Atrakcje Çanakkale: Muzeum Morskie i twierdza Çimenlik

- Reklama -

W zbiorach Muzeum Morskiego w Çanakkale, średniej wielkości miasta zlokalizowanego w południowo-wschodniej Turcji, znajdują się m.in. liczne armaty, miny, fragmenty okrętów podwodnych oraz inne pozostałości z czasów I wojny światowej, a także replikę słynnego stawiacza min Nusret.

Muzeum Morskie (tur. Deniz Müzesi), zlokalizowane przy południowym końcu nabrzeża, zostało otwarte w 67. rocznicę zwycięstwa morskiego marynarki osmańskiej (1915). Teren parkowy placówki zawiera liczne eksponaty pochodzące z czasów I wojny światowej, w tym pokaźnych rozmiarów miny morskie oraz armaty. Jednym z ciekawszych obiektów ulokowanych na terenie parku jest replika stawiacza min „Nusret” (tur. Nusret Mayın Gemisi), który to okręt odegrał ogromną rolę podczas obrony Półwyspu Gallipoli przed flotą aliancką. Na terenie parku znajduje się pokaźnych rozmiarów pomnik Mustafy Kemala Atatürka, jak również charakterystyczny biały budynek, mieszczący w sobie specjalistyczną Bibliotekę Wojskową.

Twierdza Çimenlik

Zamek został zbudowany w 1462 roku jako „Kala-i Sultaniye”, z polecenia sułtana Mehemta Zdobywcy. Po przeciwległej stronie cieśniny zbudowano bliźniaczą twierdzę Kilitbahır . Budowa dwóch sąsiadujących twierdz wiązała się z ideą zapewnienia Imperium Osmańskiemu kontroli nad cieśniną Dardanele, skąd wiodła droga do dawnej stolicy imperium, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). W budowę twierdzy Çimenlik została zaangażowana – specjalnie w tym celu sprowadzona do Çanakkale – społeczność osadników romskich, czego efektem jest znajdująca się w pobliżu budowli dzielnica cygańska Fevzipaşa. W okolicach twierdzy w XV wieku masowo osiedlali się również tureccy żołnierze wraz z rodzinami, a następnie Grecy, Ormianie oraz Żydzi.

- Reklama -

Obecnie we wnętrzu twierdzy znajduje się Muzeum Wojskowe (tur. Askeri Müzesi), w którym podziwiać można kolekcję broni oraz sprzętu wojskowego, pochodzącego z okresu I wojny światowej, jak również kopie książek oraz map, przygotowywanych przez osmańskiego żeglarza i kartografa Piri Reisa.

Muzeum Wojskowe jest czynne we wtorki, środy oraz czwartki w godzinach 9:00 – 12:00 i 13:30 – 17:00, w piątki w godzinach 9:00 – 17:00, jak również w soboty i niedziele w godzinach 9:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:00. Placówka jest nieczynna w poniedziałki. Wstęp na obszar muzeum dla osób dorosłych jest płatny i kosztuje 10 TL. Osoby zainteresowane wykonywaniem zdjęć rejestracją lub wideo muszą liczyć się z droższym biletem wstępu – 20 TL (zdjęcia) oraz 40 TL (wideo). Dla osób poniżej 18 roku życia oraz dla studentów wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć
- Reklama -

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

- Advertisement -

Polecane:

Lubisz Breaking Bad? To miejsce w Stambule Cię zachwyci!

Twórca brandu chciał oddać hołd Breaking Bad. Jego ulubiony serial pomógł mu osiągnąć międzynarodowy sukces. Aż trudno uwierzyć, że w grudniu minie 5 lat od...

Co warto zobaczyć w Midyat? Kamienna architektura i monastyr Mor Gabriel

Leżące w południowo-wschodniej Turcji miasto Midyat może pochwalić się niezwykłym bogactwem kulturowym. Wielowiekowa interakcja rozmaitych religii oraz wpływów przyczyniła się do powstania...

Złoty Trójkąt – Birma, Laos i Tajlandia [relacja z całodniowej wycieczki]

Golden Triangle to miejsce, w którym spotykają się granice Tajlandii, Laosu oraz Birmy. Kiedyś region ten był znany z uprawy opium, ale współcześnie stanowi jedną z atrakcji turystycznych, przede wszystkim północnej Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close