Czy w Turcji jest bezpiecznie?

- Reklama -

Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2020” – to hasło zyskuje coraz większą popularność w polskich wynikach wyszukiwań. Planując wakacje w kraju półksiężyca w tym roku warto wziąć pod uwagę zarówno aktualne komunikaty MSZ-u, jak i opinie samych mieszkańców oraz osób, które często podróżują nad Bosfor.  [AKTUALIZACJA MAJ 2020]

Ten tekst ma wyłącznie charakter relacji z podróży i nie ma na celu przekonywać (lub zniechęcać) czytelników do wyjazdu do Turcji. Punktem wyjścia do rozważań o podróży nad Bosfor powinny być przede wszystkim – mające charakter informacyjny – najnowsze komunikaty MSZ-u, dostępne TUTAJ. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących.

W Turcji do lipca 2018 obowiązywał stan wyjątkowy

W drugiej połowie lipca 2018 w Turcji przestał obowiązywać trwający dwa lata stan wyjątkowy. Obecność uzbrojonych wojsk na ulicach dużych miast jest jednak nadal częstym widokiem. Mundurowych możemy spotkać przede wszystkim wzdłuż stambulskiej ulicy İstiklal Caddesi, przy której mieści się wiele ambasad, konsulatów oraz budynków państwowych. Aby nie narazić się służbom tureckim, turyści powinni unikać fotografowania gmachów państwowych, posterunków policji oraz obiektów wojskowych. Jeśli nie złamiemy tych zasad oraz nie mamy zamiaru wziąć udziału w manifestacji lub proteście, widok funkcjonariuszy nie powinien nas niepokoić.

Turcja w czasach pandemii COVID-19: kliknij TUTAJ i przeczytaj naszą relację z pobytu w Stambule we wrześniu 2020.

Przebywając w Turcji, podobnie jak w każdym innym kraju, należy zachować wszelkie standardowe środki ostrożności – unikać samotnych spacerów po zmroku oraz odwiedzania niebezpiecznych dzielnic oraz zaułków, a także zatroszczyć się o zabezpieczenie swoich dokumentów oraz cennych przedmiotów. Warto jednak zauważyć, że wskaźnik przestępczości w Turcji jest niski w porównaniu z państwami Europy Zachodniej. Planując indywidualne zwiedzanie warto zapytać personel hotelowy lub informatorów turystycznych o ewentualne niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać w miejscu, do którego się wybieramy.  

- Reklama -

[irp posts=’288883′]

Ryzyko ataków terrorystycznych

W związku z serią ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce na terytorium kraju w przeszłości, należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą stać się kolejnym celem terrorystów. 

W tych miejscach należy być szczególnie ostrożnym:

 • posterunki policji, budynki wojskowe oraz lokale wyborcze,
 • atrakcje turystyczne oraz miejsca, które gromadzą tłumy turystów,
 • transport publiczny,
 • lotniska,
 • miejsca kultu religijnego,
 • miejsca, przy których gromadzą się długie kolejki turystów,
 • obszar wschodniej oraz południowo-wschodniej Turcji.

Ryzyko zakażenia koronawirusem

Do 12 maja 2020, nad Bosforem odnotowano 139 771 zakażonych koronawirusem. Turecki minister zdrowia poinformował również o 3 841 ofiarach śmiertelnych epidemii. 95 780 osób wyzdrowiało. Wiele wskazuje na to, że turystyka wewnętrzna w Turcji wróci do normalnego stanu pod koniec maja. Co jednak z przyjmowaniem turystów z zagranicy? Turecki rząd przygotowuje się do uruchomienia systemu certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych “wolnych od koronawirusa, który ma szansę znacząco pomóc w ożywieniu gospodarki. Więcej najświeższych informacji, dotyczących pandemii koronawirusa w Turcji, znajdziesz TUTAJ.

- Reklama -

[irp posts=’28826′]

Bezpieczeństwo w Turcji południowo-wschodniej

Zgodnie z komunikatem z dnia 29 sierpnia 2018, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari – ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. Bieżące komunikaty MSZ-u można znaleźć TUTAJ.

Czy w rzeczywistości warto unikać regionu południowo-wschodniej Turcji? W mojej subiektywnej ocenie – nie. Na przełomie kwietnia oraz maja 2019 miałam okazję odwiedzić ten region, a na trasie naszej wyprawy znalazły się miejsca: Diyarbakır, Batman, Hasankeyf, Midyat, Mardin, Dara, góra Nemrut, Urfa, Harran, Halfeti oraz Gaziantep. Miejsca te zachwyciły mnie nie tylko pięknem przyrody oraz architektury, ale przede wszystkim gościnnością i ciepłem mieszkańców! Wbrew wielu doniesieniom, region ten nie dał nam żadnych podstaw, by czuć się tam niebezpiecznie. Oczywiście, zwiedzając ten region należy być świadomym potencjalnych zagrożeń, podobnie jak we wszystkich innych miejscach na świecie. Wszystkim zainteresowanym tym obszarem polecam serię wpisów o południowo-wschodniej Turcji, którą znajdziecie TUTAJ.

- Reklama -

[irp posts=’27015′]

Bezpieczeństwo w tureckich kurortach

Jeżeli zaplanowaliście swój urlop w zachodniej części kraju (np. Antalya, Didim, Dalyan, Kuşadası, Bodrum, Marmaris lub Ceşme), bez obaw! Miejsca te oddalone są od granicy z Syrią lub Irakiem o co najmniej 700-800 km. Powodów do zmartwień nie powinni mieć także m.in. podróżni planujący wakacje w Pamukkale , popularnej Kapadocji lub planujący odwiedzić Dom Matki Bożej w Meryemanie. Oczywiście, pobyt w kurorcie wiąże się także ze wspomnianym we wcześniejszej części tekstu ryzykiem, którego należy być świadomym.

[irp posts=’3025′]

Wyjazd do Turcji a moje prywatne doświadczenia

Podróżuję do północno-zachodniej oraz zachodniej Turcji od wielu lat co kilka miesięcy i nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Mam również na koncie doświadczenie życia w Turcji, o którym więcej napisałam TUTAJSkłamałabym pisząc, że nigdy nie miewam w sobie żadnych obaw. Zwiedzanie okolic Błękitnego Meczetu oraz Hagii Sophii, spacer po zatłoczonym Taksim, a wreszcie odprawa w sali odlotów na lotnisku Atatürka dawniej nie bywały dla mnie tak niekomfortowe. To właśnie w tych miejscach w minionych latach miały miejsce zamachy terrorystyczne, których ofiarami stali się m.in. turyści. Z uwagi na szacunek i pamięć o nich, nie potrafię przejść wobec tego faktu obojętnie. 

Świadoma potencjalnych zagrożeń naturalnie unikam zatłoczonych miejsc oraz zgromadzeń, a najbardziej oblegane atrakcje staram się odwiedzać wieczorami. Całość pobytu organizuję zwykle na własną rękę, stąd nigdy nie przemieszczam się wraz z większą grupą turystów. Czy te zasady byłyby pomocne w obliczu realnego zagrożenia? Trudno to ocenić. Wiem jednak, że Turcja nie dała mi dotąd żadnego powodu do niepokoju. Wprost przeciwnie – jak zwykle, zawsze swoją gościnnością, barwnością i talentem do zabawy.

[irp posts=’18852′]

Wyjazd do Turcji a zdrowie i szczepienia

Nie istnieją wymogi dotyczące szczepień dla osób udających się w podróż do Turcji, jednak niektóre źródła zalecają szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. oraz A., tężcowi, błonicy oraz polio. Przed wyjazdem do Turcji warto skonsultować się w kwestii szczepień z lekarzem rodzinnym. Planując wakacje warto także zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, gdyż na terenie Turcji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a ewentualne pokrycie kosztów leczenia lub akcji ratunkowej z własnego budżetu może okazać się dużym problemem. W przypadku wizyty u lekarza należy być przygotowanym na brak możliwości komunikacji w języku angielskim (tylko większe miasta oraz kurorty turystyczne).

