Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Nudzisz się na lotnisku w Stambule? Zajrzyj do Istanbul Airport Museum i poznaj historię cywilizacji anatolijskich!

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na nowym lotnisku w Stambule – Istanbul Airport, koniecznie zajrzyj do lotniskowego muzeum, będącego największym tego rodzaju obiektem na świecie. W Istanbul Airport Museum można podziwiać ponad 300 artefaktów, pochodzących z 29 innych tureckich placówek muzealnych, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Nowe Lotnisko w Stambule (IST) zostało uruchomione w kwietniu 2019, zastępując dawny port lotniczy im. Atatürka. Do portu New Istanbul Airport kierowane są m.in. połączenia rejsowe z Warszawy, obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz tureckie linie Turkish Airlines. Nowy port lotniczy stanowi także częste miejsce długich przesiadek, w trakcie podróży międzykontynentalnych. 

Z uwagi na lokalizację lotniska, jego dużą powierzchnię, jak również trwającą pandemię koronawirusa i wydłużony czas weryfikacji dokumentów pasażerów, w 2021 roku podróżnym zaleca się odpowiednio wcześniejsze stawienie na terenie lotniska. Łącznie, zwykle daje nam to co najmniej kilka godzin, które można wykorzystać w rozmaity sposób – od wizyty w jednej z restauracji, poprzez zakupy odzieżowe, aż po.. wizytę w lotniskowym muzeum! 

- Advertisement -
PRZECZYTAJ:  Touristanbul: darmowe zwiedzanie Stambułu znów możliwe!

Istanbul Airport Museum zostało otwarte w lipcu 2020 roku. Odwiedzającym udostępniono wystawę „Treasures of Turkey – Faces of Throne”, prezentującą eksponaty pochodzące z rozmaitych tureckich muzeów, zlokalizowanych na obszarze całego kraju. Obecnie głównym celem muzeum jest budowanie wśród pasażerów tranzytowych świadomości i zainteresowania cywilizacjami anatolijskimi. Placówka jest wyposażona w nowoczesne zaplecze technologiczne (przyznam jednak, że podczas naszego pobytu nie wszystkie urządzenia działały poprawnie), pozwalające na rozmaite interakcje odwiedzających z muzealną infrastrukturą. Odwiedzający mogą dodatkowo zakupić również przewodnik audio w języku angielskim lub korzystać ze specjalnej, muzealnej aplikacji

Będąc pierwszym tego rodzaju w Turcji i jednym z nielicznych na świecie, muzeum czeka na gości na piętrze, w hali odlotów międzynarodowych. Do placówki dość nieśmiało prowadzą muzealne oznaczenia, które mogą łatwo umknąć uwadze przechodniów. W tym większe zaskoczenie może wprawić widok rozległych sal muzealnych, których łączna powierzchnia liczy 1000 metrów kwadratowych! Całkiem imponujące, jak na lotniskowe muzeum, prawda? :) 

- Advertisement -
PRZECZYTAJ:  Inflacja w Turcji: drożeje wszystko, nawet uwielbiana herbata

Warunkiem wejścia do muzeum jest przebywanie w hali odlotów międzynarodowych, a co za tym idzie ważny bilet lotniczy. Wstęp na teren muzeum jest płatny – cena biletu normalnego w 2021 roku to 5 euro. Osoby posiadające legitymację dziennikarską wschodzą za darmo (przetestowaliśmy).

- Advertisement -
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Książka o Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj