15 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Szybkie tempo szczepień w Turcji. Nad Bosforem podano już ponad 2 miliony...

Szybkie tempo szczepień w Turcji. Nad Bosforem podano już ponad 2 miliony dawek

-

Liczba osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyła w Turcji 2 miliony. Szczepionkę chińskiej firmy Sinovac otrzymał w pierwszej kolejności personel medyczny, jak również ważni urzędnicy państwowi oraz osoby starsze. Kraj, liczący 83 miliony mieszkańców, zainicjował program szczepień 17 stycznia.

Pierwsza partia szczepionek, otrzymana przez Turcję, liczyła 3 miliony dawek. W ubiegłym tygodniu nad Bosfor dotarła druga dostawa, w ilości 3,5 miliona dawek. Łącznie Turcy podpisali z chińskim producentem leków umowę na zakup 50 milionów dawek. CoronaVac podaje się w dwóch dawkach, w odstępie 28 dni. Jak donoszą tureckie media, mimo dużego wzrostu zainteresowania szczepieniem wśród Turków, prawie 25% społeczeństwa nadal nie podjęło decyzji o chęci przyjęcia szczepionki.

Czy można obecnie polecieć do Turcji?

Tak, tureckie granice pozostają otwarte dla zagranicznych turystów, a do Turcji regularnie latają zarówno linie rejsowe, jak i czarterowe. Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, realizujące program Safe Tourism, w ramach którego prowadzona jest lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza w 2021 roku?

Nie, Polacy podróżujący do Turcji w 2021 roku w celach turystycznych, są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres maksymalnie 90 dni.

Aktualne obostrzenia obowiązujące w Turcji & wymóg testu PCR

Do 2 lutego nad Bosforem odnotowano 2,485,182 zakażeń COVID-19, w tym 2,370,431 ozdrowiałych, 26,117 zmarłych oraz 88,634 aktywnych przypadków. Na terenie całej Turcji obowiązuje szereg obostrzeń, które nie dotyczą jednak zagranicznych turystów. Wśród nich m.in. zakaz wychodzenia z domu od poniedziałku do piątku w godz. od 21:00 do 05:00 oraz zakaz wychodzenia z domu w weekendy od godz. 21:00 w piątek do godz. 05:00 w poniedziałek. Wszystkie osoby przebywające obecnie w Turcji muszą się jednak liczyć z bezwzględnym nakazem zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, oraz koniecznością przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał do 1 marca 2021.

Czy po powrocie z Turcji obowiązuje kwarantanna?

Począwszy od grudnia 2020 roku, wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym z zagranicy zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Obecnie jest jednak od tej zasady wyjątek. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania polskiej granicy przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. A zatem, jeżeli np. wykonamy test diagnostyczny w dniu wylotu, na lotnisku w Stambule, a jego wynik będzie negatywny, po przylocie do Polski nie mamy obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie. Niestety, zwolnienie z kwarantanny nie dotyczy osób, które wykonają test już po przylocie do Polski.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close