Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny – perła Stambułu

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Około 200 metrów od azjatyckiego brzegu Stambułu i słynnej dzielnicy Üsküdar znajduje się jeden z najmniejszych a zarazem najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta – Wieża Leandra, czyli legendarna latarnia morska, w której pewien sułtan więzić miał niegdyś swoją córkę, by uchronić ją przed pechową przepowiednią wyroczni. Urokliwa Wieża Panny, jak dosłownie przetłumaczyć możemy turecką nazwę Kız Kulesi, współcześnie mieści w swoim wnętrzu urokliwą kawiarnię i restaurację oraz stację kontroli ruchu na Bosforze.

KizKulesi 3 Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny    perła Stambułu
Fot. Agnieszka Maury

Wieża Leandra – Historia

Historia budowy tej urokliwej i owianej legendami latarni morskiej zaczyna się w 408 roku p.n.e., kiedy to starożytny ateński generał i strateg Alkibiades, świeży zwycięzca Bitwy morskiej pod Kyzikos, zlecił budowę stacji ostrzegawczej, z myślą o statkach przypływających z Morza Czarnego. Rozbudowa wieży nastąpiła w okresie Bizancjum, kiedy też budowla zaczęła pełnić funkcję fortecy. W okresie tym wybudowano drewnianą wieżę, która chroniona była murem a z jej konstrukcji zwisał żelazny łańcuch, połączony z inną wieżą, zlokalizowaną na europejskim brzegu miasta. W okresie Imperium Osmańskiego, po podbiciu Konstantynopola w 1453, Wieża Leandra była odnawiana kilkukrotnie, przede wszystkim w 1509 oraz w 1763 roku. Obecny kształt budowli pochodzi z 1998 roku, kiedy też do zabytkowej konstrukcji dodano stalowe podpory, by uchronić ją przed szkodliwym skutkiem ewentualnych trzęsień ziemi.

KizKulesi 2 Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny    perła Stambułu
Fot. Agnieszka Maury

Wieża Leandra – legenda

Budynek tajemniczej wieży opiewa wiele legend, a najpopularniejsza z nich mówi o słynnym cesarzu, któremu wyrocznia przepowiedziała pewnego dnia, że jego ukochana córka zostanie ukąszona przez jadowitego węża w jej osiemnaste urodziny. Pragnąc oszukać przeznaczenie, cesarz postanowił zamknąć córkę w wieży na środku wód Bosforu, by w ten sposób uchronić ją przed tragedią. Gdy księżniczka osiągnęła wiek pełnoletni, ojciec podarował jej w prezencie kosz egzotycznych owoców, ciesząc się z uniknięcia spełnienia się złej przepowiedni. Wśród dojrzałych bananów, ananasów oraz pomarańczy czyhał jednak jadowity wąż, który ukąsił córkę cesarza. Dziewczyna zmarła w ramionach ojca a na pamiątkę tej historii budynek nazwano Wieżą Panny (tur. Kız Kulesi). Współcześnie Turcy często zastępują postać cesarza jednym ze słynnych osmańskich sułtanów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Hagia Sophia w Stambule - jedna z najwspanialszych budowli świata


Wieża Leandra – zwiedzanie

Nazwa Wieża Leandra pozwala mylnie kojarzyć budowlę ze słynną antyczną historią o Hero i Leandrze – parze kochanków, których miłość utonęła w wodach cieśniny. Ten popularny grecki mit odnosi się jednak do cieśniny Dardanele i dwóch miast, leżących niegdyś po jej azjatyckim oraz europejskim brzegu (w miejscu dzisiejszego Çanakkale oraz miasta Eceabat). Zgodnie z dramatyczną historią każdej nocy Leander przepływać miał Hellespont (antyczna nazwa cieśniny Dardanele) do swojej ukochanej Hero, która oświecała mu drogę z czubka wieży. Gdy nadeszła zima a kochanek po raz kolejny próbował dopłynąć do ukochanej, światło z wieży zgasło a Leander utonął. Zrozpaczona Hero następnego dnia popełniła samobójstwo, skacząc z wieży do wód cieśniny. Ze względu na geograficzne podobieństwo cieśniny Dardanele i Bosforu, legenda ta jest często mylnie przypisywana historii Stambułu.