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

- Advertisement -

Polecane:

Co warto zobaczyć w Chiang Mai? Podróż na północ Tajlandii

Leżące w północnej Tajlandii Chiang Mai to trzecie co do wielkości miasto tego kraju. Choć nie dysponuje dostępem do morza oraz nadmiarem...

Koronawirus a zagraniczne wakacje. Czy biuro podróży odda pieniądze w przypadku odwołania wycieczki?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa sparaliżowała wakacyjne plany milionów Polaków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo potrwa...

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny.

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn trzymających w dłoni różaniec? A może widzieliście go na stoliczkach w tureckich kawiarniach,...

27 KOMENTARZE

 1. Byłem w okolicach Bodrum 1,5roku temu u rodziny, która tam mieszka. Poruszałem się po okolicy z nimi i bez nich i było super.
  Po pierwsze, bezpiecznie, poza jedną sytuacją, gdy trzech Turków wkurzonych kolejką do odprawy na statek na wyspę Kos dorowadziło do szarpaniny z … Polakami ;) Mikro bitwa polsko-turecka, zakończona rozejmem na widok policji ;)
  Po drugie: czystość. Jak ktoś chce zobaczyć syf, niech pojedzie np do Rzymu (byłem w ostatnie wakacje). Okolice Bodrum to przy tym warunki sterylne.
  Poza tym: mili i uprzejmi ludzie, np. w lokalnych busach, którymi jeżdżą w zasadzie sami miejscowi, wielka kultura, uprzejmość, życzliwość. Małe busy są nowoczesne, czyste, sprawne technicznie, nie to co spotykam np u nas w Zakopanem.
  Jedyne co nie polecam, to jazda prywatnym samochodem. Na drogach cuda się dzieją, ale jak ktoś lubi adrenalinę, to super rozrywka za darmo ;)

 2. Witam. Wybieram się do Stambułu 7 sierpnia. Będę jakoś po północy na lotnisku IST. Jak dotrzeć do centrum? Orientuje się Pani czy kursują autobusy o takiej porze? Troszeczkę mam obawy czy wybrać się do Stambułu ;/

 3. Opinia wydaje się być obiektywna i pomocna przy podjęciu decyzji o wyjeździe na wakacje do Turcji. Jeśli jednak mam wybierać zaryzykować czy nie, wybieram Nie. Dziękuję i pozdrawiam.

 4. Witam.
  Za dwa tygodnie lecę z żoną do Side (wersja z TUI).
  Zamierzałem pożyczyć samochód by objechać lokalne atrakcje. Czy to dobry pomysł, może lepiej z lokalnego biura podróży na miejscu szukać wycieczek? Nie mam preferencji.
  Pytanie 2: czy spokojnie w cały dzień mogę pójść pobiegać promenadą/po mieście? Czy żona sama na bieganiu w dzień to dobry pomysł?

 5. Bardzo ciekawy blog.
  Wybieramy się w okolice Bodrum, bo to nasz pierwszy raz w Turcji. Co warto zobaczyć? Czy jest możliwe samodzielne zwiedzanie np. pobliskiego Kos czy Rodos. Czy będziemy w stanie dotrzeć promem w te okolice sami? Gdzie warto się zatrzymać i podziwiać oraz czy poleca Pani jakieś inne sposoby na zwiedzanie tego regiony niż typowe wycieczki fakultatywne? Pozdrawiam :)

