Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktycznePowrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło?

Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

-

baner szeroki insta Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

Od 10 lipca, Polacy powracający z Turcji nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny. Warunek? Wypełnienie karty lokalizacji oraz negatywny wynik testu, wykonany po powrocie w ciągu 48 godzin.

Co się zmieniło? Po pierwsze, każda osoba powracająca do Polski (w tym także z Turcji), która nie została w pełni zaszczepiona, jest zobligowana do przedstawienia na granicy tzw. karty lokalizacji. Dokument może mieć postać elektroniczną lub tradycyjną (na podstawie druku, rozdawanego w samolocie przez pracowników pokładowych). 

Czy po powrocie z Turcji obowiązuje kwarantanna? [LIPIEC 2021]

Druga istotna zmiana to zapowiedź dodania Turcji do katalogu krajów, z których powrót zwalnia z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny. Jak możemy przeczytać na stronie www.gov.pl: Z dniem 10 lipca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1262).

Wprowadzono w nim dodatkowy zapis zgodnie z którym z kwarantanny wjazdowej po powrocie do Polski, UE  będą zwolnione osoby wracające z państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2Oznacza to, że osoby (podlegające kwarantannie) podróżujące będą mogły zwolnić się z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny wykonując test (negatywny) po powrocie w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z terytorium państwa należącego do strefy Schengen, państwa będącego PCz UE oraz Państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2.

- Reklama -
baner szeroki insta Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

Lista państw które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2:

1)     Republika Turcji.”

Dodatkowo, informacja ta została również potwierdzona na stronie www.strazgraniczna.pl: Od 10 lipca osoby podróżujące z państwa, które nie należy do strefy Schengen/UE, ale uzgodniło z Rzeczpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-Cov-2, mogą zostać zwolnione z kwarantanny jeżeli w okresie 48 h po przekroczeniu granicy, uzyskają negatywny wynik testu w kierunku SARS-Cov-2.

Zasady wylotu do Turcji

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

  • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą), 
  • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca. 

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

FORMULARZ WJAZDU WCIĄŻ OBOWIĄZUJE!

Warto przypomnieć, że wszyscy pasażerowie podróżujący do Turcji są nadal zobligowani do wypełnienia, na 72 godziny przed wylotem, elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr. Każdy podróżny jest zobligowany do uzupełnienia swojego imienia, nazwiska, płci, numeru paszportu, narodowości, kraju pochodzenia, adresu e-mail, numeru telefonu, jak również planowanego terminu przybycia do Turcji oraz używanego środka transportu. W dalszym kroku system prosi o podanie informacji adresowych miejsca, w którym planujemy zatrzymać się w Turcji. Kolejny etap to wskazanie krajów, które odwiedziliśmy w trakcie minionych 10 dni.

Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). To bardzo ważny krok, ponieważ o okazanie wypełnionego formularza poproszą nas pracownicy linii lotniczej, w trakcie odprawy na lotnisku wylotu, jak również kontrola celna na granicy z Turcją. Pasażerowie, którzy nie zdążyli wypełnić formularza przed wylotem, będą mieli możliwość uzupełnienia dokumentu przed wejściem na pokład samolotu. Po wypełnieniu formularza, podróżnym zostanie automatycznie wygenerowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych).

Entrance Form to Turkey Saglik Bakanligi Yurda Giris Kontrolu 1 Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Powrót z Turcji do Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Co się zmieniło? [LIPIEC 2021]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close