12.5 C
Istanbul
Strona główna blog podróżniczy Europa Panteon - największy wyraz świetności Rzymu

Panteon – największy wyraz świetności Rzymu [zwiedzanie, bilety, COVID-19]

-

- Reklama -

Panteon (współcześnie Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników) od ponad dwóch tysięcy lat stanowi największy wyraz świetności Rzymu. Historia budowli jest nierozerwalnie związana z losami Wiecznego Miasta, a Panteon to jedyny starożytny rzymski budynek, który przez wieki pozostał praktycznie nienaruszony.

Gmach budowli stanął na miejscu dawnej, prostokątnej świątyni ufundowanej w 27 roku p.n.e. przez Agryppę, zięcia i bliskiego współpracownika Oktawiana Augusta. Nazwa “Pantheon” wywodzi się z języka greckiego i nawiązuje do słowa “Panthea“, oznaczającego świątynie wszystkich bóstw. Pierwotna budowla, poświęcona dwunastu bogom oraz, uległa zniszczeniu wskutek wielkiego pożaru, jaki nawiedził Rzym w roku 80. Uważa się, że obecny gmach Panteonu to wynik radykalnej przebudowy, jakiej w latach 118-125 dokonał Hadrian.

- Reklama -

Panteon ma kształt rotundy o średnicy oraz wysokości wynoszącej 43,6 m. Budynek wieńczy kopuła z centralnym otworem, oświetlającym wnętrze naturalnym światłem. Wejścia do budynku zdobi dobudowany, trzyrzędowy portyk liczący 15 kolumn, utrzymanych w porządku korynckim. Na fasadzie budowli widnieje inskrypcja “Marcus Agrippa Luci filius consul tertium fecit“, którą można przetłumaczyć jako “Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem“.

We wnętrzu bazyliki znajdują się kaplice grobowe, a w nich m.in. grób Rafaela, jednego z największych malarzy świata oraz grób Baltazara Peruzziego – malarza i architekta epoki renesansu.

Zwiedzanie Panteonu w dobie pandemii COVID-19

- Reklama -

Bazylika Świętej Marii Panny od Męczenników została ponownie otwarta dla zwiedzających, wyznaczając jednocześnie ściśle określone trasy zwiedzania, pozwalające na zachowanie dystansu społecznego. Panteon jest czynny codziennie, od godz. 9:00 do 19:00. Ostatnie wejście do obiektu jest możliwe o 18:30. Wstęp jest bezpłatny. Osoby odwiedzające świątynię są proszone o przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa:

  • Podczas wizyty w Panteonie należy mieć zakryty nos oraz usta.
  • Odwiedzający mają obowiązek zachować dystans społeczny, wynoszący co najmniej 1,5 m.
  • Choć wejście do Panteonu jest bezpłatne, ilość osób przebywających w jednym czasie w budynku jest ograniczona, w związku z czym należy liczyć się z koniecznością oczekiwania w kolejce do wejścia.
  • Przed wejściem do wnętrza świątyni, odwiedzający przechodzą obowiązkowy pomiar temperatury, która nie może przekroczyć 37.5 ° C.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
12.5 ° C
13 °
12 °
37 %
1.5kmh
0 %
pon
11 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
15 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close