Strona głównaTurcjaStambułŚwięta i Nowy Rok w Turcji

Święta i Nowy Rok w Turcji

-

- Reklama -

Marzysz o przywitaniu Nowego Roku w orientalnym stylu rodem z Baśni z tysiąca i jednej nocy? Katalogi turystyczne na wszelkie możliwe sposoby zachęcają do Sylwestra nad brzegiem Bosforu. To marzenie można także z łatwością spełnić, organizując wyjazd do kraju półksiężyca na własną rękę. Czego tak naprawdę należy się spodziewać wybierając się w okresie Świąt Bożego Narodzenia do Turcji?

Swieta 15 Święta i Nowy Rok w Turcji

Boże Narodzenie w Turcji

„Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun“ – w ten sposób możemy życzyć komuś Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku w języku tureckim. Brzmi nieco zaskakująco, bo w końcu Turcja to kraj muzułmański, a jednak! Turcy w dużym stopniu ulegli zachodniej magii Świąt Bożego Narodzenia, odzierając ją z typowo chrześcijańskiej symboliki i dostosowując do własnych potrzeb. Wystarczy włączyć turecką telewizję lub radio, by przekonać się, że bożonarodzeniowe piosenki oraz świąteczne reklamy są w tym okresie emitowane niemal równie często, jak w Europie czy Stanach. Popularną tradycją w Turcji jest także wysyłanie sobie świątecznych kartek, telefoniczne składanie życzeń oraz świąteczne strojenie domów.

- Reklama -Już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem centra największych miast zachodniej Turcji zdobią świąteczne choinki oraz tony świecących lampek. W niemal każdym centrum handlowym spotkać można św. Mikołaja, wręczającego dzieciom słodycze oraz prezenty. W większych supermarketach z łatwością zakupić możemy także bożonarodzeniowe drzewka oraz elementy niezbędne do udekorowania wnętrza pomieszczeń. Na wschodzie kraju oraz w małych miejscowościach i wsiach zachodnia tradycja jest mało znanym i niechętnie praktykowanym zwyczajem, stąd też nie należy się spodziewać jakichkolwiek oznak świąt.

Swieta 10 Święta i Nowy Rok w Turcji
Swieta 13 Święta i Nowy Rok w Turcji
Swieta 14 Święta i Nowy Rok w Turcji

Wigilia w Stambule? To możliwe!

W dużych zachodnich aglomeracjach odbywają się tradycyjne msze święte oraz organizowane są różne wydarzenia oraz świąteczne eventy, tworzone z myślą o turystach oraz zamieszkujących Turcję chrześcijanach. Atmosferę świąt łatwo odnaleźć można w Stambule, gdzie we wnętrzach miejscowych kościołów tłumnie gromadzą się wierni. Największą chrześcijańską świątynią w mieście jest Kościół św. Antoniego Padewskiego, mieszczący się przy ulicy İstiklal Caddesi. W okresie świątecznym w gmachu kościoła odprawionych zostaje szereg mszy bożonarodzeniowych w języku angielskim, włoskim, tureckim oraz.. polskim! Wigilijna msza odbywa się także w niewielkim kościele Santa Maria Draperis, znajdującym się zaledwie kilka metrów od świątyni św. Antoniego.

Swieta 8 Święta i Nowy Rok w Turcji

Czerwona bielizna i los na loterii

Mieszkańcy Turcji święta Noel obchodzą przede wszystkim w Sylwestra, kiedy wiele rodzin zasiada do uroczystego obiadu, obdarowuje się prezentami oraz składa noworoczne życzenia. Oczywiście Turcy podchodzą do tego dnia zupełnie inaczej, niż chrześcijanie, traktując to raczej jako sympatyczną świecką tradycję, wzbogacającą magię końca roku. Dość interesującym noworocznym zwyczajem w Turcji jest obdarowywanie kobiet czerwoną bielizną na szczęście. :) Po spędzeniu czasu z rodziną młodzież zwykle udaje się do klubów lub na spotkania z przyjaciółmi, by wspólnie odliczać godziny do nadejścia Nowego Roku. Bardzo popularną tradycją jest organizowanie noworocznych domówek, w trakcie których, podobnie jak w Polsce, oglądane są specjalnie przygotowane programy rozrywkowe. Sylwester w Turcji pod pewnymi względami wygląda zupełnie tak, jak w Polsce.

