Święta w Turcji

Święta w Turcji podzielić można na państwowe oraz religijne. W tureckim kalendarzu znajdziemy co najmniej kilkanaście głównych świąt, które z należytym szacunkiem celebrowane są przez mieszkańców kraju. Najważniejszym ze świąt są bez wątpienia Ramazan oraz Kurban Bayram.

%name Święta w Turcji

Ramazan

Zgodnie z wierzeniami wyznawców Allaha w świętym miesiącu Ramazanu archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując wersy Koranu. Z tej okazji muzułmanie na całym świecie obchodzą 30-dniowy post, w trakcie którego codziennie od wschodu do zachodu słońca wstrzymują się od spożywania pokarmów oraz napojów. Wielu Turków poświęca w tym okresie dużo więcej czasu na modlitwę, wizyty w meczecie oraz studiowanie Koranu. Całodniowe poszczenie w wysokich temperaturach oraz wielogodzinny brak dostępu do wody miewa również swoje negatywne skutki, w postaci silnego przemęczenia i osłabienia organizmu.

Czym Ramadan jest dla muzułmanów? Więcej informacji znajdziesz  TUTAJ.

%name Święta w Turcji

Şeker Bayramı

Gdy obchody Ramazanu zmierzają ku końcowi muzułmanie przygotowują się do celebracji trzydniowego święta dziękczynienia Şeker Bayramı (Eid al-Fitr), nazywanego potocznie świętem słodkości. Po ciężkim i długim miesiącu postu Turcy celebrują spotkania w gronie rodzinnym, przede wszystkim z najstarszymi członkami rodu. Istotą święta jest okazywanie sobie wzajemnego szacunku, wzmacnianie więzi z krewnymi oraz dzielenie się z potrzebującymi. W przeddzień święta Turcy odwiedzają groby bliskich, przynosząc im kwiaty oraz odmawiając specjalną modlitwę nad ich mogiłami. Następnego ranka rodzina wspólnie zasiada do uroczystego śniadania, po którym ojcowie zabierają synów na modlitwę do meczetu. Jest to często doskonała okazja, by wtajemniczyć synów w przebieg ceremonii muzułmańskiej modlitwy namaz.

%name Święta w Turcji

Kurban Bajram

Kurban Bajram to najważniejsze święto w kalendarzu muzułmańskim, mające miejsce około 70 dni po zakończeniu Ramazanu. Święto Ofiar upamiętnia przypowieść o gotowości Abrahama do poświęcenia swojego syna Izmaela, w dowód wierności Bogu, który litościwie pozwolił złożyć w ofierze zwierzę zamiast dziecka. Aby upamiętnić ten czyn w każdej muzułmańskiej rodzinie ojciec składa w swej ofierze zwierzę – w Turcji zwykle jest to owca lub koza. Obowiązkiem składania ofiary jest wcześniejsze zabicie jej rytualnie, poprzez poderżnięcie gardła.

Turyści, odwiedzający Turcję w trakcie trwania Święta Ofiar powinni liczyć się z tym, że część atrakcji turystycznych będzie w tym czasie zamknięta. Banki, firmy, szkoły oraz usługi rządowe są nieczynne przez cały czas trwania święta. Przez cztery dni praktycznie cała Turcja jest w ruchu, zatem planowanie wszelkiego rodzaju wycieczek powinno odbyć się stosunkowo wcześnie.

%name Święta w Turcji

Nowy Rok, 1 stycznia

Nowy Rok to jedno z najbardziej popularnych świeckich świąt obchodzonych w Turcji. Większość Turków rozpoczyna noworoczną celebrację już 31 grudnia, od dużego obiadu w gronie rodzinnym, a daniem głównym bardzo często jest tradycyjnie pieczony indyk. Podobnie jak w Polsce, turecka telewizja oferuje tego dnia mnóstwo programów rozrywkowych, które chętnie oglądane są przez Turków niemal przez całą dobę. Tuż przed północą w państwowych kanałach telewizyjnych ogłoszone zostają zwycięskie numery loterii narodowej. Loteryjny kupon jest tego dnia chętnie nabywany, gdyż oferuje przyszłemu zwycięzcy wyjątkowo dużą sumę pieniędzy. O północy, podobnie jak w większości krajów na całym świecie, Turcy witają Nowy Rok wznosząc toasty, składając sobie wzajemnie noworoczne życzenia oraz, co typowe dla ich tradycji, wymieniając się noworocznymi podarunkami.

