Planujesz podróż do Turcji? Pamiętaj o wypełnieniu Formularza Danych Pasażera

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Począwszy od 15 marca 2021, wszyscy pasażerowie podróżujący do Turcji są zobligowani do wypełnienia, na 72 godziny przed wylotem, elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr.

W obliczu walki z pandemią COVID-19, Turcy od wielu miesięcy dokładają starań, by zapewnić zagranicznym turystom maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. W czerwcu 2020 kraj zaprezentował światu innowacyjny “Program Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki”, będący swoistym znakiem jakości, poświadczającym przestrzeganie przez obiekty turystyczne oraz środki transportu obostrzeń o szerokim spektrum. Wszystkie miejsca, mogące pochwalić się logo #SafeTourism, są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego. Kolejnym istotnym krokiem, w ograniczaniu pandemii koronawirusa, jest zapowiedziany niedawno program priorytetowej rejestracji szczepień dla branży turystycznej. W jego ramach Turcy planują zaszczepić m.in. pracowników hoteli, restauracji oraz biur podróży, jak również przewodników turystycznych oraz kierowców.

Obowiązek wypełnienia Formularza Danych Osobowych na 72 h przed wylotem

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w ostatnim czasie zaktualizowano również zasady, dotyczące formalności przed podróżą do Turcji. Dotychczas, wszystkie osoby udające się nad Bosfor, były zobligowane do wypełnienia w trakcie podróży Formularza Danych Osobowych (tur. Yolcu Bilgi Formu), w którym należało wskazać dane kontaktowe, jak również planowane miejsce pobytu na terenie Turcji. Wydrukowany formularz był rozdawany na pokładzie samolotu przez pracowników linii lotniczych, a następnie – wypełniony przez pasażerów – ponownie zbierany przez stewardesy/stewardów. W celu usprawnienia tej procedury, począwszy od 15 marca 2021, formularz jest dostępny w formie elektronicznej.

Formularz Yolcu Bilgi Formu należy wypełnić na stronie internetowej register.health.gov.tr. Każdy podróżny jest zobligowany do uzupełnienia swojego imienia, nazwiska, płci, numeru paszportu, narodowości, kraju pochodzenia, adresu e-mail, numeru telefonu, jak również planowanego terminu przybycia do Turcji oraz używanego środka transportu. W dalszym kroku system prosi o podanie informacji adresowych miejsca, w którym planujemy zatrzymać się w Turcji. Kolejny etap to wskazanie krajów, które odwiedziliśmy w trakcie minionych 10 dni.

Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). To bardzo ważny krok, ponieważ o okazanie wypełnionego formularza poproszą nas pracownicy linii lotniczej, w trakcie odprawy na lotnisku wylotu, jak również kontrola celna na granicy z Turcją.Pasażerowie, którzy nie zdążyli wypełnić formularza przed wylotem, będą mieli możliwość uzupełnienia dokumentu przed wejściem na pokład samolotu.

Po wypełnieniu formularza, podróżnym zostanie automatycznie wygenerowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych).

formularz turcja Planujesz podróż do Turcji? Pamiętaj o wypełnieniu Formularza Danych Pasażera

UWAGA, AKTUALIZAJA!

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu PCR podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

  • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą),
  • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca.

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

  1. Mam nie komentarz, a pytanie. Czy posługwanie się kodem w Turcji w wersji na telefon komórkowy wymaga łączności z Internetem. Z polską simką w roamingu to trochę kosztowna przyjemność. Czy więc po przylocie trzeba kupić turecką sim kartę? Wybieram się do Turcji na początku maja, więc pewnie wiele z obecnych obostrzen zachowa aktualność.

    • Panie Zygmuncie, łączność z internetem nie jest w tej sytuacji wymagana. Warto dodatkowo zrobić sobie printscreena kodu HES, by móc także pokazać go w formie zdjęcia w sytuacjach awaryjnych. Przetestowaliśmy w lutym – działa. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj