18.5 C
Istanbul


Strona główna Poradnik turysty Bezpieczeństwo Czy w Turcji jest bezpiecznie w 2021 roku?

Czy w Turcji jest bezpiecznie w 2021 roku?

-

Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2021” – to hasło zyskuje coraz większą popularność w polskich wynikach wyszukiwań. Planując wakacje w kraju półksiężyca w tym roku warto wziąć pod uwagę zarówno aktualne komunikaty MSZ-u, jak i opinie samych mieszkańców oraz osób, które często podróżują nad Bosfor.  [AKTUALIZACJA: LUTY 2021]

Ten tekst ma wyłącznie charakter relacji z podróży i nie ma na celu przekonywać (lub zniechęcać) czytelników do wyjazdu do Turcji. Punktem wyjścia do rozważań o podróży nad Bosfor powinny być przede wszystkim – mające charakter informacyjny – najnowsze komunikaty MSZ-u, dostępne TUTAJ. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących.

Turcja a pandemia COVID-19

Do 1 lutego 2021 nad Bosforem odnotowano 2,477,463 zakażeń, 25,993 zmarłych oraz 2,362,415 ozdrowiałych. Aktualna liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi 89,055. Do tej pory w Turcji przeprowadzono ponad 29,63 miliona testów na COVID-19. 14 stycznia Turcy rozpoczęli masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, zaczynając od pracowników służby zdrowia oraz najważniejszych urzędników. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna w dni powszednie i weekendy, mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa. Zakaz wychodzenia z domu w wyznaczonych dniach i godzinach nie dotyczy jednak zagranicznych turystów.

Program Bezpiecznej Turystyki – Safe Tourism

Zastanawiasz się, czy wyjazd do Turcji w 2021 roku, w czasie trwającej pandemii COVID-19, to dobry pomysł? Poznaj turecki Program Bezpiecznej Turystyki i ciesz się pobytem w jednym z obiektów, mogących pochwalić się certyfikatem Safe Tourism. Zainicjowany w czerwcu 2020 turecki Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı to swoisty znak jakości, poświadczający przestrzeganie przez obiekty turystyczne oraz środki transportu obostrzeń o szerokim spektrum. W praktyce, wszystkie miejsca mogące pochwalić się logo Safe Tourism są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego, które zapewniają gościom bezpieczny pobyt w Turcji, w czasie pandemii COVID-19. Program jest kierowany przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, a także został opracowany przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami z branży turystycznej. To jedna z pierwszych tego rodzaju inicjatyw na świecie. Wykaz obiektów, posiadających certyfikat Safe Tourism można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki, dostępnej TUTAJ.

W Turcji do lipca 2018 obowiązywał stan wyjątkowy

W drugiej połowie lipca 2018 w Turcji przestał obowiązywać trwający dwa lata stan wyjątkowy. Ze względów bezpieczeństwa, obecność wojsk na ulicach dużych miast jest jednak nadal częstym widokiem. Mundurowych możemy spotkać przede wszystkim wzdłuż stambulskiej ulicy İstiklal Caddesi, przy której mieści się wiele ambasad, konsulatów oraz budynków państwowych. Aby nie narazić się służbom tureckim, turyści powinni unikać fotografowania gmachów państwowych, posterunków policji oraz obiektów wojskowych. Jeśli nie złamiemy tych zasad oraz nie mamy zamiaru wziąć udziału w manifestacji lub proteście, widok funkcjonariuszy nie powinien nas niepokoić.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach zwraca uwagę, że władze miejscowe monitorują aktywność dot. Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Wpisy uznane przez władze za szkodzące lub obraźliwe dla Turcji mogą stanowić podstawę do zatrzymania lub wydalenia z kraju.

Przebywając w Turcji, podobnie jak w każdym innym kraju, należy zachować wszelkie standardowe środki ostrożności – unikać samotnych spacerów po zmroku oraz odwiedzania niebezpiecznych dzielnic oraz zaułków, a także zatroszczyć się o zabezpieczenie swoich dokumentów oraz cennych przedmiotów. Warto jednak zauważyć, że wskaźnik przestępczości w Turcji jest niski w porównaniu z państwami Europy Zachodniej. Planując indywidualne zwiedzanie warto zapytać personel hotelowy lub informatorów turystycznych o ewentualne niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać w miejscu, do którego się wybieramy.  

