Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Nowy Meczet w Stambule ponownie otwarty dla wiernych i zwiedzających

Po sześciu latach prac renowacyjnych, w Stambule ponownie otwarto Nowy Meczet, który od 356 lat góruje nad dzielnicą Eminönü. Najnowsze prace renowacyjne miały na celu przywrócenie budowli jej pierwotnego wyglądu. Fasada budynku została oczyszczona, a korpus i ściany wzmocnione. Turcy zdecydowali się także na odnowienie wnętrza muzułmańskiej świątyni.

Budowla jest ponownie otwarta dla wiernych oraz zwiedzających (poza godzinami modlitw). Podobnie jak w przypadku innych meczetów oraz miejsc modlitewnych w Turcji, wstęp do Yeni Cami jest bezpłatny.

SPIS TREŚCI

- Advertisement -

Nowy Meczet w Stambule – historia

Budowa Nowego Meczetu, znanego także jako Meczet Valide Sultan (tur. Valide Sultan Camii), została zlecona w 1597 roku, na polecenie Sułtanki Safiye, wybranki sułtana Murada III, a także matki sułtana Mehmeda III. Pierwotnym architektem świątyni był Davut Ağa. Prace budowlane zakończono w 1665 roku, pod czujnym okiem sułtanki Turhan Hatice. Dzielnica Eminönü, w której mieści się Yeni Cami, w czasach jego powołania, była domem głównie dla ludności żydowskiej. Sułtanka Safiye miała nadzieję, że majestatyczna budowla istotnie wpłynie na rozszerzenie strefy wpływów islamskich w tej części miasta.

PRZECZYTAJ:  30 sierpnia w Turcji, czyli Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayrami)

Konstrukcja istotnie ucierpiała podczas Wielkiego Pożaru w 1660 roku. Meczet odtworzono i oddano do użytku w 1665 roku. W skład dawnego kompleksu (külliye) Nowego Meczetu wchodzi Bazar Przypraw (znany także jako Bazar Egipski), popularna atrakcja Stambułu.

- Advertisement -

Yeni Cami – wygląd

Yeni Cami posiada dwa minarety z trzema balkonami. Na ścianie dziedzińca w południowo-zachodnim rogu meczetu znajdują się 3 zegary słoneczne. Budulec budowli tworzą cięty wapień, marmur i cegła. Do przestrzeni meczetu prowadzą trzy bramy. Na północ od meczetu znajduje się kwadratowy dziedziniec z portykiem, a w jego centrum ośmioboczna fontanna. Wygląd zewnętrzny Yeni Cami jest bardziej spiczasty niż, niż np. w przypadku Meczetu Sulejmana Wspaniałego, a jego kształt jest bardzo regularny, zbliżony do piramidy. Budowla wznosi się nad dzielnicą Eminönü, w bliskim sąsiedztwie Bazaru Egipskiego, Mostu Galata oraz Dworca Sirkeci.

PRZECZYTAJ:  Hagia Sophia: Zakończono przygotowania do Dnia Arafa i Kurban Bajram
- Advertisement -
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Książka o Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj