#SafeTourism, czyli zwiedzaj Turcję bezpiecznie! Certyfikat Bezpiecznej Turystyki

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Zastanawiasz się, czy wyjazd do Turcji w 2021 roku, w czasie trwającej pandemii COVID-19, to dobry pomysł? Poznaj turecki Program Bezpiecznej Turystyki i ciesz się pobytem w jednym z obiektów, mogących pochwalić się certyfikatem Safe Tourism.

Zainicjowany w czerwcu 2020 turecki Program Bezpiecznej Turystyki (Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı) to swoisty znak jakości, poświadczający przestrzeganie przez obiekty turystyczne oraz środki transportu obostrzeń o szerokim spektrum. W praktyce, wszystkie miejsca mogące pochwalić się logo Safe Tourism są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego, które zapewniają gościom bezpieczny pobyt w Turcji, w czasie pandemii COVID-19. Program jest kierowany przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, a także został opracowany przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami z branży turystycznej. To jedna z pierwszych tego rodzaju inicjatyw na świecie.

Kto może otrzymać certyfikat Safe Tourism?

Program Bezpiecznej Turystyki / Safe Tourism jest obowiązkowy dla hoteli i obiektów noclegowych, których liczba pokoi przekracza 30, jak również opcjonalny dla miejsc z mniejszą pojemnością, jak również m.in. dla restauracji, kawiarni, pojazdów transferowych, obiektów kongresowych oraz parków rozrywki.

Jak zweryfikować certyfikat Safe Tourism?

Obiekty z certyfikatem Safe Tourism posiadają specjalne logo 2D, eksponowane dla komfortu gości w widocznych miejscach – na szybach pojazdów transferowych, w głównych holach hoteli, windach, przestrzeniach z otwartym bufetem czy strefach rekreacyjnych. Dzięki dodatkowemu kodowi QR na certyfikacie, wszyscy goście mogą również zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi inspekcji obiektu.

Wykaz obiektów, posiadających certyfikat Safe Tourism można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki, dostępnej TUTAJ. W witrynie można wyszukiwać obiekty według własnych preferencji (nazwa, miasto, numer rejestracyjny itp.), a także sprawdzić datę ważności posiadanego przez dany obiekt certyfikatu (każdy dokument jest wydawany na okres miesiąca). Certyfikaty są przyznawane na podstawie szczegółowych audytów sanitarnych oraz kontroli zgodności wdrożonych w obiektach obostrzeń z kryteriami programu.

Safe Tourism przed wyjazdem – zasady podróżowania do Turcji do 1 marca 2021

Turyści planujący podróż do Turcji w okresie do 1 marca 2021 są zobligowani do wykonania testu RT-PCR na obecność koronawirusa, najwcześniej na 72 godziny przed planowanym lądowaniem w Turcji. Wynik testu musi zostać wydany lub przetłumaczony na język angielski (lub turecki). Z obowiązku wykonania testu są zwolnione dzieci poniżej 6 roku życia. Zarówno w trakcie podróży samolotem, podczas transferu do hotelu, jak również we wszystkich przestrzeniach publicznych w Turcji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Osoby podróżujące do Turcji przed dniem 1 marca 2021, które nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

Zasady bezpieczeństwa na tureckich lotniskach

Wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji są witani na lotniskach przez przeszkolony personel, wyposażony w akcesoria ochronne – maski, rękawiczki oraz osłony twarzy. Po przylocie, należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR na obecność koronawirusa. Dodatkowo, wszyscy podróżni przechodzą obowiązkowy pomiar temperatury. W trosce o bezpieczeństwo, na lotniskach zastosowano specjalne środki ochrony przy odbiorze bagażu, a także zmniejszono liczbę krzeseł w poczekalniach, aby umożliwić zachowanie dystansu.

W związku z tym, że kraj nie leży w strukturach Unii Europejskiej, osobom planującym podróż do Turcji zaleca się wykupienie ubezpieczenia obejmującego koszty ewentualnego leczenia COVID-19. W przypadku jego braku, podróżny sam musi pokryć koszty leczenia w Turcji.

Safe Tourism w hotelach

Hotele, posiadające certyfikat Safe Tourism, są regularnie dezynfekowane oraz wentylowane. Przed zakwaterowaniem i możliwością korzystania z infrastruktury hotelowej, wszystkim gościom jest mierzona temperatura. Na terenie obiektów obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, za wyjątkiem miejsc przy stoliku, stref basenowych oraz plaży. Obiekty udostępniają do użytku gości bezpłatne środki do dezynfekcji. We wszystkich wspólnych obszarach stosuje się zasady dystansu społecznego oraz wytyczne, dotyczące ograniczonego obłożenia i liczby gości.

Aktualne statystyki COVID-19 w Turcji

Do 1 lutego 2021 nad Bosforem odnotowano 2,477,463 zakażeń, 25,993 zmarłych oraz 2,362,415 ozdrowiałych. Aktualna liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi 89,055. Do tej pory w Turcji przeprowadzono ponad 29,63 miliona testów na COVID-19. 14 stycznia Turcy rozpoczęli masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, zaczynając od pracowników służby zdrowia oraz najważniejszych urzędników. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna w dni powszednie i weekendy, mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa. Zakaz wychodzenia z domu w wyznaczonych dniach i godzinach nie dotyczy jednak zagranicznych turystów.

Obywatele polscy mogą przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych bez konieczności posiadania wizy.

Czy po powrocie z Turcji obowiązuje kwarantanna?

Od grudnia 2020 roku wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. A zatem, jeżeli np. wykonamy test diagnostyczny w dniu wylotu, na lotnisku w Stambule, a jego wynik będzie negatywny, po przylocie do Polski nie mamy obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie. Niestety, zwolnienie z kwarantanny nie dotyczy osób, które wykonają test już po przylocie do Polski.

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj