wtorek, 28 maja, 2024
17.9 C
Istanbul

Port lotniczy Istanbul Sabiha Gökçen (SAW) – drugie lotnisko Stambułu [historia, informacje praktyczne, dojazd do centrum]

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Lotnisko im. Sabihy Gökçen (IATA: SAW) to jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk obsługujących Stambuł, największe miasto w Turcji. Znajduje się w azjatyckiej części tego dwukontynentalnego miasta i pełni rolę węzła dla linii Pegasus Airlines. Obiekt nosi imię Sabiha Gökçen, adoptowanej córki Mustafy Kemala Atatürka i pierwszej na świecie kobiety-pilotki myśliwca.

Międzynarodowe lotnisko Istanbul Sabiha Gökçen

Międzynarodowe lotnisko Istanbul Sabiha Gökçen (SAW) to, drugie po Istanbul Airport, lotnisko Stambułu, a także jeden z najbardziej kluczowych portów lotniczych w Turcji. Znajduje się w dzielnicy Pendik w Stambule i nosi imię pierwszej w historii kobiety-pilota bojowego oraz pierwszej tureckiej pilotki. Lotnisko zostało zbudowane z powodu niewystarczającej pojemności dawnego lotniska im. Atatürka (położonego po stronie europejskiej), zastąpionego w 2019 roku przez megalotnisko Istanbul Airport, aby sprostać rosnącym potrzebom pasażerów (zarówno krajowych, jak i międzynarodowych). Lotnisko Istanbul Sabiha Gökçen zostało otwarte 8 stycznia 2001 roku.

Kim była Sabiha Gökçen?

Sabiha Gökçen to postać niezwykła w historii lotnictwa. Urodzona 22 marca 1913 roku, była nie tylko pierwszą kobietą na świecie pilotującą myśliwiec, ale także adoptowaną córką Mustafy Kemala Atatürka, założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

Jej kariera rozpoczęła się w 1935 roku, gdy Atatürk zainspirowany jej pasją do latania, zapisał córkę do Szkoły Lotniczej Türkkuşu. Choć początkowo miała być spadochroniarzem, szybko zainteresowała się pilotowaniem. Po odbyciu specjalnego programu edukacyjnego, dostała się na kurs pilotażu w tureckiej szkole lotniczej w Eskişehirze. Z czasem doskonaliła swoje umiejętności, uczestnicząc w operacjach wojskowych, a także została pierwszą turecką kobietą-pilotem bojowym.

Po zakończeniu służby wojskowej została szefową szkoły lotniczej Türkkuşu, gdzie kształciła kolejne pokolenia lotników. Jej pasja i oddanie lotnictwu trwały aż do 1964 roku, kiedy to zakończyła swoją karierę lotniczą. Zmarła w Ankarze, 22 marca 2001, dniu swoich 88. urodzin, pozostawiając po sobie dziedzictwo nie tylko w historii tureckiego lotnictwa, ale także jako inspiracja dla kobiet na całym świecie.

Dzisiaj jej imię jest związane z jednym z największych lotnisk w Stambule – Lotniskiem Międzynarodowym Sabiha Gökçen, które otwarto 8 stycznia 2001 roku, zaledwie dwa miesiące przed jej śmiercią. Sabiha Gökçen to symbol siły, determinacji i odwagi, który nadal inspiruje kolejne pokolenia kobiet w Turcji i nie tylko. Jej nazwisko pojawiło się na plakacie „20 Największych Lotników w Historii” opublikowanym przez United States Air Force w 1996 roku.

Lotnisko Sabihy Gökçen – informacje praktyczne

Budynek terminala lotniskowego, o rocznej pojemności 25 milionów pasażerów, obsługuje loty krajowe i międzynarodowe pod jednym dachem. Wśród udogodnień i usług lotniska znajduje się czteropiętrowy parking o pojemności około 4 718 pojazdów i 72 autobusów (3836 miejsc wewnętrznych i 882 miejsc na zewnątrz), czterogwiazdkowy hotel z 128 pokojami, przylegający do terminala z oddzielnymi wejściami od strony powietrznej i naziemnej, 112 stanowisk odprawy, 24 stanowiska odprawy online oraz budynek VIP z widokiem na płytę postojową oraz sale CIP z biznesowymi salonami. Terminal dodatkowo dysponuje centrum konferencyjnym o powierzchni 400 m2, food courtem o powierzchni 5000 m2 z kawiarniami i restauracjami oraz strefą bezcłową o powierzchni 4500 m2. W obszarze międzynarodowych odlotów, po stronie lotniczej, działa również hotel na godziny. Terminal to także terminal cargo o pojemności 90 000 ton rocznie.

Istanbul Sabiha Gökçen (SAW) jest bazą dla samolotów tureckiej linii Pegasus Airlines. Do portu docierają regularne loty krajowych oraz międzynarodowych linii lotniczych, a także loty czarterowe do różnych destynacji. Wśród linii, które lądują na SAW, znajdują się m.in. Air Arabia, AJet, Azerbaijan Airlines, Batik Air Malaysia, British Airways, FlyArystan, Fly Baghdad, flydubai, flynas, Iraqi Airways, Jazeera Airways, Kuwait Airways, Nile Air oraz wiele innych. Lotnisko obsługuje połączenia do wielu miast w Turcji, jak również na całym świecie, zapewniając podróżnym szeroki wybór destynacji.

Dojazd z lotniska Sabiha Gökçen – SAW do centrum Stambułu

Lotnisko Sabiha Gökçen (SAW) leży na wschodzie Stambułu, w dzielnicy Pendik, po azjatyckiej stronie miasta. Średnia odległość z SAW do głównych dzielnic centrum Stambułu wynosi około 45 km.

Podróż z lotniska Sabiha Gökçen (SAW) do centrum Stambułu trwa około 100 minut. Można się tam dostać bezpośrednio korzystając z autobusu miejskiego IETT, autokaru HAVABUS, metra lub taksówki.

Podróż linią M4 ze stacji Kadıköy do Sabiha Gökçen Havalimanı trwa około 60 minut. Trasa liczy 22 przystanki i wiedzie m.in. przez przesiadkową stację Ayrılık Çeşmesi, gdzie można przesiąść się na szybką kolej Marmaray, która pod dnem cieśniny Bosfor przewozi pasażerów na europejską stronę Stambułu.

Popularne w tym tygodniu

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji.

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Jak się ubierać w Turcji? Poradnik dla kobiet

Jak się ubierać w Turcji? To pytanie spędza sen...

Popularne kategorie