Ryzyko ataków terrorystycznych

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem – w przeszłości dochodziło do ataków także w Stambule i Ankarze. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą stać się kolejnym celem terrorystów, jak m.in. posterunki policji, budynki wojskowe oraz lokale wyborcze, atrakcje turystyczne oraz miejsca, które gromadzą tłumy turystów, transport publiczny, lotniska, miejsca kultu religijnego oraz miejsca, przy których gromadzą się długie kolejki turystów.

Bezpieczeństwo w Turcji południowo-wschodniej

Zgodnie z komunikatem z dnia 29 sierpnia 2018, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari – ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. Bieżące komunikaty MSZ-u można znaleźć TUTAJ.

Czy w rzeczywistości warto unikać regionu południowo-wschodniej Turcji? Na przełomie kwietnia oraz maja 2019 mieliśmy okazję odwiedzić ten region, a na trasie naszej wyprawy znalazły się miejsca: Diyarbakır, Batman, Hasankeyf, Midyat, Mardin, Dara, góra Nemrut, Urfa, Harran, Halfeti oraz Gaziantep. Miejsca te zachwyciły nas nie tylko pięknem przyrody oraz architektury, ale przede wszystkim gościnnością i ciepłem mieszkańców! Wbrew wielu doniesieniom, region ten nie dał nam żadnych podstaw, by czuć się tam niebezpiecznie. Nie zmienia to jednak faktu, że zwiedzając ten region należy być świadomym potencjalnych zagrożeń. Wszystkim zainteresowanym tym obszarem polecam serię wpisów o południowo-wschodniej Turcji, którą znajdziecie TUTAJ.

Bezpieczeństwo w tureckich kurortach

Jeżeli zaplanowaliście swój urlop w zachodniej części kraju (np. Antalya, Didim, Dalyan, Kuşadası, Bodrum, Marmaris lub Ceşme), bez obaw! Miejsca te oddalone są od granicy z Syrią lub Irakiem o co najmniej 700-800 km. Powodów do zmartwień nie powinni mieć także m.in. podróżni planujący wakacje w Pamukkale , popularnej Kapadocji lub planujący odwiedzić Dom Matki Bożej w Meryemanie. Oczywiście, pobyt w kurorcie wiąże się także ze wspomnianym we wcześniejszej części tekstu ryzykiem, którego należy być świadomym.

Wyjazd do Turcji a zdrowie i szczepienia

Nie istnieją wymogi dotyczące szczepień dla osób udających się w podróż do Turcji, jednak niektóre źródła zalecają szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. oraz A., tężcowi, błonicy oraz polio. Przed wyjazdem do Turcji warto skonsultować się w kwestii szczepień z lekarzem rodzinnym. Planując wakacje warto także zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, gdyż na terenie Turcji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a ewentualne pokrycie kosztów leczenia lub akcji ratunkowej z własnego budżetu może okazać się dużym problemem. W przypadku wizyty u lekarza należy być przygotowanym na brak możliwości komunikacji w języku angielskim (tylko większe miasta oraz kurorty turystyczne).

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

 1. Byłem w okolicach Bodrum 1,5roku temu u rodziny, która tam mieszka. Poruszałem się po okolicy z nimi i bez nich i było super.
  Po pierwsze, bezpiecznie, poza jedną sytuacją, gdy trzech Turków wkurzonych kolejką do odprawy na statek na wyspę Kos dorowadziło do szarpaniny z … Polakami ;) Mikro bitwa polsko-turecka, zakończona rozejmem na widok policji ;)
  Po drugie: czystość. Jak ktoś chce zobaczyć syf, niech pojedzie np do Rzymu (byłem w ostatnie wakacje). Okolice Bodrum to przy tym warunki sterylne.
  Poza tym: mili i uprzejmi ludzie, np. w lokalnych busach, którymi jeżdżą w zasadzie sami miejscowi, wielka kultura, uprzejmość, życzliwość. Małe busy są nowoczesne, czyste, sprawne technicznie, nie to co spotykam np u nas w Zakopanem.
  Jedyne co nie polecam, to jazda prywatnym samochodem. Na drogach cuda się dzieją, ale jak ktoś lubi adrenalinę, to super rozrywka za darmo ;)

 2. Witam. Wybieram się do Stambułu 7 sierpnia. Będę jakoś po północy na lotnisku IST. Jak dotrzeć do centrum? Orientuje się Pani czy kursują autobusy o takiej porze? Troszeczkę mam obawy czy wybrać się do Stambułu ;/

 3. Opinia wydaje się być obiektywna i pomocna przy podjęciu decyzji o wyjeździe na wakacje do Turcji. Jeśli jednak mam wybierać zaryzykować czy nie, wybieram Nie. Dziękuję i pozdrawiam.

 4. Witam.
  Za dwa tygodnie lecę z żoną do Side (wersja z TUI).
  Zamierzałem pożyczyć samochód by objechać lokalne atrakcje. Czy to dobry pomysł, może lepiej z lokalnego biura podróży na miejscu szukać wycieczek? Nie mam preferencji.
  Pytanie 2: czy spokojnie w cały dzień mogę pójść pobiegać promenadą/po mieście? Czy żona sama na bieganiu w dzień to dobry pomysł?

 5. Bardzo ciekawy blog.
  Wybieramy się w okolice Bodrum, bo to nasz pierwszy raz w Turcji. Co warto zobaczyć? Czy jest możliwe samodzielne zwiedzanie np. pobliskiego Kos czy Rodos. Czy będziemy w stanie dotrzeć promem w te okolice sami? Gdzie warto się zatrzymać i podziwiać oraz czy poleca Pani jakieś inne sposoby na zwiedzanie tego regiony niż typowe wycieczki fakultatywne? Pozdrawiam :)

  • Bardzo dziękuję! :) Na miejscu istnieje możliwość wykupienia biletów promowych, a szczegółowy harmonogram rejsów można znaleźć np. tutaj: http://www.bodrumferryboat.com/en/calendar.asp. Polecam gorąco Rodos i wyspę Symi! W Turcji bardzo dobrze rozwinięta jest sieć połączeń autokarowych oraz małych busików (tzw. dolmusz), kursujących do najpopularniejszych miejsc i atrakcji turystycznych. Wycieczki fakultatywne pozwalają zobaczyć wiele miejsc, jednak niestety zwykle oferują także m.in. obowiązkowe pokazy mody skórzanej lub wizyty w sklepach z tekstyliami, przez co traci się sporo czasu na zbędne atrakcje. Polecam podróżowanie na własną rękę, bo dzięki temu będą mogli spędzić Państwo w wybranych miejscach tyle czasu, ile tylko będą mieli Państwo ochotę. :)

 6. Witam Mam pytanie odnosnie Antalyi wybieramy się tam z rodziną czy tam jest bezpiecznie i czy to prawda że należy zwrocić szczegolna uwagę na to co sie mowi?Mamy wykupiony pobyt w hotelu Limak Atlantis i czy na terenie resortu trzeba nosić ze sobą dokumenty?

  • Jeżeli nie planują Państwo podróżowania po kraju i opuszczenia terenu resortu, a z uwagi na troskę o bezpieczeństwo dokumenty wolą Państwo zostawić w hotelowym sejfie, polecam zadbanie o kopię dokumentów. Warto wykonać kserokopię lub skan pierwszej strony paszportu oraz wizy i mieć je zawsze przy sobie. Co prawda nigdy nie zdarzyła mi się kontrola na terenie kraju, jednak zgodnie z obowiązującym prawem należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Ostatni raz odwiedziłam Antalyę w maju ubiegłego roku i w mojej ocenie nie ma powodu do zmartwień. Przepiękne miasto, wspaniali ludzie, niesamowite widoki. :) Odpowiedź na pytanie dotyczące bezpieczeństwa, którą starałam się zawrzeć w powyższym tekście, jest jednak tylko i wyłącznie moim subiektywnym zdaniem. Każdorazowo zachęcam przede wszystkim do wnikliwej lektury bieżących komunikatów MSZ-u, przed każdym zagranicznym wyjazdem. Pozdrawiam ciepło! :)

 7. Bardzo ciekawy blog. Byliśmy w Turcji 6 razy i pewnie jeszcze nie raz pojedziemy. Nie odwołaliśmy wakacji nawet w 2016 r, kiedy tydzień przed naszym wylotem ogłoszono zamach stanu. Czujemy się tam bardzo bezpiecznie. Spacerując do miasteczku portowym Side, o g. 23.00, 24.00 mam większy komfort aniżeli niekiedy w Polsce. Turyści są traktowani w wyjątkowy sposób, “noszeni na rękach” , takie można odnieść wrażenie. Wspaniałe hotele, rewelacyjna kuchnia, infrastruktura, drogi,naprawdę możemy im tego pozazdrościć. Naprawdę namawiam na wyjazd do Turcji, jak człowiek raz pokocha Turcję to juz na zawsze.

 8. Wczoraj wrocilismy z 7 dniowego pobytu w Fethyie. Podroz z dwuletnim dzieckiem. Tak jak wiekszosc osob obawialismy sie tego czy jest bezpiecznie dlatego Turcja nie byla na naszej mapie podrozniczej. Ciesze sie ze sie odwazylismy. Fethyie i okolice Dalaman sa przepiekne. Czulismy sie tam bezpiecznie. Napewno jeszcze wrocimy.

