Palermo, Sycylia: śladami Normanów i Ojca Chrzestnego [największe atrakcje, zabytki, dojazd do lotniska]

Planujesz pobyt w stolicy Sycylii? Sprawdź, co warto wiedzieć o Palermo, prawdopodobnie jednym z najbardziej różnorodnych miast w całych Włoszech!

Palermo to stolica Sycylii, będąca domem dla ponad 630 tys. mieszkańców, a zarazem piąte najbardziej zaludnione miasto we Włoszech, tuż po Rzymie, Mediolanie, Neapolu oraz Turynie. Szacuje się, że populacja Palermo każdego dnia wzrasta o jedną trzecią, w związku z osobami dojeżdżającymi tu do pracy z całej wyspy. 

Obszar, na którym rozrasta się miasto był zamieszkany od czasów prehistorycznych, a na współczesny wygląd miasta składa się dziedzictwo wielu cywilizacji i narodów. Wystarczy rzut oka na przepiękne rezydencje arabsko-normańskie, lokalne kościoły na czele z katedrą, czy liczne zabytkowe wille, by przekonać się, jak silnie wieloetniczną przeszłość ma ten region.

Co warto zobaczyć w Palermo? Największe atrakcje miasta i prawdziwa gratka dla fanów Ojca Chrzestnego

Jedną z najciekawszych dzielnic w mieście jest Monte di Pietà, nazywana przez miejscowych Il Capo. W jej obszarze mieści się prawdziwa ikona Palermo – katedra, znana jako Duomo lub po prostu Katedra w Palermo (wł. Cattedrale di Palermo). Chrześcijańska budowla została wzniesiona w 1184 roku przez arcybiskupa Gualtiero Offamilio na cześć Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstała w miejscu, w którym w okresie rządów Arabów znajdował się meczet. Od momentu oddania do użytku, świątynia była wielokrotnie przebudowywana, odnawiana i zmieniana, dzięki posiada elementy różnych stylów. Podczas gdy wstęp do katedry jest bezpłatny, za dodatkową opłatą można wejść na jej taras, skąd roztacza się malowniczy widok na miasto. 

Przebywając w okolicy Duomo nie można przegapić także Pałacu Normanów, znanego także jako Pałac Królewski. To najstarsza królewska rezydencja w Europie oraz jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków na Sycylii. Na pierwszym piętrze jednego z pałacowych dziedzińców znajduje się Kaplica Palatyńska, trójnawowa bazylika pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. To wyjątkowe miejsce jest niemal w całości wypełnione przepięknymi mozaikami bizantyńskimi, uchodzącymi za jedne z najważniejszych na Sycylii. 

Zwiedzając zabytkowe centrum stolicy Sycylii, nie sposób przegapić Quattro Canti, ośmiokątnego placu na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii –  Via Maqueda oraz Via Vittorio Emanuele. Architektura placu jest prosta i reprezentuje doskonały ośmiokąt, utworzony przez cztery budynki, których fasady zwracają się ku czterem stronom świata. Ich elewacje zdobią fontanny, kolumny oraz posągi pochodzące z XVII wieku. 

Kolejny ciekawy plac w Palermo to Piazza Pretoria, z monumentalną fontanną wykonaną z marmuru kararyjskiego, nad którą prace zakończono w XVI wieku. Jak mówi miejscowa legenda, niegdyś zakonnice z pobliskiego klasztoru miały regularnie aranżować akty wandalizmu na częściach intymnych eksponowanych wokół fontanny roznegliżowanych posągów. 

Gdy mowa o obszarze Monte di Pietà, warto wspomnieć o o Teatro Massimo, największej operze we Włoszech i jednej z największych w Europie. W 1990 budynek był scenerią dla filmu „Ojciec chrzestny – część III” Francisa Forda Coppoli z Al Pacino, Andy Garcíą i Sofią Coppolą w rolach głównych. Mowa o momencie, w którym ojciec chrzestny jedzie do Palermo, by być świadkiem debiutu swojego syna w operze Cavallerii Rusticana. To właśnie na długich schodach Teatro Massimo nakręcono scenę finałową, w której zginęła córka Michaela Corleone, Mary. 

Innym ciekawym gmachem teatralnym w tej okolicy jest Teatro Politeama na Piazza Ruggero Settimo, z charakterystyczną  kwadrygą prezentującą Apolla, boga muzyki oraz Euterpe, grecką muzę poezji, a także posągi konne. Cylindryczna konstrukcja budowli przywodzi na myśl rzymski Panteon.

Miasto posiada wiele charakterystycznych dla regionu śródziemnomorskiego targowisk, spośród których najpopularniejsze to Vucciria, Ballarò oraz Il Capo. Te charakterystyczne bazary oferują świeże ryby oraz produkty typowe dla regionu, jak chociażby oliwki czy aromatyczne przyprawy. W Palermo, m.in. na placu Piazza Marina, odbywają się także pchle targi, oferujące rozmaite starocie i pamiątki. 

Kim była św. Rozalia, patronka Palermo? 

Podczas spaceru po ulicach Palermo niemal na każdym kroku spoglądają na nas wizerunki świętych, w tym przede wszystkim św. Rozalii, patronki miasta. Kobieta była córką księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów Rogerowi II. Zgodnie z wierzeniami, uciekła przed zamążpójściem do groty na pobliskiej górze, gdzie zaczęła żywot pustelnicy. W późniejszym czasie zajęła jaskinię, znajdującą się na Monte Pellegrino, gdzie zmarła podczas snu 4 września 1170 r. w wieku 40 lat. Corocznie 15 lipca w mieście odbywa się uroczysta procesja z relikwiami świętej. Kult św. Rozalii rozszerzył się na całą Sycylię. 13 kilometrów na północ od centrum Palermo, niemal na szczycie góry Pellegrino, mieści się Sanktuarium Świętej Rozalii (wł. Santuario di Santa Rosalia), częsty cel turystyki religijnej i przyrodniczej. 

Lotnisko w Palermo – gdzie się znajduje, jak dotrzeć do centrum miasta?

Międzynarodowy port lotniczy Palermo-Punta Raisi jest zlokalizowany 35 kilometrów na zachód od Palermo. Jest to drugie lotnisko w południowych Włoszech pod względem liczby pasażerów, po Catania-Fontanarossa w Katanii.  W 2021 roku lotnisko zajęło piąte miejsce wśród włoskich lotnisk, pod względem ruchu pasażerskiego. 

Do lotniska z centrum Palermo najłatwiej dotrzeć pociągiem Trinacria Express. Czas przejazdu na trasie Palermo Aeroporto – Palermo Centraleto 45 minut, a koszt biletu 5,90 €

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *