Tajlandia 2019 – jak spędzić czas w Bangkoku?

autor(ka): Agnieszka Maury
4 komentarze

Tajlandia 2019 – z tygodnia na tydzień hasło to cieszy się coraz większą popularnością w polskich wynikach wyszukiwań. Tajlandia bowiem, jak co roku króluje wśród głównych kierunków zimowych wyjazdów Polaków. Piękne krajobrazy, pyszna kuchnia i gwarancja doskonałej pogody to argumenty, które przekonują tysiące turystów. W tym roku przekonały także mnie! Wyposażona w świeże wrażenia z podróży do Tajlandii, przygotowałam dla Was pierwsze podsumowanie moich doświadczeń. Zapraszam do lektury tekstu. :) 

Bangkok Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Tajlandia 2018 – pierwsze wrażenia z pobytu w Bangkoku

Gdy największy samolot świata, z nami na pokładzie, podchodził do lądowania na płycie lotniska Suvarnabhumi, nie miałam zielonego pojęcia, czego spodziewać się po Bangkoku. W tamtym momencie moim największym marzeniem było poczucie gruntu pod nogami, gdyż latanie wciąż nie należy do moich ulubionych zajęć w życiu. Choć w tym miejscu muszę przyznać, że 15 godzin na pokładzie Emirates jest dużo przyjemniejsze od godziny w niejednym europejskim przewoźniku. Wracając do tematu – wylądowaliśmy, przeszliśmy kontrolę paszportową i ruszyliśmy w stronę pociągu, który odjeżdża z lotniska w kierunku centrum. Gdy znaleźliśmy się w otwartej przestrzeni, w nasze nozdrza uderzyła intensywna woń ugotowanego ryżu, intensywnych przypraw i czegoś mocno kwiatowego. Ten charakterystyczny miks zapachów, który towarzyszył nam przez cały pobyt w Tajlandii, był pierwszym i jasnym sygnałem, że wpadliśmy w sidła orientu, z których prawdopodobnie nie będziemy chcieli się zbyt szybko wydostać.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Atrakcje Bangkoku: targ na torach (Mae Klong)
Bangkok 15 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Bangkok 18 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Jaki jest Bangkok?

Jeśli nie byliście jeszcze dotąd w Tajlandii, a na przykład odwiedziliście choć raz Turcję, z pewnością pamiętacie ten charakterystyczny zapach, który unosić się nad krajem minaretów, jak gdyby przesiąknął już wszystkie zakamarki tureckiej codzienności. W Tajlandii jest podobnie, tylko jeszcze bardziej. :) Gdyby ktoś dziś związał mi oczy i magicznie teleportował nad Menam, wystarczyłby jeden wdech powietrza, by być pewną, że jestem znów w Bangkoku. Wszystko oczywiście głównie za sprawą wysokich temperatur oraz wszechobecności street-foodu. Tajowie mają jednak także słabość do otaczania się zapachem kadzideł (co oczywiście ma związek z ich wiarą) oraz kwiecistych aromatów, nie mówiąc o tropikalnej roślinności.

Obejrzyj moją relację z odwiedzin świątyni Wat Pho.

Jeśli jednak wydaje Wam się podczas lektury tego tekstu, że Bangkok ładnie pachnie, muszę się szybko przywrócić do porządku, ponieważ sytuacja ma się wprost przeciwnie. Brak innowacyjności w zakresie systemów kanalizacyjnych, wraz z tendencją do śmiecenia i – przynajmniej na pierwszy rzut oka – lekceważenia troski o środowisko, sprawiają, że w niektórych miejscach bywa tu okrutnie brudno. Nie zmienia to jednak faktu, że Bangkok rozpyla wokół siebie magiczną atmosferę o najwyższym stężeniu orientu, którym –  choć kusi i wciąga – w nadmiarze można się zachłysnąć. Stolica Tajlandii jest miastem oddziałującym na wszystkie zmysły, wobec którego nie da się przejść obojętnie.

zas lektury tego tekstu, że Bangkok ładnie pachnie, muszę się szybko przywrócić do porządku, ponieważ sytuacja ma się wprost przeciwnie. Brak innowacyjności w zakresie systemów kanalizacyjnych, wraz z tendencją do śmiecenia i – przynajmniej na pierwszy rzut oka – lekceważenia troski o środowisko, sprawiają, że w niektórych miejscach bywa tu okrutnie brudno. Nie zmienia to jednak faktu, że Bangkok rozpyla wokół siebie magiczną atmosferę o najwyższym stężeniu orientu, którym –  choć kusi i wciąga – w nadmiarze można się zachłysnąć. Stolica Tajlandii jest miastem oddziałującym na wszystkie zmysły, wobec którego nie da się przejść obojętnie.

tekstu, że Bangkok ładnie pachnie, muszę się szybko przywrócić do porządku, ponieważ sytuacja ma się wprost przeciwnie. Brak innowacyjności w zakresie systemów kanalizacyjnych, wraz z tendencją do śmiecenia i – przynajmniej na pierwszy rzut oka – lekceważenia troski o środowisko, sprawiają, że w niektórych miejscach bywa tu okrutnie brudno. Nie zmienia to jednak faktu, że Bangkok rozpyla wokół siebie magiczną atmosferę o najwyższym stężeniu orientu, którym –  choć kusi i wciąga – w nadmiarze można się zachłysnąć. Stolica Tajlandii jest miastem oddziałującym na wszystkie zmysły, wobec którego nie da się przejść obojętnie.

Bangkok 20 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Bangkok 73 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Co robić w Bangkoku?