 9. Ciekawy i pouczający artykuł! Co do bezpieczeństwa to zwrocę uwagę państwa wybierających się do Turcji że rok temu objechałem cała Afrykę zach. wliczając Niger i Mali i z żoną wróciliśmy zdrowi i cali a auto kolegom okradziono dopiero w… Hiszpanii pierwszej nocy. ?
  Turcja lubi mieszać się w nieswoje sprawy ale w przeciwieństwie do Berlina Paryża czy gdzie tam są teraz zamachy w EU jest państwem totalitarnym i tam się stosuje tortury i morderstwa na terrorystach i dzięki temu jest to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce niż np Londyn a o niebo od Paryża!

 10. Nie wspomniala pani o niemal epidemii wirusa Coxackie, jaka miała miejsce w 2017 roku w najwiekszych kurortach w Turcji. Duzo ludzi chorowało, wirus jest szczególnie niebezpieczny dla malych dzieci.

 11. Dzień dobry,
  Wybieram się w listopadzie 2018 do Turcji. Konkretnie Antalya – Myra – Likia – Efez – Pamukkale – Hierapolis.
  Jest to wycieczka objazdowa. Noclegi w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach. Jadę z synem – 12 lat.
  Czy jest tam bezpiecznie?

  • Ja byłam na 12 dniowej objazdówce w lipcu, w większości tych miejsc. Wszędzie są zaostrzone środki bezpieczeństwa, ale nigdy nawet przez chwilę nie poczułam się zagrożona. Pobyt w Turcji był spokojny i przede wszystkim niezapomniany.

 12. Do Turcji wybieram się po raz pierwszy, wykupiłam ze znajmymi wakacje w pobliżu Kusadasi, jaki jest w tym rejonie poziom bezpieczeństwa? Lecimy w sierpniu br. chcemy zwiedzić Efez i nie tylko, ja, nie ukrywam, mam obawy. Mamy jeszcze czas na ewntualną zmianę planów – na inny kraj

 13. Mam zarezerwowane wakacje w tym roku do Turcji z rodzina i nie ukrywam ze mam obawy zwlaszcza ze jadzie ze mną trojka dzieci w tym dziecko 3 letnie . Czy mogłabym się dowiedzieć od pani co sądzi pani na temat wyjazdu tam z rodzina . Nie ukrywam mamy bardo super hotel gdzie jest mnóstwo zjeżdżalni , dużo basenów i własna plaża ale mimo to mam obawy .

  • Dzień dobry, dziękuję za odwiedziny bloga. :) Wszystkie moje refleksje dotyczące bezpieczeństwa w Turcji starałam się opisać w powyższym tekście. Absolutnie nie chciałabym w żaden sposób nikogo zachęcać lub zniechęcać do wyjazdu do Turcji – podróż to indywidualna decyzja każdego z nas. Polecam na bieżąco śledzić komunikaty MSZ-u, które powinny być punktem wyjścia do rozważań o wyjeździe. Tymczasem, pozdrawiam ciepło ze słonecznej i sympatycznej Antalyi! :)

 14. Dziękuję za ciekawy artykuł. W lipcu wybieram się do Turcji po raz pierwszy, konkretnie do Marmaris. Mam pewne obawy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jednak tak naprawdę nigdzie nie ma 100% bezpieczeństwa. Zamachy były przecież także w Europie

 15. Istotnie. Chociaż jest przecież mnóstwo innych ciekawych do zwiedzana krajów. Czy naprawdę trzeba tak usilnie pchać się tam gdzie jest niestabilnie? U nich to chyba zawsze jakieś problemy. Czasami jedna głupia minuta decyduje o życiu i śmierci człowieka… a któż z nas chciałby być rozjechanym przez ciężarówkę na Niemieckim jarmarku, albo zginąć od kuli Tureckiego zamachowcy obalającego rząd? To by była dopiero farsa… zginąć w tak bajeczny sposób… Czy warto ryzykować dla kilku meczetów i straganów?

  • Panie Michale, oczywiście – nie trzeba. Tak jak wspomniałam, decyzja o podróżowaniu do Turcji jest indywidualnym wyborem każdego turysty i absolutnie nie mam na celu nikogo do tego namawiać. Tym bardziej, w sytuacji gdy dla kogoś Turcja jawi się jedynie jako “kilka meczetów i straganów”. :) Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close