KizKulesi 1 Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny    perła Stambułu
Fot. Marcin Bąkiewicz

Wieża Leandra od wieków pełni funkcję latarni morskiej, choć bywały okresy w których używana była także jako strażnica a nawet więzienie. Współcześnie we wnętrzu Kız Kulesi znajduje się lubiana przez turystów kawiarnia i restauracja o tej samej nazwie. Warto popłynąć na niewielką wysepkę, by nacieszyć oczy panoramicznym widokiem na europejską oraz azjatycką część miasta, popijając jednocześnie tradycyjny çay lub turecką kawę. W ciągu dnia na parterze restauracji serwowane są śniadania oraz lunche (uwaga, ceny mocno zawyżone), wieczorem lokal oferuje jeszcze droższe i ekstrawaganckie menu. Na szczycie wieży znajduje się bar serwujący gorące oraz zimne napoje, w tym alkohol.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czerwony tramwaj w Stambule

Wieża Leandra – Jak dotrzeć?

Z placu Taksim najprościej dojechać metrem ze stacji Taksim do Kabataş, skąd do Kız Kulesi bezpośrednio kursują taksówki morskie o godzinie 20:15 oraz 20:45 (łodzie powrotne są dostępne o godz. 23:20, 00:15 oraz 01:00). Innym sposobem jest przeprawa na azjatycką stronę do dzielnicy Üsküdar oraz spacer brzegiem morza w kierunku Wieży Leandra (około 15 minut). Niemal na wprost wieży zlokalizowana jest kasa biletowa (tur. Kız Kulesi Bilet Gişesi) oraz postój łodzi, które odpływają na wysepkę niemal co 15 minut.Wieża Panny jest czynna przez 365 dni w roku, między godziną 9:00 a 19:00. Odwiedzający nie muszą wcześniej dokonywać rezerwacji. Bilet wstępu kosztuje 30 TL dla osób dorosłych, 15 TL dla studentów.

KizKulesi 4 Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny    perła Stambułu
Fot. Marcin Bąkiewicz
KizKulesi 5 Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny    perła Stambułu
Fot. Marcin Bąkiewicz

Szukasz hotelu w Stambule? Sprawdź aktualne oferty:

Uwaga! Poniższa mapa prezentuje propozycje hoteli, oferowanych przez portal Booking.com. Kliknięcie w wybrany hotel spowoduje przekierowanie na stronę portalu. Dokonując w ten sposób rezerwacji, przyczyniasz się do rozwoju mojego bloga, dzięki niewielkiej prowizji, jaką otrzymam. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę Twojego noclegu. :)

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

9 komentarzy

Sławomir 27/06/2019 - 12:04

Czy z Kabataş taksówki morskie kursują tylko wieczorem ???? W ciągu dnia muszę się wybrać do dzielnicy Üsküdar żeby dopłynąć do wieży ??? Jak najlepiej, najsprawniej przedostać się w porze porannej?

Odpowiedz
Sławomir 27/06/2019 - 12:08 Odpowiedz
~OOPS!sidedown 28/12/2014 - 11:25

Och… :-) Nie mogę się zdecydować, czy bardziej zachwycił mnie widok Wieży Panny z azjatyckiego brzegu miasta, czy Wieża Galata górująca nad blokami, domkami i rozpadającymi się budynkami z widziana z perspektywy jednego z meczetów. Magiczne miasto! Właśnie złożyliśmy trailer filmu będącego zapisem podróży do Stambułu. Wspomnienia odżywają każdego dnia! / K

Odpowiedz
~Jowita 18/12/2014 - 11:26

Bardzo praktyczna notka, dzięki! Nigdy nie byłam w Stambule, w ogóle w Turcji… najwyższa pora się wybrać :)

Odpowiedz
~kami 15/12/2014 - 08:33

przyznam, że mnie ta wieża rozczarowała. Fakt, robi wrażenie, jest piękna, ma cudowna i w ogóle, ale chyba spodziewałam się czegoś jeszcze lepszego! Co nie zmienia faktu, że z chęcią bym wróciła!

Odpowiedz
~Karol Werner 12/12/2014 - 11:17

Jak słysze Stambuł to mam przed oczami cało dniowe przedzieranie sie przez miasto rowerem. Moze kiedys się wybiorę ale innym środkiem transportu, może i na wyspe ;)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 12/12/2014 - 11:20

Rower w Stambule to wielka frajda, ale też wyzwanie! W niektórych częściach miasta to prawdziwa sztuka przecisnąć się przez chaotyczny niezbyt skoordynowany tłum. :))

Odpowiedz
~Domi 12/12/2014 - 11:14

Śliczna ta latarnia! Wybierzemy się kiedyś do Istambułu i wtedy na pewno do latarni podpłyniemy :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 12/12/2014 - 11:17

Polecam! :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close