Wieża Çamlıca – nowa atrakcja na mapie Stambułu [cena, bilety wstępu, dojazd]

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Na mapie Stambułu pojawiła się nowa atrakcja, która ma szansę przyciągać nawet 4 miliony odwiedzających rocznie. To Çamlıca Kulesi, pokaźnych rozmiarów wieża telekomunikacyjna, która oferuje także kawiarnię, restaurację oraz kilka tarasów widokowych, z których podziwiać można Stambuł oraz cieśninę Bosfor. 

Licząca 369 metrów wysokości Wieża Çamlıca została oddana do użytku na początku czerwca. Budowla znajduje się w azjatyckiej dzielnicy Üsküdar, na popularnym wzgórzu o tej samej nazwie. Oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji, w zakresie transmisji telewizyjnych oraz radiowych, wieża oferuje nowoczesną strefę gastronomiczną oraz malowniczy widok, roztaczający się z kilku tarasów widokowych. Kawiarnia i restauracja mieszczą się na 39. oraz 40. piętrze, a punkty widokowe na 33 oraz 34 kondygnacji. Çamlıca Kulesi została także wyposażona panoramiczną windę oraz przestrzenie wystawowe. 

- Advertisement -Gdzie znajduję się wieża Çamlıca Kulesi?

Wieża znajduje się na, popularnym zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i zagranicznych turystów wzgórzu Çamlıca, w azjatyckiej dzielnicy StambułuÜsküdarze. Nowa konstrukcja jest oddalona o kilka minut jazdy taksówką od najbliższych stacji metra – Acıbadem (4,1 km), Altunizade (2,6 km) oraz Bulgurlu (2,0 km). Niebawem Turcy planują również uruchomić specjalne transfery autobusowe łączące wieżę z tymi trzema stacjami, a dodatkowo także z oddalonym o 3 km meczetem Büyük Çamlıca Camii. 

Ile kosztuje bilet na wieżę Çamlıca Kulesi?

Cena biletu dla zagranicznych turystów wynosi 120 TL. W przypadku miejscowych jest o połowę niższa i wynosi 60 TL. Na miejscu istnieje również możliwość zakupienia ekspresowej przepustki, pozwalającej ominąć kolejkę – jej koszt to 200 TL dla obcokrajowców oraz 100 TL dla Turków. 

- Advertisement -W jakie dni jest czynna Çamlıca Kulesi? 

Atrakcja jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 21:00. Wieża jest nieczynna w niedziele. 

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Gökçeada: turecka wyspa trzech kultur

Wyspa Gökçeada, z jej bezkresnymi i piaszczystymi plażami oraz...

Wracają nowe odcinki serialu „Wspaniałe Stulecie”!

To już oficjalne! Premierowe odcinki serialu „Wspaniałe Stulecie” powrócą...

Trzęsienie ziemi w Turcji [aktualizacja informacji] 

Od tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji minęło sześć dni....