Strona głównaŚrodkowa TurcjaKapadocjaPark Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi

Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

-

baner szeroki insta Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

Szukasz informacji o największych atrakcjach Kapadocji? Poznaj Göreme Açık Hava Müzesi, czyli Park Narodowy w Göreme, oferujący fascynujące muzeum skalne na otwartym powietrzu.

Z czym kojarzy Wam się Kapadocja? Z pewnością na podium Waszych skojarzeń znalazły się loty balonem oraz skały o fantazyjnych kształtach. I rzeczywiście, malowniczy krajobraz skalny, nazywany niekiedy księżycowym, oraz możliwość podziwiania go z lotu ptaka w balonowym koszu to bez wątpienia największe atrakcje historycznej krainy w środkowej Turcji, odwiedzanej corocznie przez miliony turystów z całego świata. Warto zauważyć, że pod nazwą Kapadocja w rzeczywistości skrywa się dość rozległy skalisty region, obejmujący kilka mniejszych miejscowości, w tym m.in. Göreme, Uçhisar, Nevşehir, Ürgüp oraz Kaymaklı. W tym artykule skupię się na pierwszej z nich oraz jej największej atrakcji – Parku Narodowym, stanowiącym muzeum na otwartym powietrzu, czyli Göreme Açık Hava Müzesi.

Do Göreme Açık Hava Müzesi dotarliśmy na początku lutego 2021, w trakcie trwającej pandemii COVID-19. Choć okoliczności nie należały do optymistycznych, ten termin miał również ogromną zaletę – możliwość zwiedzania jednej z największych atrakcji Turcji w bardzo kameralnej atmosferze, bez tłumów turystów. A ponieważ także pogoda bardzo nam w tych dniach sprzyjała, sięgając w ciągu dnia 18 stopni, na moment całkowicie zapomnieliśmy o wszystkich zmartwieniach i troskach, pozwalając w pełni ponieść się pięknu tego miejsca.

Historia regionu sięga II wieku naszej ery, kiedy w okolicy Göreme zaczęli osiedlać się pierwsi mnisi. W III wieku Kapadocja stanowiła ważne centrum myśli i życia religijnego. W następnym stuleciu region rozsławili trzej wielcy duchowni – Bazyli Wielki, Grzegorz z Nazjanzu i Grzegorz z Nyssy. Mnisi drążyli w tufie przez kolejny tysiąc lat, osiągając coraz to większą specjalizację w budowie świątyń oraz wykonywaniu malowideł ściennych. Na przestrzeni wieków część najstarszych fresków została zniszczona. Wiele z najwspanialszych dzieł zachowało się jednak do dziś. Możemy je dziś podziwiać w świątyniach kapadockich dolin, w tym m.in. także w Göreme Açık Hava Müzesi.

Zwiedzanie Göreme Açık Hava Müzesi – co warto zobaczyć, ile zajmuje czasu

- Reklama -
baner szeroki insta Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

Na odkrycie obszaru Göreme Açık Hava Müzesi przeznaczyliśmy około godziny, w trakcie której udało nam się zwiedzić pieszo cały teren muzeum pod chmurką, zaglądając przy tym także do wnętrza skalnych kaplic i kościołów, gdzie do czasów współczesnych zachowały się wczesnochrześcijańskie malowidła ścienne. Te ostatnie przedstawiają przede wszystkim sceny biblijne i nawiązują do życia Jezusa Chrystusa. W skansenie Göreme znajduje się m.in. kościół Elmalı, kościół św. Bazylego, kościół św. Barbary, kościół Krzyżowców Maltańskich, kościół św. Katarzyny, a także tzw. Ciemny Kościół oraz Kościół Wężowy. W praktyce każdy z tych obiektów mieści się w bloku skalnym, zajmując stosunkowo niewielki obszar.

Oprócz wnętrza samych kościołów, Göreme Açık Hava Müzesi zachwyca także swoim wyglądem zewnętrznym. Fantazyjne kształty konstrukcji skalnych z Kapadocji to widok unikatowy na skalę światową, który na długo pozostaje w pamięci wszystkich podróżników. Warto spędzić tu trochę czasu, by nacieszyć się także widokiem rozległej okolicy, jaki roztacza się z wyższych partii muzealnego terenu.

Göreme Açık Hava Müzesi – informacje praktyczne

Stanowisko archeologiczne Göreme Açık Hava Müzesi zostało otwarte dla zwiedzających w 1967 roku. W 1985 roku miejsce zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdzie znajduje się Göreme Açık Hava Müzesi?

Muzeum znajduje się około 1,7 km od centrum Göreme, 72 km od miasta Kayseri, a także aż 732 km od Stambułu. W trakcie pobytu w Göreme można z łatwością dotrzeć tam na piechotę, samochodem, a także łapiąc taksówkę lub dolmusza.

Ile kosztuje bilet do Göreme Açık Hava Müzesi?

W 2021 roku wstęp na teren Göreme Açık Hava Müzesi kosztuje 100 TL, co w przeliczeniu na złotówki wynosi obecnie około 46 zł (kurs z maja 2021).

W jakich dniach i godzinach jest czynne Göreme Açık Hava Müzesi?

W okresie 1 kwietnia – 1 października muzeum jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00, natomiast między 1 października a 1 kwietnia codziennie w godzinach 8:00 – 17:00. Kasa biletowa jest zamykana o godz. 18:15.

Hotel w okolicy Kapadocji

Szukasz hotelu w Kapadocji? Gorąco polecamy nocleg w jednym z butikowych hoteli, zlokalizowanych w autentycznych kapadockich skałach. W związku z trwającą pandemią koronawirusa ceny noclegów w “księżycowej krainie” są w 2021 roku bardzo konkurencyjne! My nocowaliśmy w uroczym Kelebek Cave Hotel. W okolicy mieści się jednak także wiele innych równie ciekawych miejsc noclegowych! Poniższa mapa prezentuje aktualne promocje na portalu Booking.com.

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close