Co istotne, tuż przed północą w państwowych kanałach telewizyjnych ogłaszane są zwycięskie numery loterii państwowej, w której główna wygrana wynosi aż 20 milionów euro (losy zakupić można w cenach 12,5 TL, 25 TL oraz 50 TL). O północy, podobnie jak w większości krajów na całym świecie, Turcy witają Nowy Rok wznosząc toasty oraz składając sobie wzajemnie noworoczne życzenia.

Sylwester w Turcji – jak wygląda?

W Stambule noworoczne święto tradycyjnie rozpoczyna się na placu Taksim, w samym sercu metropolii. Kilka tysięcy osób gromadzi się wówczas w tym centralnym punkcie, by bawić się przy dźwiękach noworocznego koncertu aż do rozpoczęcia imponującego pokazu fajerwerków. Największe imprezy w Stambule odbywają się także przede wszystkim w przestrzeni tarasów dachowych najpopularniejszych klubów oraz dyskotek, znajdujących się na najwyższych piętrach budynków.

Choć Sylwester w Turcji nie jest oficjalnym świętem państwowym, tego dnia wielu pracowników otrzymuje od swoich przełożonych pół dnia wolnego. Budynki administracyjne, szkoły oraz urzędy pocztowe zwykle zamknięte są już w godzinach popołudniowych. Należy się spodziewać, że także część marketów może zostać zamknięta w sylwestrowe popołudnie.

Swieta 11 Święta i Nowy Rok w Turcji

Sprzeciw konserwatystów

Choć zachodnia tradycja coraz mocniej daje o sobie znać w tureckiej kulturze, wschodnia część kraju oraz konserwatywni muzułmanie i osoby nie utożsamiające się z kulturą europejską. Część społeczeństwa sprzeciwia się obchodom Nowego Roku oraz pozostałym zachodnim zwyczajom, praktykowanym pod koniec grudnia. Dla wyznawców islamu celebracja Nowego Roku może być postrzegana nawet jako grzech, gdyż zgodnie z ich wiarą początek muzułmańskiego nowego roku ma miejsce pierwszego dnia muharrama (pierwszy miesiąc w kalendarzu księżycowym).

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Sprawdź także:

 1. A jak świętują Boże Narodzenie i Nowy Rok w hotelach z turystami – chrześcijanami ? Jestem ciekawy, gduż wybieram się w tym roku do hotelu w Side.
  Jeśli ktoś chciałby mi odpowiedzieć także na januszpat@gmail.com
  Dzięki za te wszystkie informacje

  Janusz

 2. przyznaję, że jakoś nigdy nie rozważałam okresu świąteczno-noworocznego w Turcji, ale to pierwsze zdjęcie mnie przekonalo bardzo! Rewelacja!

 3. Przez globalizację, świat staje się mały i tak jak śpiewa Butka Suflera” kurczy się jak przekłuty balon”. Z jednej strony to dobrze, że ludzie podobnie świętują, celebrują te same uroczystości w tym samym dniu. Z drugiej strony ta uniwersalność wszystkiego staje się troszeczkę nudna. Może ja jestem jakimś dziwakiem i pragnę ciągle czegoś nowego i nietuzinkowego, a może po prostu nie umiem przystosować się do wszędobylskiego „tego samego”?
  Pan Agnieszko, życzę Pani w Nowym Roku tylko słonecznych dni z odrobiną chmurki w zbyt upalny dzień, ciekawości świata i nietuzinkowych tematów do przeżycia a później opisania oraz tego wszystkiego o czym Pani marzy, a także spokoju i radości podczas Świat Bożego Narodzenia. :)

  • Pani Doroto, serdecznie dziękuję za tak piękne życzenia noworoczne. :) Proszę przyjąć ode mnie życzenia Szczęśliwego Nowego Roku, pełnego niezapomnianych wypraw do Turcji a także w inne, wymarzone zakątki świata oraz oczywiście wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń. Będę czekać na Pani kolejne relacje oraz, jak zawsze, pełne ciekawych uwag i spostrzeżeń komentarze :) Pozdrawiam ciepło!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close