  • Bardzo dziękuję! :) Na miejscu istnieje możliwość wykupienia biletów promowych, a szczegółowy harmonogram rejsów można znaleźć np. tutaj: http://www.bodrumferryboat.com/en/calendar.asp. Polecam gorąco Rodos i wyspę Symi! W Turcji bardzo dobrze rozwinięta jest sieć połączeń autokarowych oraz małych busików (tzw. dolmusz), kursujących do najpopularniejszych miejsc i atrakcji turystycznych. Wycieczki fakultatywne pozwalają zobaczyć wiele miejsc, jednak niestety zwykle oferują także m.in. obowiązkowe pokazy mody skórzanej lub wizyty w sklepach z tekstyliami, przez co traci się sporo czasu na zbędne atrakcje. Polecam podróżowanie na własną rękę, bo dzięki temu będą mogli spędzić Państwo w wybranych miejscach tyle czasu, ile tylko będą mieli Państwo ochotę. :)

 6. Witam Mam pytanie odnosnie Antalyi wybieramy się tam z rodziną czy tam jest bezpiecznie i czy to prawda że należy zwrocić szczegolna uwagę na to co sie mowi?Mamy wykupiony pobyt w hotelu Limak Atlantis i czy na terenie resortu trzeba nosić ze sobą dokumenty?

  • Jeżeli nie planują Państwo podróżowania po kraju i opuszczenia terenu resortu, a z uwagi na troskę o bezpieczeństwo dokumenty wolą Państwo zostawić w hotelowym sejfie, polecam zadbanie o kopię dokumentów. Warto wykonać kserokopię lub skan pierwszej strony paszportu oraz wizy i mieć je zawsze przy sobie. Co prawda nigdy nie zdarzyła mi się kontrola na terenie kraju, jednak zgodnie z obowiązującym prawem należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Ostatni raz odwiedziłam Antalyę w maju ubiegłego roku i w mojej ocenie nie ma powodu do zmartwień. Przepiękne miasto, wspaniali ludzie, niesamowite widoki. :) Odpowiedź na pytanie dotyczące bezpieczeństwa, którą starałam się zawrzeć w powyższym tekście, jest jednak tylko i wyłącznie moim subiektywnym zdaniem. Każdorazowo zachęcam przede wszystkim do wnikliwej lektury bieżących komunikatów MSZ-u, przed każdym zagranicznym wyjazdem. Pozdrawiam ciepło! :)

 7. Bardzo ciekawy blog. Byliśmy w Turcji 6 razy i pewnie jeszcze nie raz pojedziemy. Nie odwołaliśmy wakacji nawet w 2016 r, kiedy tydzień przed naszym wylotem ogłoszono zamach stanu. Czujemy się tam bardzo bezpiecznie. Spacerując do miasteczku portowym Side, o g. 23.00, 24.00 mam większy komfort aniżeli niekiedy w Polsce. Turyści są traktowani w wyjątkowy sposób, “noszeni na rękach” , takie można odnieść wrażenie. Wspaniałe hotele, rewelacyjna kuchnia, infrastruktura, drogi,naprawdę możemy im tego pozazdrościć. Naprawdę namawiam na wyjazd do Turcji, jak człowiek raz pokocha Turcję to juz na zawsze.

 8. Wczoraj wrocilismy z 7 dniowego pobytu w Fethyie. Podroz z dwuletnim dzieckiem. Tak jak wiekszosc osob obawialismy sie tego czy jest bezpiecznie dlatego Turcja nie byla na naszej mapie podrozniczej. Ciesze sie ze sie odwazylismy. Fethyie i okolice Dalaman sa przepiekne. Czulismy sie tam bezpiecznie. Napewno jeszcze wrocimy.

 9. Ciekawy i pouczający artykuł! Co do bezpieczeństwa to zwrocę uwagę państwa wybierających się do Turcji że rok temu objechałem cała Afrykę zach. wliczając Niger i Mali i z żoną wróciliśmy zdrowi i cali a auto kolegom okradziono dopiero w… Hiszpanii pierwszej nocy. ?
  Turcja lubi mieszać się w nieswoje sprawy ale w przeciwieństwie do Berlina Paryża czy gdzie tam są teraz zamachy w EU jest państwem totalitarnym i tam się stosuje tortury i morderstwa na terrorystach i dzięki temu jest to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce niż np Londyn a o niebo od Paryża!

 10. Nie wspomniala pani o niemal epidemii wirusa Coxackie, jaka miała miejsce w 2017 roku w najwiekszych kurortach w Turcji. Duzo ludzi chorowało, wirus jest szczególnie niebezpieczny dla malych dzieci.

 11. Dzień dobry,
  Wybieram się w listopadzie 2018 do Turcji. Konkretnie Antalya – Myra – Likia – Efez – Pamukkale – Hierapolis.
  Jest to wycieczka objazdowa. Noclegi w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach. Jadę z synem – 12 lat.
  Czy jest tam bezpiecznie?

  • Ja byłam na 12 dniowej objazdówce w lipcu, w większości tych miejsc. Wszędzie są zaostrzone środki bezpieczeństwa, ale nigdy nawet przez chwilę nie poczułam się zagrożona. Pobyt w Turcji był spokojny i przede wszystkim niezapomniany.

 12. Do Turcji wybieram się po raz pierwszy, wykupiłam ze znajmymi wakacje w pobliżu Kusadasi, jaki jest w tym rejonie poziom bezpieczeństwa? Lecimy w sierpniu br. chcemy zwiedzić Efez i nie tylko, ja, nie ukrywam, mam obawy. Mamy jeszcze czas na ewntualną zmianę planów – na inny kraj

 13. Mam zarezerwowane wakacje w tym roku do Turcji z rodzina i nie ukrywam ze mam obawy zwlaszcza ze jadzie ze mną trojka dzieci w tym dziecko 3 letnie . Czy mogłabym się dowiedzieć od pani co sądzi pani na temat wyjazdu tam z rodzina . Nie ukrywam mamy bardo super hotel gdzie jest mnóstwo zjeżdżalni , dużo basenów i własna plaża ale mimo to mam obawy .

  • Dzień dobry, dziękuję za odwiedziny bloga. :) Wszystkie moje refleksje dotyczące bezpieczeństwa w Turcji starałam się opisać w powyższym tekście. Absolutnie nie chciałabym w żaden sposób nikogo zachęcać lub zniechęcać do wyjazdu do Turcji – podróż to indywidualna decyzja każdego z nas. Polecam na bieżąco śledzić komunikaty MSZ-u, które powinny być punktem wyjścia do rozważań o wyjeździe. Tymczasem, pozdrawiam ciepło ze słonecznej i sympatycznej Antalyi! :)

 14. Dziękuję za ciekawy artykuł. W lipcu wybieram się do Turcji po raz pierwszy, konkretnie do Marmaris. Mam pewne obawy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jednak tak naprawdę nigdzie nie ma 100% bezpieczeństwa. Zamachy były przecież także w Europie

 15. Istotnie. Chociaż jest przecież mnóstwo innych ciekawych do zwiedzana krajów. Czy naprawdę trzeba tak usilnie pchać się tam gdzie jest niestabilnie? U nich to chyba zawsze jakieś problemy. Czasami jedna głupia minuta decyduje o życiu i śmierci człowieka… a któż z nas chciałby być rozjechanym przez ciężarówkę na Niemieckim jarmarku, albo zginąć od kuli Tureckiego zamachowcy obalającego rząd? To by była dopiero farsa… zginąć w tak bajeczny sposób… Czy warto ryzykować dla kilku meczetów i straganów?

  • Panie Michale, oczywiście – nie trzeba. Tak jak wspomniałam, decyzja o podróżowaniu do Turcji jest indywidualnym wyborem każdego turysty i absolutnie nie mam na celu nikogo do tego namawiać. Tym bardziej, w sytuacji gdy dla kogoś Turcja jawi się jedynie jako “kilka meczetów i straganów”. :) Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close