Atrakcje Çanakkale: Muzeum Morskie i twierdza Çimenlik

- Reklama -

W zbiorach Muzeum Morskiego w Çanakkale, średniej wielkości miasta zlokalizowanego w południowo-wschodniej Turcji, znajdują się m.in. liczne armaty, miny, fragmenty okrętów podwodnych oraz inne pozostałości z czasów I wojny światowej, a także replikę słynnego stawiacza min Nusret.

Muzeum Morskie (tur. Deniz Müzesi), zlokalizowane przy południowym końcu nabrzeża, zostało otwarte w 67. rocznicę zwycięstwa morskiego marynarki osmańskiej (1915). Teren parkowy placówki zawiera liczne eksponaty pochodzące z czasów I wojny światowej, w tym pokaźnych rozmiarów miny morskie oraz armaty. Jednym z ciekawszych obiektów ulokowanych na terenie parku jest replika stawiacza min „Nusret” (tur. Nusret Mayın Gemisi), który to okręt odegrał ogromną rolę podczas obrony Półwyspu Gallipoli przed flotą aliancką. Na terenie parku znajduje się pokaźnych rozmiarów pomnik Mustafy Kemala Atatürka, jak również charakterystyczny biały budynek, mieszczący w sobie specjalistyczną Bibliotekę Wojskową.

Twierdza Çimenlik

- Reklama -

Zamek został zbudowany w 1462 roku jako „Kala-i Sultaniye”, z polecenia sułtana Mehemta Zdobywcy. Po przeciwległej stronie cieśniny zbudowano bliźniaczą twierdzę Kilitbahır . Budowa dwóch sąsiadujących twierdz wiązała się z ideą zapewnienia Imperium Osmańskiemu kontroli nad cieśniną Dardanele, skąd wiodła droga do dawnej stolicy imperium, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). W budowę twierdzy Çimenlik została zaangażowana – specjalnie w tym celu sprowadzona do Çanakkale – społeczność osadników romskich, czego efektem jest znajdująca się w pobliżu budowli dzielnica cygańska Fevzipaşa. W okolicach twierdzy w XV wieku masowo osiedlali się również tureccy żołnierze wraz z rodzinami, a następnie Grecy, Ormianie oraz Żydzi.

- Reklama -

Obecnie we wnętrzu twierdzy znajduje się Muzeum Wojskowe (tur. Askeri Müzesi), w którym podziwiać można kolekcję broni oraz sprzętu wojskowego, pochodzącego z okresu I wojny światowej, jak również kopie książek oraz map, przygotowywanych przez osmańskiego żeglarza i kartografa Piri Reisa.

Muzeum Wojskowe jest czynne we wtorki, środy oraz czwartki w godzinach 9:00 – 12:00 i 13:30 – 17:00, w piątki w godzinach 9:00 – 17:00, jak również w soboty i niedziele w godzinach 9:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:00. Placówka jest nieczynna w poniedziałki. Wstęp na obszar muzeum dla osób dorosłych jest płatny i kosztuje 10 TL. Osoby zainteresowane wykonywaniem zdjęć rejestracją lub wideo muszą liczyć się z droższym biletem wstępu – 20 TL (zdjęcia) oraz 40 TL (wideo). Dla osób poniżej 18 roku życia oraz dla studentów wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.

Autorka bloga
- Reklama -

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Atrakcje Çanakkale: Muzeum Morskie i twierdza Çimenlik

Polecane

Co warto zobaczyć w Side? Popularny kurort na południu Turcji

Antyczne Side to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków, corocznie...

Kierunek Kekova – rajska wyspa i zatopione antyczne miasto

Kekova to mała i niezamieszkała turecka wyspa, zlokalizowana w...

Co warto zobaczyć w Funchal? Najpiękniejsze kościoły i kaplice Madery

Co warto zobaczyć w Funchal? Pierwszą rzeczą, która zauroczyła...

Festiwal Wiosny w Turcji, czyli święto Ederlezi

Co za gwar, co za śpiew, co za tańce!...

Zatrucie pokarmowe w Tajlandii – ile trwa, jak wygląda wizyta w szpitalu, jak działa ubezpieczenie

Zatrucie pokarmowe w Tajlandii to temat często mocno bagatelizowany...
Close