12.5 C
Istanbul
Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Planujesz podróż do Turcji? Pamiętaj o wypełnieniu Formularza Danych Pasażera

Planujesz podróż do Turcji? Pamiętaj o wypełnieniu Formularza Danych Pasażera

-

- Reklama -

Począwszy od 15 marca 2021, wszyscy pasażerowie podróżujący do Turcji są zobligowani do wypełnienia, na 72 godziny przed wylotem, elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr.

W obliczu walki z pandemią COVID-19, Turcy od wielu miesięcy dokładają starań, by zapewnić zagranicznym turystom maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. W czerwcu 2020 kraj zaprezentował światu innowacyjny “Program Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki”, będący swoistym znakiem jakości, poświadczającym przestrzeganie przez obiekty turystyczne oraz środki transportu obostrzeń o szerokim spektrum. Wszystkie miejsca, mogące pochwalić się logo #SafeTourism, są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego. Kolejnym istotnym krokiem, w ograniczaniu pandemii koronawirusa, jest zapowiedziany niedawno program priorytetowej rejestracji szczepień dla branży turystycznej. W jego ramach Turcy planują zaszczepić m.in. pracowników hoteli, restauracji oraz biur podróży, jak również przewodników turystycznych oraz kierowców.

Obowiązek wypełnienia Formularza Danych Osobowych na 72 h przed wylotem

- Reklama -

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w ostatnim czasie zaktualizowano również zasady, dotyczące formalności przed podróżą do Turcji. Dotychczas, wszystkie osoby udające się nad Bosfor, były zobligowane do wypełnienia w trakcie podróży Formularza Danych Osobowych (tur. Yolcu Bilgi Formu), w którym należało wskazać dane kontaktowe, jak również planowane miejsce pobytu na terenie Turcji. Wydrukowany formularz był rozdawany na pokładzie samolotu przez pracowników linii lotniczych, a następnie – wypełniony przez pasażerów – ponownie zbierany przez stewardesy/stewardów. W celu usprawnienia tej procedury, począwszy od 15 marca 2021, formularz jest dostępny w formie elektronicznej.

Formularz Yolcu Bilgi Formu należy wypełnić na stronie internetowej register.health.gov.tr. Każdy podróżny jest zobligowany do uzupełnienia swojego imienia, nazwiska, płci, numeru paszportu, narodowości, kraju pochodzenia, adresu e-mail, numeru telefonu, jak również planowanego terminu przybycia do Turcji oraz używanego środka transportu. W dalszym kroku system prosi o podanie informacji adresowych miejsca, w którym planujemy zatrzymać się w Turcji. Kolejny etap to wskazanie krajów, które odwiedziliśmy w trakcie minionych 10 dni.

- Reklama -

Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). To bardzo ważny krok, ponieważ o okazanie wypełnionego formularza poproszą nas pracownicy linii lotniczej, w trakcie odprawy na lotnisku wylotu, jak również kontrola celna na granicy z Turcją.Pasażerowie, którzy nie zdążyli wypełnić formularza przed wylotem, będą mieli możliwość uzupełnienia dokumentu przed wejściem na pokład samolotu.

Po wypełnieniu formularza, podróżnym zostanie automatycznie wygenerowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych).

formularz turcja Planujesz podróż do Turcji? Pamiętaj o wypełnieniu Formularza Danych Pasażera

Wymóg testów PCR do Turcji nadal obowiązuje

Warto przypomnieć, że począwszy od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.Wymóg ten będzie obowiązywał do odwołania.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

  1. Mam nie komentarz, a pytanie. Czy posługwanie się kodem w Turcji w wersji na telefon komórkowy wymaga łączności z Internetem. Z polską simką w roamingu to trochę kosztowna przyjemność. Czy więc po przylocie trzeba kupić turecką sim kartę? Wybieram się do Turcji na początku maja, więc pewnie wiele z obecnych obostrzen zachowa aktualność.

    • Panie Zygmuncie, łączność z internetem nie jest w tej sytuacji wymagana. Warto dodatkowo zrobić sobie printscreena kodu HES, by móc także pokazać go w formie zdjęcia w sytuacjach awaryjnych. Przetestowaliśmy w lutym – działa. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
12.5 ° C
13 °
12 °
37 %
1.5kmh
0 %
pon
11 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
15 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close