Panteon – największy wyraz świetności Rzymu [zwiedzanie, bilety, COVID-19]

- Reklama -

Panteon (współcześnie Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników) od ponad dwóch tysięcy lat stanowi największy wyraz świetności Rzymu. Historia budowli jest nierozerwalnie związana z losami Wiecznego Miasta, a Panteon to jedyny starożytny rzymski budynek, który przez wieki pozostał praktycznie nienaruszony.

Gmach budowli stanął na miejscu dawnej, prostokątnej świątyni ufundowanej w 27 roku p.n.e. przez Agryppę, zięcia i bliskiego współpracownika Oktawiana Augusta. Nazwa “Pantheon” wywodzi się z języka greckiego i nawiązuje do słowa “Panthea“, oznaczającego świątynie wszystkich bóstw. Pierwotna budowla, poświęcona dwunastu bogom oraz, uległa zniszczeniu wskutek wielkiego pożaru, jaki nawiedził Rzym w roku 80. Uważa się, że obecny gmach Panteonu to wynik radykalnej przebudowy, jakiej w latach 118-125 dokonał Hadrian.

- Reklama -

Panteon ma kształt rotundy o średnicy oraz wysokości wynoszącej 43,6 m. Budynek wieńczy kopuła z centralnym otworem, oświetlającym wnętrze naturalnym światłem. Wejścia do budynku zdobi dobudowany, trzyrzędowy portyk liczący 15 kolumn, utrzymanych w porządku korynckim. Na fasadzie budowli widnieje inskrypcja “Marcus Agrippa Luci filius consul tertium fecit“, którą można przetłumaczyć jako “Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem“.

- Reklama -

We wnętrzu bazyliki znajdują się kaplice grobowe, a w nich m.in. grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata oraz grób Baltazara Peruzziego – malarza i architekta epoki renesansu.

Zwiedzanie Panteonu w dobie pandemii COVID-19

Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników została ponownie otwarta dla zwiedzających, wyznaczając jednocześnie ściśle określone trasy zwiedzania, pozwalające na zachowanie dystansu społecznego. Panteon jest czynny codziennie, od godz. 9:00 do 19:00. Ostatnie wejście do obiektu jest możliwe o 18:30. Wstęp jest bezpłatny. Osoby odwiedzające świątynię są proszone o przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa:

  • Podczas wizyty w Panteonie należy mieć zakryty nos oraz usta.
  • Odwiedzający mają obowiązek zachować dystans społeczny, wynoszący co najmniej 1,5 m.
  • Choć wejście do Panteonu jest bezpłatne, ilość osób przebywających w jednym czasie w budynku jest ograniczona, w związku z czym należy liczyć się z koniecznością oczekiwania w kolejce do wejścia.
  • Przed wejściem do wnętrza świątyni, odwiedzający przechodzą obowiązkowy pomiar temperatury, która nie może przekroczyć 37.5 ° C.
Autorka bloga
- Reklama -

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Panteon   największy wyraz świetności Rzymu [zwiedzanie, bilety, COVID 19]

Polecane

Złoty Trójkąt – Birma, Laos i Tajlandia [relacja z całodniowej wycieczki]

Golden Triangle to miejsce, w którym spotykają się granice Tajlandii, Laosu oraz Birmy. Kiedyś region ten był znany z uprawy opium, ale współcześnie stanowi jedną z atrakcji turystycznych, przede wszystkim północnej Tajlandii.

Walencja – perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Nie ma lepszego sposobu na zimę, niż ucieczka tam,...

Co to jest Ramadan? W jaki sposób muzułmanie obchodzą post?

Co to jest Ramadan? Zgodnie z wierzeniami wyznawców Allaha...

Kawa po turecku – jak smakuje, jak parzyć oraz jak serwować?

Kawa musi być czarna jak piekło, mocna jak śmierć...

Tajlandia 2019 – jak spędzić czas w Bangkoku?

Tajlandia 2019 - z tygodnia na tydzień hasło to...
Close