Więcej informacji na temat okresu Świąt oraz Nowego Roku w Turcji znajdziesz TUTAJ

.%name Święta w Turcji

Nevruz, 20-23 marca

Nevruz to święto obchodów pierwszego dnia wiosny, celebrowane przede wszystkim w południowo-wschodniej części kraju oraz na terenach zamieszkiwanych przez mniejszość kurdyjską. Nadejście astronomicznej wiosny kojarzone jest z odradzaniem się życia, płodnością oraz obfitością. W wielu miejscach Turcji Kurdowie zbierają się w parkach oraz na placach publicznych, by wspólnie biesiadować do białego rana. Charakterystycznym elementem święta Nevruz są skoki przez ogień, w trakcie których należy pomyśleć życzenie, a następnie oczekiwać by nadchodzące miesiące przyniosły jego spełnienie. Obchody święta poprzedzone są przygotowywaniem tradycyjnych posiłków oraz szyciem nowych ubrań.

%name Święta w Turcji

 

Święto Niepodległości oraz Dzień Dziecka, 23 kwietnia

23 kwietnia na terenie Turcji obchodzone jest państwowe Święto Niepodległości oraz Dzień Dziecka (tur. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı), upamiętniające obrady Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Turcji, jakie odbyły się z inicjatywy Mustafy Kemala Atatürka w 1920 roku, w trakcie walki Turcji o niepodległość. Corocznie tego dnia na terenie całej Turcji odbywa się wiele spektakli, koncertów oraz wydarzeń skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju, którzy tego dnia aktywnie uczestniczą w obchodach oraz manifestowaniu swojej dumy narodowej.

%name Święta w Turcji

Dzień Anzac, 25 kwietnia

Australijskie oraz nowozelandzkie święto państwowe Anzac Day corocznie gromadzi na tureckim półwyspie Gallipoli tysiące Australijczyków oraz Nowozelandczyków, którzy przybywają w okolice Çanakkale, by spędzić noc 25 kwietnia w Zatoce Anzac (tur. Anzak Köyü), gdzie przed wielu laty zginęli ich rodacy. Tuż nad morskim brzegiem zatoki znajdują się groby upamiętniające wszystkich poległych w Bitwie o Gallipoli (1915 – 1916), będącą jedną z najkrwawszych bitew I wojny światowej. Dzień Anzac to dla turystów z Antypodów także wyjątkowa okazja, by zwiedzić północno-zachodnią Turcję oraz przyjrzeć się z bliska tureckiej kulturze. Turcy tego dnia także tłumnie gromadzą się na półwyspie Gallipoli, by oddać cześć poległym w walkach rodakom, których groby zlokalizowane są na terenach licznych cmentarzy tureckich.

Więcej informacji na temat Anzac Day znajdziesz TUTAJ.

%name Święta w Turcji

Dzień Pracy i Solidarności, 1 maja

Począwszy od 1923 roku w Turcji obchodzone jest międzynarodowe Święto Pracy, którego lokalnym symbolem są charakterystyczne dłonie pracownika trzymające kulę ziemską. W dużych tureckich miastach pierwszomajowym obchodom często towarzyszą protesty oraz demonstracje (przede wszystkim na stambulskim placu Taksim), niejednokrotnie przybierające formę brutalnych starć z policją. Wiele tureckich rodzin tego dnia urządza pikniki na łonie przyrody oraz spędza czas z przyjaciółmi.

%name Święta w Turcji

Hıdırellez, 5 maja

Święto wiosny Hıdırellez upamiętnia dzień, w którym prorok Hızır spotkał na ziemi proroka Eliasza. To właśnie z kompozycją tych dwóch imion wiąże się nazwą festiwalu, która w języku romskim brzmi Ederlezi. Na przestrzeni wieków narodziło się wiele wierzeń związanych z imieniem Hızıra, według jednego z nich osiągnął on nieśmiertelność, pijąc wodę życia. Odtąd prorok ten, podobnie jak Eliasz, często wędruje po ziemi i morzach, zwłaszcza na wiosnę, pomagając ludziom w potrzebie. Jako uosobienie źródła dobroci i zdrowia, Hızır wraz z nadejściem wiosny przynosi nowe życie. Spotkanie dwóch proroków oznacza fuzję ziemi i wody. Społeczność romska czas ten traktuje głównie jako pretekst do zabawy, wspólnego biesiadowania oraz uczczenia rozkwitu wiosny, która przynosi miłość oraz płodność.

