15 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Przeszczep włosów w Turcji prawdziwym hitem turystyki medycznej

Przeszczep włosów w Turcji prawdziwym hitem turystyki medycznej [koszt, polecane kliniki, metody, informacje praktyczne]

-

Od kilku lat nad Bosforem odnotowuje się prawdziwy boom w sektorze turystyki medycznej. Wszystko m.in. za sprawą coraz większej ilości mężczyzn, zainteresowanych ofertą przeszczepu włosów w Turcji. Do Stambułu masowo przybywają turyści medyczni z Europy, Rosji oraz krajów arabskich. Kuszą ich niskie ceny w stosunku do wysokiej jakości zabiegów, krótki czas oczekiwania, a także dodatkowe udogodnienia. 

Przeszczep2 7 of 1 Przeszczep włosów w Turcji prawdziwym hitem turystyki medycznej [koszt, polecane kliniki, metody, informacje praktyczne]
Częsty widok na stambulskich ulicach – pacjent z charakterystyczną opaską na głowie, założoną po wykonanym przeszczepie włosów.

Turystyka medyczna w Turcji – z roku na rok coraz popularniejsza

Jak donoszą lokalne media, w 2019 roku z usług tureckiej turystyki zdrowotnej skorzystało ponad 660 tys. pacjentów, a w pierwszym kwartale 2020 przekroczono 143 tys. osób. Liczby te są ponad dziesięciokrotnie większe, niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, dochody z turystyki medycznej, uzyskane od zagranicznych gości oraz obywateli Turcji, mieszkających za granicą, miały wynieść w 2019 roku aż 1,6 miliarda dolarów. Jak podkreślają Turcy, kraj kontynuuje prace nad uczynieniem Turcji światowym liderem turystyki zdrowotnej.

Pacjenci decydują się na wybrane zabiegi z uwagi na bardzo konkurencyjne ceny w stosunku do europejskich lub amerykańskich, krótki okres oczekiwania oraz jakość. Nie jest tajemnicą, że niektóre operacje i zabiegi w Turcji potrafią być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze, niż w wielu innych miejscach na świecie. Zagraniczni pacjenci przybywają do nad Bosfor głównie z Iraku, Azerbejdżanu i Turkmenistanu, ale także z Rosji i wielu krajów europejskich. Najczęściej wybierane są przez nich kliniki w Stambule. W dalszej kolejności zagraniczni goście decydują się na Antalyę oraz Ankarę, stolicę kraju.

Przeszczep włosów w Turcji prawdziwym “hitem” stambulskich ulic

Na stambulskich ulicach z łatwością można spotkać mężczyzn z charakterystycznymi opaskami na głowie oraz zaczerwienionym fragmentem potylicy. Widok ten stał się również bardzo popularny na międzynarodowych lotniskach, gdzie panowie bardzo często trzymają w ręce także charakterystyczną torbę z kosmetykami, będącą pielęgnacyjnym gift packiem od jednej z kilkuset klinik, oferujących zabieg przeszczepu włosów nad Bosforem. 

Co znajduje się w ofercie większości klinik?

 • Szczegółowy plan leczenia, kompleksowa konsultacja medyczna oraz przygotowanie kosztorysu pożądanego rezultatu zabiegu.
 • Pomoc w logistyce podróży i pobytu zakwaterowanie odpowiadające potrzebom pacjenta, transfer z lotniska do hotelu / kliniki i odwrotnie.
 • Zabieg, opieka po dokonanym przeszczepie, zestaw pielęgnacyjny, a także opieka posprzedażowa.

Ile kosztuje przeszczep włosów w Turcji?

Średni koszt przeszczepu włosów w Stambule wynosi od 2500 do 5000 USD i jest uzależniony m.in. od stopnia utraty włosów, prestiżu kliniki, a także techniki wykonania zabiegu. W cenę najczęściej wliczony jest sam zabieg, jak również zabieg PRP (Platelet Rich Plasma), transfery w kraju oraz hotel podczas kilkudniowego pobytu. Pacjenci są zobligowani do samodzielnego zakupu biletów lotniczych do Turcji. Począwszy od marca 2020, wiza do Turcji dla posiadaczy polskiego paszportu nie jest wymagana.

