12.5 C
Istanbul
sobota, 27 lutego, 2021

Cysterna Bazyliki w Stambule (Pałac Jerebatan)

- Reklama -

Cysterna Bazyliki, zwana również Pałacem Jerebatan (tur. Yerebatan Sarayı), to jedna z największych atrakcji Stambułu. Podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, corocznie przyciąga uwagę turystów z całego świata.

Podstawowe fakty, dotyczące atrakcji:

 • Cysterna Bazyliki to podziemny zbiornik wodny, zbudowany dla bizantyjskiego cesarza Justyniana I, w VI wieku (532 rok).
 • Zbiornik liczy 140 metrów długości i 70 metrów szerokości, zajmując łącznie powierzchnię 9,800 m2.
 • Nazwa “Cysterna Bazyliki” wywodzi się od dawnej budowli sakralnej, która w czasach Bizancjum znajdowała się w tym miejscu.
 • Do cysterny prowadzą 52 stopnie schodów, a w jej wnętrzu znajduje się 336 kolumn, spośród których każda liczy 9 metrów wysokości. Kolumny są od siebie oddalone o 4,8 metra.
 • Cysterna Bazyliki słynie z dwóch kamiennych głów Meduzy, które wyróżniają ją na tle pozostałych tego typu miejsc w Stambule.
 • Pałac Jerebatan to nie jedyna podziemna cysterna w Stambule. Do dyspozycji turystów otwarte pozostają także Cysterna Tysiąca i Jednej Kolumny (tur. Binbirdirek Sarnıcı) oraz Cysterna Teodozjusza (tur. Şerefiye Sarnıçı)

Cysterna Bazyliki – historia magicznej komnaty

Zgodnie z tablicą informacyjną, znajdującą się przy wejściu do obiektu, początki Cysterny sięgają VI wieku n.e., kiedy to została wybudowana w odpowiedzi na rozkaz bizantyjskiego cesarza Justyniana I. Cysterna miała za zadanie zaopatrywać w wodę pałac cesarski w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. Rola Cysterny przygasła po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, którzy preferowali wodę z akweduktów ani nie obawiali się oblężenia miasta. Magiczna komnata uległa zapomnieniu aż do połowy XVI wieku.

- Reklama -

Pałac Jerebatan swoje ponowne odkrycie zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi Gyllesowi, który w latach 1544-1550 poszukiwał w Stambule śladów bizantyjskiej przeszłości. Przechadzając się w okolicach Hagia Sofia, spostrzegł, że lokalni mieszkańcy wydobywali w tym miejscu wodę przy pomocy wiader, niczym z otworów przypominających studnię. Odkrycie podziemnej komnaty uczyniło go pierwszym zachodnioeuropejskim “odkrywcą” Jerebatan. Kolejne badania były prowadzone już w czasach I wojny światowej, przez niemieckich marynarzy stacjonujących w Stambule.

Cysterna Bazyliki – głowa Meduzy

- Reklama -

Przedzierając się, przez tłumnie gromadzących się we wnętrzu komnaty turystów, warto dotrzeć do północno-zachodniej części cysterny, gdzie znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy, są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Meduza to słynna mitologiczna Gorgona, która zamiast włosów na głowie miała węże, a jej mrożące spojrzenie zamieniało żywe istoty w kamień. Paradoksalnie była jednak tak piękna, że zakochał się w niej sam Posejdon. Bez względu na ilość mitów na temat samej Meduzy, jak i teorii na temat powstania oraz symboliki kamiennych bloków, jedno nie ulega wątpliwości – głowy Meduzy z Cysterny Bazyliki robią duże wrażenie!

Cysterna Bazyliki i James Bond

W 2016 roku wnętrza Cysterny Bazyliki zostały opisane na stronach najnowszej powieści Dana Browna, pt. “Inferno“. Wiele lat wcześniej, bo już w roku 1963, Cysterna Bazyliki została ukazana w filmie “Pozdrowienia z Rosji“, drugiej oficjalnej produkcji o przygodach agenta Jamesa Bonda. W jednej ze scen James Bond żegluje między kolumnami cysterny, w poszukiwaniu sekretnych drzwi. :)

Informacje dla zwiedzających

 • Cysterna Bazyliki jest czynna codziennie, w godzinach 9:00 – 18:30.
 • Dokładny adres obiektu to Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih.
 • Kasa biletowa jest zamykana o 17:30.
 • Bilet wstępu dla turystów w 2020 kosztuje 30 TL (obywatele Turcji płacą 15 TL) i można zakupić go w kasie biletowej, zlokalizowanej przy wejściu.
 • W momencie pisania tego tekstu, w grudniu 2020, nie ma możliwości zakupu biletów drogą online.
 • We wnętrzu obiektu istnieje możliwość wykupienia pamiątkowej sesji zdjęciowej, w strojach stylizowanych na te, pochodzące z Imperium Osmańskiego.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

Istanbul
bezchmurnie
12.5 ° C
13 °
12 °
66 %
2.6kmh
0 %
sob
12 °
nie
8 °
pon
8 °
wt
8 °
śr
10 °

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

Antalya
bezchmurnie
18 ° C
18 °
18 °
39 %
4.1kmh
0 %
sob
17 °
nie
17 °
pon
17 °
wt
14 °
śr
18 °

Najnowsze

İzmir
bezchmurnie
17.9 ° C
18.9 °
17 °
55 %
3.6kmh
0 %
sob
17 °
nie
16 °
pon
13 °
wt
12 °
śr
15 °
 1. Na mnie osobiście głowy meduzy nie zrobiły żadnego wrażenia, a sama wizyta w Cysternie dała mi minimalną satysfakcję. Natomiast, głowę meduzy można również zobaczyć w muzeum archeologicznym (tuż za kawiarnią) i o ile pamięć mnie nie myli, ciut większych rozmiarów.

Comments are closed.

Polecane

Polecany hotel w Kayseri – Wyndham Grand Kayseri

Wyndham Grand Kayseri to hotel o standardzie 5*, położony...

Z wizytą w Kapadocji, baśniowej krainie wykutej w skale

Ta bajkowa kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu,...

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone...

Narty w Turcji, rzut beretem od Kapadocji. Odwiedziliśmy Erciyes Ski Resort!

W lutym 2021 odwiedziliśmy Erciyes Ski Resort, turecką stolicę...

Talas – bogata kulturowo osada Anatolii, na skrzyżowaniu kultur i cywilizacji

Był rześki sobotni poranek, a nad okolicą odważnie świeciło...
Close