sultan Camii), została zlecona w 1597 roku, na polecenie Sułtanki Safiye, wybranki sułtana Murada III, a także matki sułtana Mehmeda III. Pierwotnym architektem świątyni był Davut Ağa. Prace budowlane zakończono w 1665 roku, pod czujnym okiem sułtanki Turhan Hatice. Dzielnica Eminönü, w której mieści się Yeni Cami, w czasach jego powołania, była domem głównie dla ludności żydowskiej. Sułtanka Safiye miała nadzieję, że majestatyczna budowla istotnie wpłynie na rozszerzenie strefy wpływów islamskich w tej części miasta.

Konstrukcja istotnie ucierpiała podczas Wielkiego Pożaru w 1660 roku. Meczet odtworzono i oddano do użytku w 1665 roku. W skład dawnego kompleksu (külliye) Nowego Meczetu wchodzi Bazar Przypraw (znany także jako Bazar Egipski), popularna atrakcja Stambułu.

Yeni Cami – wygląd

Yeni Cami posiada dwa minarety z trzema balkonami. Na ścianie dziedzińca w południowo-zachodnim rogu meczetu znajdują się 3 zegary słoneczne. Budulec budowli tworzą cięty wapień, marmur i cegła. Do przestrzeni meczetu prowadzą trzy bramy. Na północ od meczetu znajduje się kwadratowy dziedziniec z portykiem, a w jego centrum ośmioboczna fontanna. Wygląd zewnętrzny Yeni Cami jest bardziej spiczasty niż, niż np. w przypadku Meczetu Sulejmana Wspaniałego, a jego kształt jest bardzo regularny, zbliżony do piramidy. Budowla wznosi się nad dzielnicą Eminönü, w bliskim sąsiedztwie Bazaru Egipskiego, Mostu Galata oraz Dworca Sirkeci.

| Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Książka o Turcji

Więcej podobnych

Najnowsze