Choć Turcja kojarzy się przede wszystkim z kebabem, kulinarne zwyczaje tego kraju są znacznie bardziej rozległe i fascynujące. Turcy mogą pochwalić się bogatą tradycą kulinarną, na którą istotny wpływ miały różne kultury, w tym osmańska, arabska, perska i śródziemnomorska. Kuchnia turecka znana jest z używania przypraw, ziół i świeżych składników, a także z równowagi słodkich i pikantnych smaków.
Tylko to, co świeże i lokalne
Kuchnia turecka w dużej mierze opiera się na świeżych owocach i warzywach, które są dostępne lokalnie i sezonowo. I choć moda na produkty importowane wkroczyła także do Turcji, większość mieszkańców kraju wciąż preferuje bazować w kuchni przede wszystkim na składnikach, które wyrosły na ich ziemi. Całe szczęście – mają ich pod dostatkiem!
Dzielenie się i gościnność
W kulturze tureckiej dzielenie się jedzeniem z rodziną i przyjaciółmi jest integralnym elementem spożywania posiłków. Wiele dań kuchni tureckiej zaprojektowano tak, aby można było się nimi dzielić – jak chociażby półmiski z przekąskami meze. Wspólne jedzenie jest postrzegane przez Turków jako sposób na wzmacnianie relacji. Samotne spożywanie posiłków to w Turcji prawdziwa rzadkość.
Kebab to więcej niż sądzisz!
Turcja rzeczywiście słynie z kebabów, jednak takich, które są przygotowywane z grillowanego lub pieczonego mięsa i podawane z ryżem, sałatką i chlebem. Niekiedy kebab może osiągnąć w Turcji naprawdę bardzo wyrafinowaną i wykwintną formę! Przysmak, jaki znamy z europejskich lokali typu fast-food, to dość uproszczona wersja tureckiego dania.
Symbioza smaków i aromatów
Turcy zwykle dążą do równowagi smaków, często łącząc w jednym daniu to co słodkie i kwaśne, słone i pikantne oraz ostre i łagodne. Ta równowaga jest osiągana m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich przypraw oraz ziół, a także tradycyjnym technikom gotowania, takim jak grillowanie, pieczenie i duszenie.
Niepoprawna miłość do grilla
Turcy uwielbiają grillowane mięso i trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyjęcie czy spotkanie bez tego dodatku. Przenośne grille są także chętnie wykorzystywane w trakcie rodzinnych lub przyjacielskich pikników, do których w Turcji również ma się ogromną słabość.
Nadmiar talerzyków
Kto raz miał okazję przyjrzeć się tureckim stołom podczas uczty, ten z pewnością dostrzegł mnóstwo małych talerzy, na których serwowane były rozmaite przystawki, czyli meze. Najczęściej są to faszerowane liście winogron, hummus, sałatka z bakłażana, grillowane mięsa. Nierzadko jest ich tyle, że mogłyby spokojnie zastąpić danie główne. :)
Bez pieczywa ani rusz
Chleb jest niezwykle ważną częścią kuchni tureckiej, a posiłkom często towarzyszą różne rodzaje pieczywa, w tym przede wszystkim: simity (krążki chlebowe pokryte sezamem) oraz lawasz (cienkie placki, wypiekane w specjalnym piecu).
Przyprawy i zioła
Kuchnia turecka uwielbia różnorodne przyprawy i zioła, mające na celu podkręcenie aromatu serwowanych dań, a niekiedy również realizację funkcji afrodyzjaku ;). Do plejady przypraw używanych na tureckich stołach należą: kminek, używany w daniach mięsnych, zupach i ryżach, pikantny sumak, dodawany do dipów i sałatek, a także m.in. papryka chilli, mięta, oregano oraz tymianek.
Śniadanie jak ze snów
Pomimo różnorodnych gustów i smaków turystów z całego świata, większość z nich opuszcza Turcję z pełnym zachwytem nad lokalnym śniadaniem. W kulturze tureckiej śniadanie (tur. kahvaltı) jest uważane za najważniejszy posiłek dnia i zwykle jest zajęciem niezwykle towarzyskim i czasochłonnym, niekiedy trwającym kilka godzin. Posiłek obejmuje różnorodne potrawy, takie jak m.in.chleb, ser, oliwki, dżemy, miód, jajka na twardo, pomidory, ogórki, a czasami mięso lub menemen (turecka jajecznica). Zwykle podaje się go z turecką herbatą (tur. çay).
Uliczne przysmaki
Turcy uwielbiają przekąski, serwowane przez ulicznych sprzedawców, obecnych na ulicach kraju od wieków. Wśród przekąsek królują przede wszystkim wspomniane już simity, pieczone kasztany, gotowana lub pieczona kukurydza, pilaw (ryż z dodatkiem mięsa, warzyw i przypraw), midye dolma (faszerowane małże), czy çığ köfte (kotleciki z drobnej kaszy bulgur, podawane z chrupiącą sałatą i sokiem z cytryny).
Słodycze o każdej porze
Kuchnia turecka znana jest z pysznych deserów, które często przygotowywane są na bazie orzechów, suszonych owoców, miodu i słodkich syropów. Najsłynniejsze z nich to: baklawa, turkish delight, kadayıf, künefe oraz rozsławiona na całym świecie turecka chałwa. Co ciekawe, w kulturze tureckiej powszechne jest delektowanie się słodyczami nawet bardzo późnym wieczorem.
S wegetarian
Turecka kuchnia posiada sporo wegetariańskich dań. Niekiedy jednak trudno je znaleźć w gąszczu restauracji koncentrujących się na daniach mięsnych i rybnych. Smaczne tureckie dania jarskie to m.in. mercimek köftesi (rodzaj wegetariańskiego klopsika z czerwonej soczewicy, kaszy bulgur, cebuli i przypraw), dolma (liście winogron, papryka lub cukinia nadziewane mieszanką ryżu, ziół i przypraw), imam bayildi (danie z bakłażana, pomidorów, cebuli i czosnku, zwykle gotowane na oliwie z oliwek), pide (rodzaj tureckiego płaskiego chleba, przypominającego pizzę, serwowanego m.in. z serem) oraz wspomniane wcześniej meze.
Alkohol – tak i nie
Spożywanie alkoholu jest legalne i stosunkowo powszechne w wielu regionach Turcji, jednak im dalej na wschód, tym mniejsze szanse na zakup wyrobów alkoholowych oraz społeczne przyzwolenie na ich publiczną konsumpcję. Te różnice sprawiają, że Turcja ma stosunkowo niski wskaźnik spożycia alkoholu w porównaniu z państwami europejskimi. Kraj słynie z produkcji raki, czyli wódki anyżowej, często serwowanej z daniami typu meze. Popularne są także lokalne wina, produkowane w kilku regionach kraju z rozmaitych odmian winogron.