Jeśli, podobnie jak ja, trafiliście do Bangkoku po raz pierwszy, nie będziecie się nudzić. Oprócz najważniejszych zabytków miasta, wśród których dominują świątynie Wat Pho, Wat Traimit oraz Wat Arun, jak również Wielki Pałac Królewski, atrakcje czają się tu na każdym kroku. Nie da się ukryć, że tym, co mocno ekscytuje turystów, jest tajska kuchnia oraz lokalne napoje (zarówno procentowe, jak i bezalkoholowe). Orientalnie, smacznie i tanio – czy może być lepiej?

PRZECZYTAJ TAKŻE
Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Bangkok 79 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Dla mnie osobiście ogromną przyjemnością było także zwiedzanie miasta wodną taksówką, która kursuje wzdłuż Menamu, zatrzymując się co kilka minut i wysadzając turystów na jednej ze stacji. Widok rzeki o zachodzie słońca oraz życie nocne, jakie toczy się na kursujących tu statkach to także temat na osobny tekst! Wreszcie, nie mogę nie wspomnieć o słynnej ulicy Khao San Road. Choć słynny imprezowy deptak niczym mnie nie zachwycił, imprezowe dusze znajdą tu coś dla siebie. Drinki na bazie Hong Thonga (tajska whisky) serwowane są tu w wiaderkach, a najwyższe stężenie decybeli cichnie długo po wschodzie słońca.

Bangkok 121 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Tajlandia2018 1 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Bangkok 161 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Ile dni warto spędzić w Bangkoku?

Odpowiedzi na to pytanie przed wylotem szukałam w wielu miejscach. Choć każda była nieco inna, większość źródeł oraz osób odradzała nam spędzenie tam więcej niż 2-3 dni. Nie zabrakło również tak drastycznych opinii, jak te, że Bangkok powinno się całkowicie ominąć, czego nie mogłabym sobie nigdy wybaczyć. Nasze trzy, zarezerwowane jeszcze w Polsce noclegi ostatecznie wydłużyły się do ośmiu, nim udaliśmy się na południe. Każdy dzień był zupełnie inny i obfitował w nowe przygody. Kilka ostatnich dób poświęciliśmy na całodniowe wypady do bardziej lub mniej okolicznych miast i miasteczek – m.in. do Ayutthayi – dawnej stolicy Tajlandii, na słynny pływający targ Damnoen Saduak, czy Maeklong – market na torach. Z perspektywy czasu sądzę, że moglibyśmy to wszystko zwiedzić w 3-4 dni, jednak przyjemność z odkrywania lokalnej kultury i szwendania się po Bangkoku była warta pozostania tam dłużej.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Ayutthaya - wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Bangkok 89 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Zostać w Bangkoku, czy lecieć na południe?

Przyznaję, że jesteśmy jednak typem ludzi, którzy ponad leżenie na plaży cenią sobie odkrywanie miejskich zakamarków, a piękno natury ciekawi nas równie mocno, jak życie i codzienność “lokalsów”. Długie spacery wzdłuż okrutnie zatłoczonych ulic, w koszmarnie dużych oparach spalin (w mieście zarejestrowanych jest niespełna 6 mln samochodów) i w towarzystwie upalnej temperatury sprawiały nam radość, a namacalny na każdym kroku orient w pełni rekompensował specyficzne warunki pobytu.

Naturalną potrzebą podczas pobytu w tak egzotycznym kraju są jednak miejsca dużo, a wręcz drastycznie bliższe naturze niż Bangkok, dlatego sądzę, że 2-3 dni w Bangkoku to wciąż dobry pomysł, jeśli marzycie przede wszystkim o rajskich tajskich wyspach. Jeśli jednak chodzi Wam po głowie ominięcie tego miasta i szybki transfer na południe, zastanówcie się nad tym kilkukrotnie. Bangkok trzeba zobaczyć! :)

Bangkok 59 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Bangkok 64 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?
Bangkok 114 Tajlandia 2019  jak spędzić czas w Bangkoku?

Jak znaleźć hotel w Bangkoku?

Przed wyjazdem do Tajlandii zarezerwowaliśmy hotel w Bangkoku na trzy pierwsze noce. Pozostałą część pobytu planowaliśmy już na miejscu, korzystając z wyszukiwarki Booking.com. Ceny hoteli w stolicy są bardzo zróżnicowane, jednak bez problemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. W każdym z trzech przypadków hotel był zgodny ze swoim opisem i ani razu nie spotkała nas żadna niemiła niespodzianka. Choć większość przewodników zaleca rezerwację hoteli z wyprzedzeniem, nie zauważyłam, aby był z tym jakikolwiek problem na miejscu. Bangkok jest w pełni przygotowany na miliony turystów, które corocznie przybywają to miasta.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

4 komentarze
15

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

Miłośnik Bangkoku 22/02/2018 - 14:56

Bangkok to jedno z najlepszych miast jakie miałem okazję odwiedzić. Oczywiście ma wiele minusów, jak to duże miasto, jednak jak dla mnie jest po prostu piękny! Mógłbym tam zamieszkać na zawsze!

Odpowiedz
Zuzka 17/02/2018 - 17:04

zakochałam się w tym miejscu

Odpowiedz
Rafał [HS] 20/01/2018 - 19:00

2-3 dni na Bangkok to jakieś nieporozumienie. :) Ja byłem tam przez 9 dni (z jednodniową przerwą na Pattayę), ale po powrocie czułem mocny niedosyt i prawie od razu wróciłem tam jeszcze na tydzień, bo na szczęście miałem taką możliwość. :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 21/01/2018 - 12:27

Też tak sądzę. :) Nasze 8 dni w Bangkoku było optymalne, by zatęsknić za wyspiarskim południem. A jednak z perspektywy czasu chętnie wróciłabym tam jeszcze na co najmniej kilka dni! Dziękuję za odwiedziny. :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close