Począwszy od marca 2020, Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Turyści medyczni planujący odwiedzić Republikę Turcji w 2021 roku, będą mogli przekroczyć granicę wyłącznie za okazaniem paszportu, ważnego przez co najmniej 180 dni od daty planowanego przylotu.

Dlaczego przeszczep włosów w Turcji jest tańszy niż w Europie?

Jednym z głównych powodów jest fakt, że Turcja nie znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, a rząd turecki zniósł podatek VAT dla zagranicznych turystów medycznych, leczonych w tureckich klinikach i szpitalach certyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Turcji. Warto również zaznaczyć, że wynagrodzenia w Turcji są znacznie niższe, niż w wielu rozwiniętych krajach świata, co dotyczy także branży medycznej.

Przeszczep all inclusive, prosto z Polski

Alternatywą dla zakupu zabiegu bezpośrednio u jednej z tureckich klinik, jest skorzystanie z oferty jednego z wielu polskich przedstawicieli. W skład takiej usługi bardzo często wchodzi zakup biletu do Turcji, transfer na terenie kraju, konsultacje medyczne, zabieg transplantacji włosów, zabieg PRP, kilkudniowy pobyt w hotelu z wyżywieniem, kontrola medyczna oraz opieka tłumacza. Wszystkim chętnym oferowana jest także możliwość przedłużenia pobytu w Turcji, za dodatkową opłatą, jak również miejsce w hotelu dla osoby towarzyszącej.

Jedną z uznawanych tureckich klinik, oferujących przeszczep włosów, jest Dr Serkan Aygin Clinic, klinika posiadająca swojego przedstawiciela w Polsce. – W naszej klinice regularnie wykonujemy zabiegi dla pacjentów z całego świata, w tym także z Polski. Klinika od ponad 20 lat specjalizuje się wyłącznie w przeszczepie włosów, dlatego szczycimy się ogromnym doświadczeniem. Oferujemy zabiegi przeszczepu włosów metodą FUE oraz metodą DHI. Fakt, że zabieg jest przeprowadzany w Turcji nie stanowi żadnej bariery dla pacjenta, ponieważ oferujemy kompleksowe wsparcie. Wszystkie sprawy związane z konsultacjami, organizacją wyjazdu, przeszczepem i pobytem, włącznie z zapewnieniem tłumacza na miejscu, koordynuje nasz przedstawiciel w Polsce tj. firma FlyMedica. Jesteśmy pewni jakości naszych usług, dlatego jako jedyna klinika w Turcji dajemy gwarancję na wykonany zabieg. W związku z aktualną sytuacją wprowadziliśmy szereg środków ochrony, zapewniając naszym pacjentom całkowite bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie pobytu w naszej klinice – mówi Dr Serkan Aygin.

Z usług kliniki skorzystał w ostatnim czasie między innymi brat znanego polskiego blogera Jędrzej Podliński i nagrał relację z pobytu.

Dwie metody przeszczepu włosów

W dziedzinie transplantacji włosów używa się współcześnie przede wszystkim dwóch metod, a w przypadku każdej z nich przeszczepia się tzw. jednostki włosowe, zawierające od 1 do 4 włosów. Pierwszą i najpopularniejszą z nich jest FUE (Follicular Unit Extraction), polegająca na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z tyłu i boków głowy. Jej alternatywę stanowi metoda DHI (Direct hair injection), która tak naprawdę jest modyfikacją metody FUE. Podstawową różnicę tych dwóch metod stanowi proces wszczepiania włosów oraz okres rekonwalescencji, który jest znacznie skrócony przy wyborze metody DHI.

