Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Pierwszy odcinek metra z lotniska do Stambułu już w styczniu 2023!

  Dobra wiadomość dla wszystkich osób planujących podróż do Stambułu w 2023 roku! Długo wyczekiwany pierwszy odcinek linii metra M11, łączącej lotnisko Istanbul Airport ze Stambułem, zostanie uruchomiony 22 stycznia 2023 roku. Podróż do dzielnicy Kağıthane zajmie 24 minuty.

  Nowe Lotnisko w Stambule – Istanbul Airport (IST) zostało uruchomione w kwietniu 2019, zastępując dawny port lotniczy im. Atatürka. Istanbul Airport leży na północny zachód od centrum Stambułu, w dzielnicy Arnavutköy, po stronie europejskiej. Od centrum miasta dzieli je ponad 40 kilometrów.

  Od momentu otwarcia, z Istanbul Airport do Stambułu można było dotrzeć wyłącznie przy pomocy miejskich autobusów publicznych, autokarów obsługiwanych przez firmę HAVAIST lub taksówek. W zależności od natężenia ruchu oraz wybranego środka transportu, dotarcie do miasta trwało od 40 do 60 minut. 

  - Advertisement -

  Metro z lotniska do Stambułu

  Od momentu oddania do użytku nowego lotniska w Stambule, Turcy zapowiadali uruchomienie linii metra M11, łączącej obiekt z centrum nadbosforskiej metropolii. Początkowo, otwarcie planowano już w połowie 2021 roku – niestety, m.in. z uwagi na pandemię COVID-19, prace budowlane istotnie się wydłużyły. Finalnie, na początku 2023 roku znad Bosforu dotarły pozytywne informacje, dotyczące zbliżającego sią oddania do użytku pierwszej części nowej linii metra. 

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

  Otwarcie pierwszego odcinka

  32-kilometrowy odcinek, na trasie Kağıthane – Istanbul Airport, zostanie oddany do użytku w niedzielę, 22 stycznia 2023 r., podczas uroczystej ceremonii z udziałem prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana. Dzięki otwarciu tej linii, w zaledwie 24 minuty z dzielnicy Kağıthane oraz w 12 minut z dzielnicy Göktürk, możliwe będzie dotarcie bezpośrednio do lotniska Istanbul Airport.

  Jak zapowiedziały władze Turcji, na linii M11 będą kursować najszybsze pojazdy metra w Turcji, poruszające się z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Jak przyznał turecki minister transportu i infrastruktury, w Stambule trwają aktualnie dalsze prace nad 6 liniami metra, liczącymi łącznie około 96 km.

  Stacja Kâğıthane i co dalej?

  Otwarcie pierwszego odcinka nowej linii zapewni szybki dojazd do Kâğıthane, dość odległej dzielnicy leżącej na odległym krańcu Złotego Rogu, po europejskiej stronie miasta. Mieści się tu m.in. handlowo-mieszkaniowy drapacz chmur, Istanbul Sapphire, który w momencie otwarcia w 2010 roku był najwyższą wieżą w Stambule. Aktualnie do dzielnicy dojeżdża bezzałogowe metro linii M7 (Yıldız – Mahmutbey), kursujące między popularną stacją przesiadkową Kabataş, a stacją Saadetdere.

  - Advertisement -

  Dotarcie z Istanbul Airport do Kâğıthane w najbliższym czasie najprawdopodobniej będzie wymagało od podróżnych, zmierzających do centrum Stambułu, przesiadki na linię metra M7.

  PRZECZYTAJ:  Rejs po Bosforze - najlepszy sposób na odkrycie piękna Stambułu

  Dalsze plany rozwoju linii M11

  Linia metra M11 ma liczyć docelowo 69 kilometrów i połączyć stacje Gayrettepe – lotnisko w Stambule – Halkalı (po europejskiej stronie Stambułu). Jej przedłużenie do stacji Gayrettepe jest planowane na kwiecień 2023. W dalszej kolejności linia zostanie wydłużona do Halkalı (prawdopodobnie jeszcze w 2023 roku). Czas przejazdu między stacjami końcowymi wyniesie 60 minut przy maksymalnej prędkości 120 km/h.

  Po sfinalizowaniu wszystkich prac konstrukcyjnych, linia M11 połączy się z innymi liniami szybkiego transportu w Stambule: Marmaray, M1, M2, M3, M7 (dwukrotnie), M9 oraz na lotnisku z linią kolei dużych prędkości. Na realizację wszystkich tych planów przyjdzie nam jednak jeszcze chwilę poczekać.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj