Atrakcje Çanakkale: Muzeum Morskie i twierdza Çimenlik

autor(ka): Agnieszka Maury

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

W zbiorach Muzeum Morskiego w Çanakkale, średniej wielkości miasta zlokalizowanego w południowo-wschodniej Turcji, znajdują się m.in. liczne armaty, miny, fragmenty okrętów podwodnych oraz inne pozostałości z czasów I wojny światowej, a także replikę słynnego stawiacza min Nusret.

Muzeum Morskie (tur. Deniz Müzesi), zlokalizowane przy południowym końcu nabrzeża, zostało otwarte w 67. rocznicę zwycięstwa morskiego marynarki osmańskiej (1915). Teren parkowy placówki zawiera liczne eksponaty pochodzące z czasów I wojny światowej, w tym pokaźnych rozmiarów miny morskie oraz armaty. Jednym z ciekawszych obiektów ulokowanych na terenie parku jest replika stawiacza min „Nusret” (tur. Nusret Mayın Gemisi), który to okręt odegrał ogromną rolę podczas obrony Półwyspu Gallipoli przed flotą aliancką. Na terenie parku znajduje się pokaźnych rozmiarów pomnik Mustafy Kemala Atatürka, jak również charakterystyczny biały budynek, mieszczący w sobie specjalistyczną Bibliotekę Wojskową.Twierdza Çimenlik

Zamek został zbudowany w 1462 roku jako „Kala-i Sultaniye”, z polecenia sułtana Mehemta Zdobywcy. Po przeciwległej stronie cieśniny zbudowano bliźniaczą twierdzę Kilitbahır . Budowa dwóch sąsiadujących twierdz wiązała się z ideą zapewnienia Imperium Osmańskiemu kontroli nad cieśniną Dardanele, skąd wiodła droga do dawnej stolicy imperium, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). W budowę twierdzy Çimenlik została zaangażowana – specjalnie w tym celu sprowadzona do Çanakkale – społeczność osadników romskich, czego efektem jest znajdująca się w pobliżu budowli dzielnica cygańska Fevzipaşa. W okolicach twierdzy w XV wieku masowo osiedlali się również tureccy żołnierze wraz z rodzinami, a następnie Grecy, Ormianie oraz Żydzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Ayvalık, czarujący turecki kurort nad Morzem Egejskim

Obecnie we wnętrzu twierdzy znajduje się Muzeum Wojskowe (tur. Askeri Müzesi), w którym podziwiać można kolekcję broni oraz sprzętu wojskowego, pochodzącego z okresu I wojny światowej, jak również kopie książek oraz map, przygotowywanych przez osmańskiego żeglarza i kartografa Piri Reisa.

Muzeum Wojskowe jest czynne we wtorki, środy oraz czwartki w godzinach 9:00 – 12:00 i 13:30 – 17:00, w piątki w godzinach 9:00 – 17:00, jak również w soboty i niedziele w godzinach 9:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:00. Placówka jest nieczynna w poniedziałki. Wstęp na obszar muzeum dla osób dorosłych jest płatny i kosztuje 10 TL. Osoby zainteresowane wykonywaniem zdjęć rejestracją lub wideo muszą liczyć się z droższym biletem wstępu – 20 TL (zdjęcia) oraz 40 TL (wideo). Dla osób poniżej 18 roku życia oraz dla studentów wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.Planujesz wakacje w Turcji? 🧿 Przeczytaj koniecznie wpisy dotyczące Stambułu, Riwiery Tureckiej - w tym m.in. Antalyi, Alanyi, Side oraz starożytnej Myry, Wybrzeża Egejskiego - w tym m.in. Izmiru, Marmaris, Bodrum, Eski Foçy, a także takich atrakcji jak Pamukkale czy Kapadocja.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Wieża Galata w Stambule i legenda o "tureckim Dedalu"

Jeżeli interesują Cię także mniej turystyczne zakątki Turcji, zajrzyj do sekcji Turcja Wschodnia oraz Turcja Północno-Zachodnia.

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Podoba Ci się tutaj? Twój lajk znaczy więcej, niż sądzisz! ↓ :)

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close