Jakość usług medycznych w Turcji

Wbrew krążącym stereotypom, Turcja słynie z wysokiej klasy specjalistów oraz bardzo dobrze wyposażonych klinik oraz szpitali. Wielu zagranicznych turystów przylatuje nad Bosfor w celu przebycia poważnych operacji, jak m.in. operacje onkologiczne lub transplantacje. Bardzo popularne są również wszelkie zabiegi związane z medycyną plastyczną – powiększanie biustu lub liposukcja. 

Wiele osób zniechęca się do wyjazdu do kraju półksiężyca z uwagi na wątpliwości, czy w Turcji jest bezpiecznie oraz ze względu na barierę językową. W przypadku tej ostatniej warto podkreślić, że tureccy lekarze i specjaliści biegle posługują się językiem angielskim, a nierzadko również niemieckim oraz rosyjskim. Znajomość języka tureckiego nie jest zatem konieczna. 

Turystyka medyczna w Turcji a pandemia COVID-19

Co ciekawe, do jeszcze większego wzrostu zainteresowania turecką turystyką medyczną w 2020 oraz 2021 roku istotnie przyczyniła się pandemia COVID-19 oraz utrudnienia w zorganizowaniu podróży do Tajlandii, światowego lidera branży. Z uwagi na liczne restrykcje wprowadzone przez Tajów, jak również generalne obawy, związane z tak daleką podróżą, wielu polskich turystów medycznych wybiera obecnie bliższe kierunki, wśród których króluje Turcja. Więcej informacji na temat pandemii koronawirusa w Turcji znajdziesz TUTAJ.

Szukasz informacji o Stambule?

Planujesz podróż medyczną do Stambułu? Sprawdź teksty o największych atrakcjach tureckiego miasta oraz ciekawostkach z nim związanych, jakie dotychczas pojawiły się na blogu. Przeczytaj koniecznie m.in. o Półwyspie Historycznym (Hagia SophiaBłękitny MeczetCysterna BazylikiPałac Topkapı i wiele innych), a także o atrakcjach dzielnicy Beyoğlu oraz o azjatyckiej części StambułuInteresuje Cię inny region Turcji? Zajrzyj do kategorii Riwiera TureckaWybrzeże Egejskie, Izmir i okolice lub Turcja Wschodnia.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

 1. Drodzy Czytelnicy, z uwagi na dużą ilość komentarzy, mających na celu wyłącznie promocję lub podważanie wizerunku konkretnych firm, dyskusja została zamknięta. Marki zainteresowane współpracą komercyjną, proszę o kontakt mailowy pod adresem agnieszka@stykkultur.pl.

 2. Niestety ale większa cześć komentarzy to naganiacze, Pan który podaje swój nr telefonu, pod tym samym numerem widnieje jako przedstawiciel firmy……

 3. Witam zastanawiam się nad takim wyjazdem czytałem ,że przeszczep kosztuje około 1700 euro z pośrednictem w polsce ok 200 euro jak załatwić to bez pośrednictwa . Bardzo proszę o rady
  z Góry dziekuej i pozdrawiam

 4. Bardzo dziękuję za komentarz! Jeśli miałby Pan ochotę napisać nieco więcej na temat wrażeń z zabiegu, wielu czytelników na pewno skorzysta z Pańskich porad. :)

 5. Byłem w Turcji w grudniu. Zrobiłem przeszczep włosów i jestem pod wrażeniem jakości usług. Długo się wahałem, biorąc jednak pod uwagę ceny na naszym rynku oraz liczbę przeszczepów wykonywanych w Turcji, to ich lekarze biją naszych o głowę doświadczeniem.

  • Bardzo dziękuję za podzielenie się Pańską opinią! Od czasu publikacji artykułu, otrzymuję sporo pytań od panów zainteresowanych skorzystaniem z tego rodzaju usług w Stambule. Każda opinia pod tym tekstem na pewno okaże się pomocna. :)

 6. Dziękuję za informację chce się wybrać do Turcji po włosy i zastanawiam się jakiego specjaliste wybrać

Comments are closed.

Close