Święta i Nowy Rok w Turcji 2020/2021 a aktualne obostrzenia [aktualizacja 12.12.2020]

- Reklama -

Zastanawiasz się, czy spędzenie okresu świątecznego oraz Sylwestra i Nowego Roku w Turcji, na przełomie 2020 i 2021 roku, to dobry pomysł? Ten artykuł stanowi podsumowanie bieżących obostrzeń, obowiązujących w Turcji oraz zasad bezpieczeństwa, dotyczących podróżowania nad Bosfor w grudniu 2020.

Aktualne obostrzenia, dotyczące turystów przylatujących do Turcji

Granice Turcji pozostają otwarte dla Polaków. Między Warszawą a Stambułem regularnie obsługiwane są połączenia rejsowe, realizowane przez Turkish Airlines oraz PLL LOT. Dodatkowo, polscy turyści mają możliwość skorzystania z lotów czarterowych, realizowanych m.in. z Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia, Krakowa oraz Katowic do popularnych tureckich kurortów na Riwierze Tureckiej oraz Wybrzeżu Egejskim.

- Reklama -

Od 28 grudnia 2020 roku wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci poniżej 6 r.ż.) przylatujący samolotem do Turcji, a od 30 grudnia 2020 r. (środa) wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci poniżej 6 r.ż.) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Osoby, które nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Wymogi te będą obowiązywać do 1 marca 2021 r.

Od 2 marca 2020 r. obywatele Polski podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.

Aktualne ograniczenia w Turcji, obowiązujące w okresie świątecznym oraz noworocznym

- Reklama -

Począwszy od 1 grudnia, na terenie Turcji obowiązuje szereg obostrzeń, obowiązujących zarówno lokalnych mieszkańców, jak i zagranicznych turystów. Niestety, aktualne restrykcje w znaczący sposób utrudniają możliwość zwiedzania oraz cieszenia się walorami turystycznymi kraju. Warto wziąć je pod uwagę, planując wakacje w Turcji w najbliższych tygodniach. Szczegółowe informacje, dotyczące bieżących obostrzeń, są dostępne w języku tureckim tutaj.

Obostrzenia, obowiązujące na terenie Turcji od 1 grudnia 2020:

 • zakaz opuszczania domu od poniedziałku do piątku, w godz. 21:00 – 05:00;
 • zakaz opuszczania domu w weekendy, od godz. 21:00 w piątki do godz. 05:00 w poniedziałki;
 • zakaz korzystania z transportu publicznego przez osoby powyżej 65 roku życia, a także młodzież i dzieci poniżej 20 lat;
 • zakaz gromadzenia się w domach i mieszkaniach w celu świętowania np. Nowego Roku oraz innych uroczystości;
 • w pogrzebach oraz weselach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób;
 • salony gier są zamknięte do odwołania;
 • wstrzymana działalność basenów, lunaparków, saun i salonów masażu;
 • ograniczona liczba osób, mogących przebywać w centrach handlowych i na bazarach;
 • instytucje publiczne są czynne w godz. 10:00 – 16:00;
 • w soboty i niedziele sklepy spożywcze są otwarte w godz. 10.00-17.00; w weekendy dozwolone jest wyłącznie wyjście do sklepu znajdującego się w bliskiej odległości pieszej od miejsca zamieszkania (bez jazdy samochodem); sklepy spożywcze realizują również dostawy do domu;
 • piekarnie pozostają otwarte;
 • restauracje pozostają zamknięte i realizują wyłącznie dostawy do domu, w godzinach 10:00 – 20:00;
 • osoby pracujące w produkcji, logistyce itp., wykonujące obowiązki służbowe, zwolnione z obowiązku pozostawania w domach w czasie obowiązywania ograniczeń w przemieszczaniu się;
 • na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia w ruchu w miejscach publicznych: na placach i ulicach;
 • przedszkola i żłobki zostały zamknięte;
 • turyści przylatujący do Turcji w tzw. “godzinach policyjnych” (w tym w weekendy), po okazaniu ważnego biletu lotniczego/karty pokładowej, mają możliwość kontynuacji swojej podróży, tj. np. dotarcia z lotniska do hotelu.

Dodatkowe obostrzenia, wprowadzone w Turcji we wcześniejszych tygodniach:

 • od 12 listopada w Turcji obowiązuje zakaz palenia papierosów w przestrzeni publicznej; dotyczy to m.in. ruchliwych ulic oraz placów miejskich;
 • od 8 września na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zasłaniania w miejscach publicznych nosa oraz ust; maskę należy mieć na sobie również w prywatnym samochodzie, gdy w środku znajdują się co najmniej dwie osoby;
 • w pojazdach publicznych nie mogą znajdować się stojący pasażerowie;
 • władze poszczególnych tureckich prowincji mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia, dotyczące walki z COVID-19.

W związku z pandemią COVID-19 na terytorium Turcji wprowadzono dodatkowe ograniczenia, które będą obowiązywać w okresie od 31 grudnia 2020 r. (czwartek) od godziny 21:00 do 4 stycznia 2021 r. (poniedziałek) do godziny 5:00. W tych dniach obowiązywać będzie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.

- Reklama -

W nagłych przypadkach, wymagających pomocy medycznej, turyści przebywający w Turcji mogą skorzystać z numeru 112. Dodatkowe informacje, dotyczące epidemii COVID-19 na terenie Turcji, można otrzymać pod numerem infolinii tureckiego Ministerstwa Zdrowia, obsługiwanej w języku tureckim, angielskim oraz arabskim.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Święta i Nowy Rok w Turcji 2020/2021 a aktualne obostrzenia [aktualizacja 12.12.2020]

Polecane

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym...

Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Brodaci wikingowie, złośliwe trolle, pyszny łosoś i fiordy -...

Praca na planie serialu „Wspaniałe Stulecie” uczy improwizacji

Praca na planie serialu „Wspaniałe Stulecie” uczy improwizacji. Rozmowa z...

To tutaj kręcono Mamma Mia! Grecka wyspa Skiathos

Skiathos to niewielka grecka wyspa w zachodniej części Morza...

Starożytny Harran i niezwykłe domy-ule [południowo-wschodnia Turcja]

W trakcie podróży po południowo-wschodniej Anatolii mieliśmy okazję odwiedzić...
Close