White Temple – imponująca “Biała Świątynia” na północny Tajlandii

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

White Temple, znana w języku tajskim jako Wat Rong Khun, to świątynia buddyjska, zlokalizowana kilkanaście kilometrów na zachód od tajlandzkiego miasta Chiang Rai, w północnej części kraju. Kompleks świątynny zyskał swoją sławę przede wszystkim za sprawą imponującej, śnieżnobiałej kolorystyki oraz kontrowersyjnych malowideł, znajdujących się we wnętrzu głównej budowli.

WhiteTemple 4 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Biała Świątynia – niecodzienne centrum medytacji, otwarte dla zagranicznych zwiedzających

Pomysłodawcą, twórcą oraz właścicielem prywatnego kompleksu świątynnego Wat Rong Khun jest Chalermchai Kositpipat, uważany za najwybitniejszego współczesnego tajskiego artystę. Khositpipat urodził się nieopodal Chiang Rai, w wiosce Rong Khun oraz uczęszczał do szkoły podstawowej, zlokalizowanej w pobliżu miejsca, gdzie później wybudował swój kompleks.

Oficjalne otwarcie White Temple dla zwiedzających miało miejsce w 1997 roku. Obiekt powstał w miejscu dawnej buddyjskiej świątyni, która pod koniec XX wieku była w bardzo złym stanie technicznym. Kositpipat postanowił samodzielnie sfinansować projekt jej obudowy, czyniąc przylegający do świątyni obszar cenionym centrum nauki i medytacji. Uważa się, że dotychczas artysta wydał na budowę świątyni ponad 30 milionów dolarów. Biała Świątynia jest czynna przez cały rok, a wstęp dla obywateli Tajlandii jest bezpłatny. Zagraniczni goście są zobowiązani do zakupu biletu wstępu (50 BHT).Choć śnieżnobiały kompleks świątynny już teraz robi ogromne wrażenie, ukończenie jego budowy ma nastąpić dopiero w roku 2070. W swojej finalnej formie White Temple będzie liczyć dziewięć budynków, w tym m.in. salę relikwii, salę medytacji, galerię sztuki oraz pomieszczenia mieszkalne dla mnichów. Choć kompleks wypełnia abstrakcyjna i surrealistyczna sztuka, Wat Rong Khun to bardzo ważne miejsce kultu dla tajskich buddystów.

WhiteTemple 20 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 19 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Biała Świątynia ofiara trzęsienia ziemi z 2014 roku

W 2014 roku Biała Świątynia została uszkodzona, wskutek silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło region północnej Tajlandii. Chalermchai Kositpipat początkowo zamknął White Temple i oznajmił, że nie naprawi wyrządzonych przez żywioł szkód. Na szczęście, dobry stan techniczny budynku skłonił artystę do kontynuowania swojego dzieła i obecnie budowla ponownie cieszy oczy milionów odwiedzających z całego świata.

White 34324 of 1 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 22 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Most Cyklu Odrodzenia i setki chciwych dłoni

Jednym z najważniejszych elementów kompleksu świątynnego jest tzw. “Most Cyklu Odrodzenia“, prowadzący nad małym jeziorem do głównego budynku Białej Świątyni. Przed mostem podziwiać można setki wyciągniętych dłoni, symbolizujących nieograniczone pożądanie. Uniesione w górze błagalne dłonie to również symbol cierpiących dusz w piekle. Tym samym most przypomina, że droga do prawdziwego szczęścia jest możliwa do osiągnięcia tylko w przypadku rezygnacji z pokusy, chciwości i pragnienia. Obok wejścia do świątyni podziwiać można dwa mityczne posągi, będące pół-człowiekiem, pół-ptakiem, nawiązujące bezpośrednio do mitologii buddyjskiej.Po przejściu przez most odwiedzający docierają do “Bramy Nieba“, strzeżonej przez dwa stworzenia, reprezentujące śmierć oraz hinduistycznego demona Rahu i decydujące o losie zmarłych. Znajduje się tu również kilka wizerunków medytującego Buddy.

WhiteTemple 9 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
White 2222 of 1 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 10 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Michael Jackson, Harry Potter i Hello Kitty – zaskakujące wnętrze Białej Świątyni

Główny budynek White Temple jest w pełni śnieżnobiały, a jego zewnętrzne ściany pokryte są dodatkowo fragmentami lustrzanego szkła. Świątynia stanowi ucieleśnienie klasycznych elementów tajskiej architektury, a zarazem reprezentuje również niekonwencjonalne podejście do architektury świątynnej, łącząc elementy pochodzące z wyobraźni twórcy z ortodoksyjnym podejściem do nauki buddyjskiej. Wizyta we wnętrzu to White Temple to doznanie nieco szokujące, bowiem białe barwy ustępują tutaj miejsca ognistej kolorystyce ściennych malowideł. Freski prezentują mroczne wizerunki wielu zachodnich idoli, jak chociażby Michaela Jacksona, Harry’ego Pottera, Supermana, Hello Kitty czy Freddy’ego Kruegera, jak również m.in. obrazy wojny nuklearnej oraz ataków terrorystycznych na World Trade Center. Co te wszystkie postaci oraz zobrazowane wydarzenia mają ze sobą wspólnego? Według twórcy, mają na celu zwrócić uwagę na zło jako element ludzkiej natury. Zdaniem niektórych odwiedzających wizerunki widoczne w White Temple są nieco kiczowate. Nie brakuje również opinii, że stanowią przykład świętokradztwa, jednak tego rodzaju kontrowersje z całą pewnością od początku wpisane były w ideę projektowania wnętrza świątyni. Niestety, wewnątrz obiektu nie można wykonywać zdjęć.

WhiteTemple 11 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 12 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 15 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 16 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 24 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 17 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Złota budowla odzwierciedleniem ludzkich pragnień

Na tle białej scenerii kompleksu White Temple wyróżnia się bogato zdobiony, złoty budynek. Podczas gdy Biała Świątynia stanowi symbol umysłu i odrzucenie potrzeby posiadania, złota budowla reprezentuje ciało i sposób, w jaki ludzie koncentrują się na przyziemnych pragnieniach i pieniądzach.Wokół świątyni znajduje się kilka betonowych pomników drzew, na których zwisają tysiące medalionów. Nie brakuje tu również wielu zaskakujących i niecodziennych figur, jak chociażby interesujący jegomość, siedzący z Marcinem na ławce. :)

WhiteTemple 21 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 18 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 28 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
White 32523 of 1 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 30 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 27 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
White 4345 of 1 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii
WhiteTemple 29 of 30 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Biała Świątynia, Niebieska Świątynia i Czarny Dom – trzy bliźniacze budowle w okolicy Chiang Rai

W regionie Chiang Rai znajdują się trzy, wbrew pozorom bardzo podobne do siebie budowle, spośród których dwie pełnią funkcję świątyni (Blue Temple oraz White Temple), a trzecia (Black House) stanowi element mrocznego, dziwnego i niecodziennego kompleksu muzealnego. Przebywając w okolicy warto zobaczyć każde z tych miejsc! Pomocne w tym celu może okazać się wykupienie całodniowej wycieczki, w jednym z lokalnych biur podróży.

BlueTemple 5 of 18 White Temple  imponująca Biała Świątynia na północny Tajlandii

Szukasz noclegu w okolicy White Temple?

Poniższa mapa prezentuje aktualne oferty i promocje, oferowane przez portal Booking.com. Jeśli rozpoczniesz proces rezerwacji poprzez kliknięcie w poniższą mapę, otrzymam dodatkową prowizję, która pozwoli mi na dalszą pracę nad blogiem. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close