“Prywatne Życie Sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego” już w polskich księgarniach!

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

W poszukiwaniu namiastki Stambułu

Kilka tygodni temu wróciłam z Turcji i jak to zwykle bywa, moje myśli na dobre utknęły nad Bosforem. Ach, jakie to było przyjemne znów zobaczyć na żywo Pałac Topkapı, pospacerować po parku Gülhane, odwiedzić dziedziniec Błękitnego Meczetu i zajrzeć do magicznego Pałacu Yerebatan. Tydzień spędzony  w Stambule szybko dobiegł końca, a po powrocie do Polski szukałam sposobu, by myślami pozostać jeszcze przez chwilę w kraju minaretów. Przeszukując półki w księgarniach natrafiłam na książkę “Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego” (Wydawnictwo: Znak literanova) autorstwa Johna Freely i.. dzięki niej “przedłużyłam” swoje wakacje o kilka długich wieczorów, pochłaniając ją jednym tchem!

386 stron sułtańskich losów

“Witajcie w olśniewającym pałacu tureckich sułtanów – to tutaj rozegrały się sceny, które znamy z serialu “Wspaniałe Stulecie”. Tu właśnie przez ponad siedem wieków władcy Imperium Osmańskiego rządzili, knuli intrygi i ulegali namiętnościom. Bo za tronem niemal każdego z nich stała nie mniej potężna kobieta” – tymi słowami autor książki zachęca nas do lektury swojej fascynującej powieści. Wszyscy czytelnicy, którzy doskonale znają losy bohaterów serialu, z pewnością bardzo szybko dorysują ów kobietom rysy serialowych bohaterek. Książka Freely’ego to jednak nie tylko znakomite uzupełnienie fabuły bijącej rekordy popularności tureckiej produkcji. Ta lektura to przede wszystkim niezwykle rzetelna pozycja, serwująca wszystkim czytelnikom solidną dawkę historycznej wiedzy o losach dynastii, która przez ponad siedem stuleci władała imperium osmańskim.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Podróż inspirowana serialem "Wspaniałe Stulecie": grób sułtana Sulejmana i Hürrem

John Freely podzielił swoją powieść na dziewiętnaście rozdziałów, spośród których każdy przytacza inny rozdział historii Osmanów. Oczywiście, nie mogło tu zabraknąć takich wątków, jak miłość Sulejamana i Roksolany, a nawet fragmentów wierszy, które słynny sułtan pisał do swojej wybranki. Lektura skupia się jednak także wokół opisów, w jaki sposób wyglądało życie w pałacu na przestrzeni wieków oraz jakimi rządziło się prawami. Autor, posługując się bardzo przystępnym językiem, prowadzi czytelnika przez fascynujący i zagmatwany świat pałacowych intryg i przepychu, w którym nikogo i niczego czytelnik nie może być pewnym.

bookstore Prywatne Życie Sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego już w polskich księgarniach!

Tego nie zobaczycie w serialu..

Znając bardzo dobrze losy osmańskiej dynastii, byłam bardzo ciekawa, czy ta powieść będzie w stanie mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Czas spędzony z tą wciągającą lekturą udowodnił mi jednak, że wciąż daleko mi do bycia specjalistką w dziedzinie tamtej epoki. ;) Z pewnością podobne odczucia będą mieli ci z Was, którzy wiedzę o losach osmańskich sułtanów jak dotąd czerpali z –  bijącego rekordy popularności – serialu Wspaniałe Stulecie. Książka Johna Freely to znakomite uzupełnienie serialowej wiedzy, a zarazem okazja do obalenia kilku ekranowych mitów. Autor daleki jest bowiem od popadania w romantyczną fikcję. Mamy tu do czynienia z rzetelnie zebranymi faktami i ciekawostkami. Ci z Was, którzy nie przepadają za historią nie muszą się jednak martwić. Lektura powieści wciąga bardziej niż najlepszy turecki serial, a przedstawione tu losy sułtanów i ich bliskich równie mocno przerażają, co wzruszają i powodują wypieki na twarzy. :) 

PRZECZYTAJ TAKŻE
Praca na planie serialu „Wspaniałe Stulecie” uczy improwizacji
 Gdzie kupić?

Książka “Prywatne Życie Sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego” jest dostępna w każdej dobrej księgarni. Można ją także zakupić przez internet, m.in. na stronie wydawnictwa Znak – www.znak.com.pl.

Freely Prywatnezyciesultanow 500pcx Prywatne Życie Sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego już w polskich księgarniach!

<< Więcej informacji o książce znajdziecie: TUTAJ >>

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
13

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close