Cysterna Bazyliki w Stambule

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Schodząc w dół, po 55 kamiennych schodach, w powietrzu czuć wilgoć i przyjemny chłód. Im bliżej “magicznej komnaty”, tym mocniej słychać szepty tłumnie gromadzących się turystów i tajemnicze kapanie wody. Po chwili, naszym oczom ukazuje się sala pełna rzędów wysokich bizantyjskich kolumn, odbijających swój wdzięk w płytkim zbiorniku wodnym. Jesteśmy w samym sercu Stambułu.

cysterna 1 Cysterna Bazyliki w Stambule

Cysterna Bazyliki – pałac, który zapadł się pod ziemię

Cysterna Bazyliki, zwana również Pałacem Jerebatan (tur. Yerebatan Sarayı) to tak naprawdę podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, ustawionymi w rzędach. W zbiorniku wodnym na dnie cysterny, wśród tony monet wrzucanych na szczęście przez turystów z całego świata, pływają zaskakujących rozmiarów ryby. Zgodnie z tablicą informacyjną, znajdującą się przy wejściu do obiektu, początki Cysterny siegają VI wieku n.e., kiedy to została wybudowana w odpowiedzi na rozkaz bizantyjskiego cesarza Justyniana I. Cysterna miała za zadanie zaopatrywać w wodę pałac cesarski w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. Rola Cysterny przygasła po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, którzy preferowali wodę z akweduktów ani nie obawiali się oblężenia miasta. Magiczna komnata uległa zapomnieniu aż do połowy XVI wieku.

Pałac Jerebatan swoje ponowne odkrycie zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi Gyllesowi, który w latach 1544-1550 poszukiwał w Stambule śladów bizantyjskiej przeszłości. Przechadzając się w okolicach Hagia Sofia, spostrzegł, że lokalni mieszkańcy wydobywali w tym miejscu wodę przy pomocy wiader, niczym z otworów przypominających studnię. Odkrycie podziemnej komnaty uczyniło go pierwszym zachodnioeuropejskim “odkrywcą” Jerebatan. Kolejne badania były prowadzone już w czasach I wojny światowej, przez niemieckich marynarzy stacjonujących w Stambule.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Hagia Sophia w Stambule - jedna z najwspanialszych budowli świata


cysterna 4 Cysterna Bazyliki w Stambule

Cysterna Bazyliki – głowa Meduzy

Przedzierając się, przez tłumnie gromadzących się we wnętrzu komnaty turystów, warto dotrzeć do północno-zachodniej części cysterny, gdzie znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Meduza to słynna mitologiczna Gorgona, która zamiast włosów na głowie miała węże, a jej mrożące spojrzenie zamieniało żywe istoty w kamień. Paradoksalnie była jednak tak piękna, że zakochał się w niej sam Posejdon. Bez względu na ilość mitów na temat samej Meduzy, jak i teorii na temat powstania oraz symboliki kamiennych bloków, trudno opisać wrażenie, jakie robią one na odwiedzających podziemną komnatę.

Pałac Jerebatan to największa podziemna cysterna w Stambule (140 x 70 m). Inna, równie magiczna cysterna, to Binbirdirek, znajdująca się w pobliżu hipodromu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny - perła Stambułu
cysterna 2 Cysterna Bazyliki w Stambule
cysterna 3 Cysterna Bazyliki w Stambule

Cysterna Bazyliki i James Bond

W 2016 roku wnętrza Cysterny Bazyliki zostały opisane na stronach najnowszej powieści Dana Browna, pt. “Inferno“. Wiele lat wcześniej, bo już w roku 1963, Cysterna Bazyliki została ukazana w filmie “Pozdrowienia z Rosji“, drugiej oficjalnej produkcji o przygodach agenta Jamesa Bonda. W jednej ze scen James Bond żegluje między kolumnami cysterny, w poszukiwaniu sekretnych drzwi. :)

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Gdzie mieszkał sułtan Sulejman? Pałac Topkapi w Stambule
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

~Meduza 23/10/2014 - 00:41

Na mnie osobiście głowy meduzy nie zrobiły żadnego wrażenia, a sama wizyta w Cysternie dała mi minimalną satysfakcję. Natomiast, głowę meduzy można również zobaczyć w muzeum archeologicznym (tuż za kawiarnią) i o ile pamięć mnie nie myli, ciut większych rozmiarów.

Odpowiedz
~Sadeem 06/07/2014 - 13:08

Ciekawa notka, zresztą jak większość tutaj. Prowadzisz bloga z godną podziwu pasją, oby tak dalej :))

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 06/07/2014 - 13:34

Dziękuję za tak miłe i motywujące słowa! :)

Odpowiedz
~Adam 07/07/2014 - 02:23

Bo kobiety chcą jednego http://www.almoc.pl/img.php?id=2113 a skoro nie dostała… to się popłakała?

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close