Więcej informacji na temat tego święta znajdziesz TUTAJ.

%name Święta w Turcji

Dzień Atatürka, Sportu i Młodzieży, 19 maja

Narodowe Święto Sportu i Młodzieży (tur. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) obchodzone jest corocznie 19 maja, w rocznicę urodzin Mustafy Kemala Atatürka. Ponadto, święto to odnosi się do wydarzeń z 19 maja 1919 roku, kiedy to w tureckim mieście Samsun miało miejsce lądowanie Mustafy Kemala Paszy, uważane za początek tureckich zmagań o niepodległość. Z okazji obchodów Święta Sportu i Młodzieży corocznie na terenie całego kraju odbywa się tego dnia wiele koncertów oraz imprez sportowych, skierowanych do dzieci i młodzieży.

%name Święta w Turcji

Dzień Zwycięstwa, 30 sierpnia

Dzień Zwycięstwa (tur. Zafer Bayramı) upamiętnia przezwyciężenie sił greckich przez wojska tureckie w Bitwie pod Dumlupınar (1922) oraz zwycięstwo Turcji w wojnie grecko tureckiej, zakończonej podpisaniem pokojowego traktatu w Lozannie. W ramach hucznych obchodów Święta Zwycięstwa Turcy biorą udział w licznych paradach wojskowych oraz ceremoniach państwowych, skupiających się wokół placów oraz pomników Atatürka. Mieszkańcy tureckich miast oraz właściciele sklepów i restauracji ozdabiają budynki tureckimi flagami państwowymi oraz portretami Kemala Paszy.

%name Święta w Turcji

Dzień Republiki Turcji, 29 października

Dzień Republiki Turcji (tur. Cumhuriyet Bayramı) to święto narodowe upamiętniające proklamację republiki w 1923 roku. Wydarzenie upamiętnia dzień 29 października 1923, kiedy Mustafa Kemal, zwany później Atatürkiem, zadeklarował utworzenie Republiki Turcji. Pierwsze obchody święta rozpoczynają się 28 października o 13:00. Dla wielu Turków jest to najważniejsze święto narodowe, corocznie celebrowane z wielką pompą, która często przybiera też formę protestów oraz defilad ugrupowań opozycyjnych. Zwolennicy i przeciwnicy reform Atatürka mają zróżnicowany stosunek do celebracji tego dnia, zatem odmiennie przebiega ona w różnych miastach. Z reguły jednak w Dniu Republiki wiele osób udaje się na lokalne stadiony, gdzie odbywają się spektakle, wieczory poetyckie oraz pokazy tradycyjnych tańców tureckich. Wiele dzieci w wieku szkolnym odgrywa w tym dniu przedstawienia przeznaczone dla swoich rodziców oraz nauczycieli. Przestrzeń miast często przemierzają parady i tradycyjne procesje, kończące się pokazem fajerwerków.

%name Święta w Turcji

Rocznica śmierci Atatürka, 10 listopada

10 listopada to dzień tureckiej żałoby narodowej, upamiętniającej śmierć Mustafy Kemala Atatürka, jaka nastąpiła 10 listopada 1938 r. w stambulskim Pałacu Dolmabahçe o godzinie 9:05. Oficjalne uroczystości rocznicowe odbywają się w Mauzoleum Atatürka – Anıtkabir, jakie znajduje się w stolicy kraju, Ankarze. Rocznica śmierci Atatürka nie jest dniem wolny od pracy, a jej obchody nie należą do szczególnie spektakularnych, jednak na twarzach wielu Turków wyraźnie rysuje się tego dnia prawdziwy smutek i przygnębienie. Godzina śmierci pierwszego prezydenta Turcji jest czczona minutą ciszy, a w powietrzu rozbrzmiewa dźwięk syren oraz symbolicznych strzałów armatnich.

%name Święta w Turcji