Stambuł 2020 – to warto wiedzieć o tureckim mieście!

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Na kilka tygodni przed nadejściem roku 2020 odwiedziłam Turcję, by sprawdzić, co nowego słychać nad Bosforem. I choć nie potrafię już policzyć, który raz przemierzyłam Stambuł wzdłuż i wszerz na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, ta absolutnie wyjątkowa metropolia znów nakarmiła mnie toną nowych wrażeń. Poniżej przygotowałam dla Was subiektywny zestaw rzeczy, które najbardziej kojarzą mi się z hasłem “Stambuł 2018”. 

Połączenie Wschodu i Zachodu, mikstura tradycji i nowoczesności

Byłaś w Stambule? Fajnie! Nosiłaś chustę? – to pytanie jest prawdopodobnie najczęstszą odpowiedzią znajomych na moją nieskuteczną próbę wyrażenia w pełni mojego zachwytu nad Turcją. Jakże mało wiarygodna wydaje się moja odpowiedź, że wszelkiego rodzaju muzułmańskie okrycia włosów oraz całego ciała są w Stambule równie często spotykane, jak typowy europejski ubiór oraz bujne kobiece fryzury. Stambuł jest bowiem równie konserwatywny, jak nowoczesny! A i samo noszenie na głowie chusty wcale nie musi oznaczać, że tureckie kobiety wiele od nas różni. Stambuł 2018 to przede wszystkim unikatowa mikstura Wschodu i Zachodu, w której klimat orientu od dawna koegzystuje z europejską kulturą!

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny - perła Stambułu
Stambul 33 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 172 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Kebab to nie fast food, kebab to styl życia!

Turcy uwielbiają jeść, a zapach smażonego i grillowanego mięsa to już wręcz znak rozpoznawalny stambulskiego powietrza! Nad restauracjami i nadmorskimi knajpkami “lokalsi” cenią sobie stragany z fast foodem i ulicznymi przekąskami. Na tureckiej ulicy królują kebaby, gotowane kukurydze, pieczone kasztany, smażone ryby w bułce i wiele innych. Co interesujące, widok leciwej konserwatywnej muzułmanki konsumującej kebab w bułce chyba na nikim nie robi tu wrażenia.Stambul dalej 149 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 151 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 121 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Koty, koty i jeszcze więcej kotów

Trudno mi wskazać europejskie miasto, w którym koty miałyby się tak dobrze! Stambuł to ich naturalne środowisko. Kocie stworzenia przejawiają tutaj szalenie dużą różnorodność, wynikającą z faktu, że ich przodkowie prawdopodobnie dopływali tu na pokładach statków pochodzących z najodleglejszych krajów. Marynarze wracali do domu, a koty zadomowiły się w Stambule. :) Co ważne, choć większość z nich wiedzie dachowy tryb życia, dbanie o miauczące stworzenia to wręcz obowiązek każdego Turka! Mieszkańcy Stambułu mocno troszczą się o to, by każdy “kedi” (z tur. kot) miał dostęp do wody oraz pożywienia. Niczym nadzwyczajnym nie są także m.in. specjalne miski z karmą dla kotów pod drzwiami prestiżowych hoteli.

Stambul dalej 156 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 174 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 175 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Rybacy w okolicach Mostu Galata

Bez względu na porę, w której wybierzemy się na spacer wzdłuż Mostu Galata z całą pewnością spotkamy tam wielu Turków, których pochłania wędkarstwo. Są wśród nich zarówno zawodowcy, którzy łowią ryby przede wszystkim dla zysku, jak i starsi panowie, którzy ewidentnie nie potrafiliby sobie wyobrazić życia bez tego miejsca. Bez względu na cel, stambulscy wędkarze wpisali się już na stałe w klimat metropolii, będąc swoistą atrakcją turystyczną!

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Dojazd z lotniska do centrum Stambułu [KWIECIEŃ 2019]
Stambul dalej 139 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 144 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 195 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Tłoczne bazary

Wizyta na tureckim bazarze to obowiązkowa atrakcja turystyczna. Turyści nałogowo nagabywani są na wszelkie możliwe sposoby przez tureckich sprzedawców oferujących, rzecz jasna, najwyżej jakości produkt. ;) Nie zmienia to jednak faktu, że z oferty orientalnych targowisk tłumnie korzystają także sami Turcy, którzy poszukują tu m.in. tkanin, dywanów, ubrań czy elementów wyposażenia domu. Choć w powietrzu unosi się kicz, warto tu zajrzeć i doświadczyć tego na własnej skórze!Stambul dalej 61 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Stambul dalej 64 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Opancerzone samochody i wojsko na ulicach

Pomimo fantastycznej atmosfery, jaka panuje w Stambule zarówno w ciągu dnia jak i późnym wieczorem, Turkom trudno zapomnieć o zamachach terrorystycznych, które miały miejsce m.in. w tym mieście. O tym, że Stambuł 2018 to miejsce narażone na niebezpieczeństwo świadczą przede wszystkim opancerzone samochody policyjne oraz uzbrojeni żołnierze.

Stambul dalej 166 Stambuł 2020  to warto wiedzieć o tureckim mieście!
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

Martyna 09/10/2019 - 10:54

Cudowny blog, pomagam właśnie zaplanować wycieczkę po Stambule mojej mamie i przede wszystkim korzystam z informacji z Twojego bloga! Pięknie napisane jasno i bardzo trafne wskazówki !

Odpowiedz
Agnieszka Maury 09/10/2019 - 16:02

Bardzo dziękuję za tak miłe słowa! ? :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close