Strona głównaTurcjaStambułRejs po Bosforze - największe atrakcje Stambułu

Rejs po Bosforze – największe atrakcje Stambułu

-

Każdego dnia w zaledwie kilkadziesiąt minut przewożą tysiące osób z Azji do Europy. Większość pasażerów korzysta z nich w drodze do pracy, domu oraz swoich bliskich. Stambulskie promy, bo o nich mowa, to nieodłączny element kultury i historii miasta. Nie bez powodu więc rejs po Bosforze to także jedna z głównych atrakcji turystycznych Stambułu.

promy3 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu

Pierwsze spotkanie  z Bosforem

Nigdy nie zapomnę, gdy po raz pierwszy zobaczyłam Bosfor. Był upalny lipcowy wieczór, a w powietrzu unosił się specyficzny zapach Stambułu, za sprawą którego nie sposób pomylić go z innym miastem. Duszny i wilgotny, zawierający w sobie woń smażonej kukurydzy, morskiej bryzy oraz opiekanego na ulicy mięsa. Jakkolwiek źle to brzmi, w rzeczywistości tworzy wyjątkowy aromat, bez którego ta metropolia nie byłaby tak wyrazista.

- Reklama -W 2007 roku o Stambule nie wiedziałam jeszcze zbyt wiele, dlatego mój pierwszy wieczorny spacer w kierunku mostu Galata i pobliskiego portu Eminönü miał w sobie coś z oszołomienia. Mijana przez kobiety w hidżabach, rodziny z dziećmi, Turczynki w mini spódniczkach zmierzające na imprezę (tak, taki widok także nie jest tam niczym nadzwyczajnym), poczułam się zupełnie tak, jak gdyby ktoś teleportował mnie do równoległej rzeczywistości, w której największe skrajności funkcjonują obok siebie, jak gdyby nigdy nic.

Był późny wieczór, a gwar uliczny zamiast ustępować, natężał się. Krzyk dzieci, głośne rozmowy Turków i klaksony zdenerwowanych taksówkarzy wydawały się cichnąć tylko w jednym momencie – gdy zagłuszał je świst i charakterystyczne buczenie odpływających promów. Zupełnie jak gdyby tylko one miały tu jeszcze jakąś kontrolę nad wszechobecnym gwarem i chaose

promy8 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu

167 lat historii stambulskich promów pasażerskich

Promy pasażerskie w Stambule pływają po Bosforze od 167 lat. Choć w tym czasie miejski krajobraz znacząco się zmienił i powiększył, jedno pozostało niezmienne – świst odpływających statków oraz chichot mew, które nieustannie krążą nad pokładem, w oczekiwaniu aż ktoś z podróżnych podzieli się z nimi kawałkiem simita (rodzaj tureckiego obwarzanka). Te charakterystyczne scenki to także motyw przewodni wielu stambulskich ulicznych artystów, którzy z umiłowaniem przenoszą go na płótna swoich obrazów.

Na pokładzie promów nigdy nie brakuje także turystów, którzy z aparatem w ręku i zachwytem na twarzy podziwiają jeden z najpiękniejszych miejskich krajobrazów na świecie – cieśninę Bosfor i stambulski krajobraz przy azjatyckim oraz europejskim brzegu. I nie ma w tym nic dziwnego. Wizyta w Stambule bez rejsu po Bosforze jest niczym odwiedzenie Paryża z pominięciem Wieży Eiffla!

Szacuje się, że w ciągu roku 28 stambulskich promów, dowodzonych przez 62 tureckich kapitanów, przewozi z jednego brzegu cieśniny na drugi aż 40 milionów pasażerów. Mimo faktu, że od kilku lat w Stambule funkcjonuje również podwodne metro, zainteresowanie mieszkańców oraz turystów korzystaniem z promów nie maleje.

promy9 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu
promy Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu

Rejs po Bosforze – bogata oferta promów turystycznych

Rejs po Bosforze to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Stambułu. Oprócz możliwości przeprawienia się przez cieśninę za pomocą promów miejskich, które kursują na określonych trasach, Turcy przygotowali także bogatą ofertę rejsów typowo turystycznych. Do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów takich wycieczek:

Krótki rejs po Bosforze (tur. Kısa Boğaz Turu)

Rejsy są dostępne codziennie, w okresie 1 kwietnia – 31 października. Pasażerowie zabierani są na pokład turystycznych promów w porcie Eminönü o godz. 14:30, skąd płyną do Ortaköy, gdzie zabierają kolejnych turystów. Następnie promy kierują się w stronę Istinye, by następnie powrócić ponownie do portu Eminönü. Cena takiego rejsu to 12 TL dla osób dorosłych oraz 6 TL dla dzieci. Aktualne informacje oraz rozkłady godzinowe znajdziecie TUTAJ .

Długi rejs po Bosforze (tur. Uzun Boğaz Turu)

W ofercie turystycznej znajdują się również długie rejsy po Bosforze, na które poświęcić należy około 6 godzin. W tym wypadku podróż rozpoczyna się także w porcie Eminönü, a następnie statek zmierza do portów: BEŞİKTAŞ, ÜSKÜDAR, KANLICA, SARIYER, R.KAVAĞI oraz A.KAVAĞI, tuż przed ujściem cieśniny do Morza Czarnego. W tym ostatnim turyści mają okazję udać się na luncch w jednej z rybackich restauracji. Cena rejsu wynosi 25 TL w dwie strony (12,50 TL dla dzieci poniżej 12 roku życia) oraz 15 TL w jedną stronę (6 TL dla dzieci). Aktualny harmonogram godzinowy rejsów znajdziecie TUTAJ.

W wybranych miesiącach w ofercie turystycznej znajdują się także rejsy nocne oraz rejsy o wschodzie słońca. 

promy4 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu
promy7 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu
promy1 Rejs po Bosforze   największe atrakcje Stambułu
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close