Strona głównaTurcja WschodniaDiyarbakirDicle Köprüsü - zabytkowy most na rzece Tygrys

Dicle Köprüsü – zabytkowy most na rzece Tygrys

-

- Reklama -

Podczas naszej majowej podróży po południowo-wschodniej Anatolii, w trakcie której zatrzymaliśmy się m.in. w Diyarbakır, Mardin, Midyat, Şanlıurfie i Gaziantep, ogromne wrażenie zrobiło na mnie zmierzenie się z pięknem Tygrysu, rzeki, o której każdy z nas od najmłodszych lat uczył się na lekcjach historii.

Kraina Miedzi, czyli Diyarbakır i okolice

W trakcie pierwszego dnia w tym niezwykle barwnym regionie kraju, zwiedzaliśmy „krainę miedzi”, czyli Diyarbakır i okolice. Rozpoczęliśmy od przepysznego tureckiego śniadania w zabytkowym karawanseraju Hasan Paşa Hanı, pochodzącym z XVI wieku, by następnie udać się do Kompleksu Muzealnego İçkale. Tego dnia mieliśmy również okazję wysłuchać ulicznych recytatorów dengbej, których tradycja sięga czasów przedislamskich. Odwiedziliśmy również jeden z zakładów rzemieślniczych, zajmujących się produkcją wyrobów z miedzi i mosiądzu, z których słynie ten region. O wszystkich tych atrakcjach jakiś czas temu więcej napisałam w tekście, który znajdziesz TUTAJ. Jednym z ostatnich punktów na naszej mapie zwiedzania miasta, tuż przed udaniem się w kierunku Hasankeyf, stał się zabytkowy Dicle Köprüsü, czyli Most na rzece Tygrys.

- Reklama -Rzeka Tygrys (tur. Dicle Nehri) to obok Eufratu jedna z dwóch największych rzek starożytnej Mezopotamii. Żyzność dolin tych dwóch, niezwykle ważnych w dziejach ludzkości, rzek sprawiła, że stały się kolebką cywilizacji. Tygrys wypływa z gór Taurusu Wschodniego, leżących na terenie Turcji, a następnie przepływa przez obszar Syrii oraz Iraku. Długość rzeki wynosi 1900 km, spośród których 523 km znajduje się na terytorium Turcji. Jednym z miejsc, w których można podziwiać jej piękno w pełnej okazałości jest, znajdujący się na przedmieściach Diyarbakıru, Most Dicle.

Dicle to historyczny post nad rzeką Tygrys, w południowo-wschodniej Turcji, wybudowany w 1065 roku. Jego konstrukcja liczy dziesięć łuków o łącznej długości 178 metrów, dlatego też Turcy potocznie nazywają go także On Gözlü Köprü, co można przetłumaczyć jako Most Dziesięciu Łuków. Niektórzy mieszkańcy mają zwyczaj określać go również mianem Mostu Silvan, w związku z jego lokalizacją na trasie do miasta o tej samej nazwie. Jak podaje inskrypcja, umieszczona na południowej fasadzie mostu, budowla została zamówiona przez wielkiego wezyra Nizamüddina, który piastował swoje stanowisko w latach 1429 – 1438. Most został zaprojektowany przez architekta Ubeyda, syna Sancara i zbudowany z czarnych kamieni wulkanicznych. Jego szerokość – w zależności od miejsca – liczy od 5,6 do 14,7 metra.

Niegdyś ważny punkt tranzytowy, dziś atrakcja turystyczna i miejsce relaksu

Z uwagi na jego historyczne znaczenie mostu, w 2009 roku Turcy zadecydowali o zamknięciu ruchu drogowego wzdłuż zabytku, co dało początek uczynieniu jej jedną z popularniejszych atrakcji regionu. W pełnieniu funkcji tranzytowej zastąpił go nowo wybudowany Mervaniler Köprüsü, oddalony o kilometr na południe od Dicle – tak, aby nie popsuć urokliwego krajobrazu w okolicy zabytkowego mostu.

Współcześnie okolica Dicle Köprüsü to miejsce uwielbiane przez młodych ludzi i rodziny z dziećmi, którzy chętnie zaglądają tu, by uciec od zgiełku miasta. Znajduje się tu kilka niesamowicie przyjemnych çayhane, czyli herbaciarni, które dodatkowo oferują także możliwość zapalenia fajki wodnej. Podczas naszego pobytu w tym urokliwym miejscu nie mogłam oderwać wzroku od rozbawionej młodzieży, siedzącej na dywanach i kocach, tuż nad brzegiem majestatycznego Tygrysu oraz z widokiem na zabytkowy most! W okolicy można znaleźć również małe sklepiki, serwujące ciepłe przekąski, jak również sprzedawców z balonami, zabawkami, a nawet złotymi rybkami dla najmłodszych.

Informacje praktyczne

Aby dotrzeć w to miejsce, z centrum Diyarbakır należy kierować się na południe, drogą Eski Mardin Yolu, a następnie skręcić w Ovabağ Diyarbakır Yolu, której odcinek biegnie wzdłuż Tygrysu. Zbliżającą się budowlę rozpoznasz po sporej ilości zaparkowanych samochodów, po każdej stronie drogi. Niemalże naprzeciwko historycznej konstrukcji znajduje się charakterystyczna restauracja „Tigris”, serwująca śniadania, ciepłe posiłki, kawę i herbatę. Zwiedzanie mostu Dicle jest bezpłatne.

Szukasz hotelu w okolicy?

Podczas pobytu w Diyarbakır zatrzymaliśmy się w hotelu Radisson Blu Hotel, który bardzo polecamy! Poniższa mapa prezentuje wszystkie aktualne oferty noclegów w mieście, dostępne w portalu Booking.com. Rezerwując hotel poprzez kliknięcie w mapę, wspierasz rozwój mojego bloga (otrzymam niewielką prowizję). Nie wpłynie to jednocześnie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

Booking.com
polandde1 1 300x159 Dicle Köprüsü   zabytkowy most na rzece Tygrys

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w południowo-wschodniej Anatolii.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close