AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Nudzisz się na lotnisku w Stambule? Zajrzyj do Istanbul Airport Museum i poznaj historię cywilizacji anatolijskich!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
- Advertisement -

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na nowym lotnisku w Stambule – Istanbul Airport, koniecznie zajrzyj do lotniskowego muzeum, będącego największym tego rodzaju obiektem na świecie. W Istanbul Airport Museum można podziwiać ponad 300 artefaktów, pochodzących z 29 innych tureckich placówek muzealnych, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Nowe Lotnisko w Stambule (IST) zostało uruchomione w kwietniu 2019, zastępując dawny port lotniczy im. Atatürka. Do portu New Istanbul Airport kierowane są m.in. połączenia rejsowe z Warszawy, obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz tureckie linie Turkish Airlines. Nowy port lotniczy stanowi także częste miejsce długich przesiadek, w trakcie podróży międzykontynentalnych. 

Z uwagi na lokalizację lotniska, jego dużą powierzchnię, jak również trwającą pandemię koronawirusa i wydłużony czas weryfikacji dokumentów pasażerów, w 2021 roku podróżnym zaleca się odpowiednio wcześniejsze stawienie na terenie lotniska. Łącznie, zwykle daje nam to co najmniej kilka godzin, które można wykorzystać w rozmaity sposób – od wizyty w jednej z restauracji, poprzez zakupy odzieżowe, aż po.. wizytę w lotniskowym muzeum! 

Istanbul Airport Museum zostało otwarte w lipcu 2020 roku. Odwiedzającym udostępniono wystawę „Treasures of Turkey – Faces of Throne”, prezentującą eksponaty pochodzące z rozmaitych tureckich muzeów, zlokalizowanych na obszarze całego kraju. Obecnie głównym celem muzeum jest budowanie wśród pasażerów tranzytowych świadomości i zainteresowania cywilizacjami anatolijskimi. Placówka jest wyposażona w nowoczesne zaplecze technologiczne (przyznam jednak, że podczas naszego pobytu nie wszystkie urządzenia działały poprawnie), pozwalające na rozmaite interakcje odwiedzających z muzealną infrastrukturą. Odwiedzający mogą dodatkowo zakupić również przewodnik audio w języku angielskim lub korzystać ze specjalnej, muzealnej aplikacji

Będąc pierwszym tego rodzaju w Turcji i jednym z nielicznych na świecie, muzeum czeka na gości na piętrze, w hali odlotów międzynarodowych. Do placówki dość nieśmiało prowadzą muzealne oznaczenia, które mogą łatwo umknąć uwadze przechodniów. W tym większe zaskoczenie może wprawić widok rozległych sal muzealnych, których łączna powierzchnia liczy 1000 metrów kwadratowych! Całkiem imponujące, jak na lotniskowe muzeum, prawda? :) 

Warunkiem wejścia do muzeum jest przebywanie w hali odlotów międzynarodowych, a co za tym idzie ważny bilet lotniczy. Wstęp na teren muzeum jest płatny – cena biletu normalnego w 2021 roku to 5 euro. Osoby posiadające legitymację dziennikarską wschodzą za darmo (przetestowaliśmy).

- Advertisement -
Kategorie:

Droga Czytelniczko/Czytelniku, Styk Kultur to prywatna witryna, a wszystkie dostępne tu informacje są całkowicie bezpłatne. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz wesprzeć dalszy rozwój strony, stawiając mi symboliczną wirtualną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do dyskusji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj