Panteon – największy wyraz świetności Rzymu [zwiedzanie, bilety, COVID-19]

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Panteon (współcześnie Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników) od ponad dwóch tysięcy lat stanowi największy wyraz świetności Rzymu. Historia budowli jest nierozerwalnie związana z losami Wiecznego Miasta, a Panteon to jedyny starożytny rzymski budynek, który przez wieki pozostał praktycznie nienaruszony.

Gmach budowli stanął na miejscu dawnej, prostokątnej świątyni ufundowanej w 27 roku p.n.e. przez Agryppę, zięcia i bliskiego współpracownika Oktawiana Augusta. Nazwa “Pantheon” wywodzi się z języka greckiego i nawiązuje do słowa “Panthea“, oznaczającego świątynie wszystkich bóstw. Pierwotna budowla, poświęcona dwunastu bogom oraz, uległa zniszczeniu wskutek wielkiego pożaru, jaki nawiedził Rzym w roku 80. Uważa się, że obecny gmach Panteonu to wynik radykalnej przebudowy, jakiej w latach 118-125 dokonał Hadrian.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Wakacje we Włoszech 2020: nasz pobyt w Rzymie w czasie pandemii koronawirusa

Panteon ma kształt rotundy o średnicy oraz wysokości wynoszącej 43,6 m. Budynek wieńczy kopuła z centralnym otworem, oświetlającym wnętrze naturalnym światłem. Wejścia do budynku zdobi dobudowany, trzyrzędowy portyk liczący 15 kolumn, utrzymanych w porządku korynckim. Na fasadzie budowli widnieje inskrypcja “Marcus Agrippa Luci filius consul tertium fecit“, którą można przetłumaczyć jako “Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem“.We wnętrzu bazyliki znajdują się kaplice grobowe, a w nich m.in. grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata oraz grób Baltazara Peruzziego – malarza i architekta epoki renesansu.

Zwiedzanie Panteonu w dobie pandemii COVID-19

Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników została ponownie otwarta dla zwiedzających, wyznaczając jednocześnie ściśle określone trasy zwiedzania, pozwalające na zachowanie dystansu społecznego. Panteon jest czynny codziennie, od godz. 9:00 do 19:00. Ostatnie wejście do obiektu jest możliwe o 18:30. Wstęp jest bezpłatny. Osoby odwiedzające świątynię są proszone o przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa:

  • Podczas wizyty w Panteonie należy mieć zakryty nos oraz usta.
  • Odwiedzający mają obowiązek zachować dystans społeczny, wynoszący co najmniej 1,5 m.
  • Choć wejście do Panteonu jest bezpłatne, ilość osób przebywających w jednym czasie w budynku jest ograniczona, w związku z czym należy liczyć się z koniecznością oczekiwania w kolejce do wejścia.
  • Przed wejściem do wnętrza świątyni, odwiedzający przechodzą obowiązkowy pomiar temperatury, która nie może przekroczyć 37.5 ° C.
PRZECZYTAJ TAKŻE:  Zwiedzanie Koloseum w 2020 roku [ceny biletów, obostrzenia związane z COVID-19, informacje praktyczne i wskazówki]
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close