W Turcji odkryto starą recepturę tradycyjnego deseru, który ma szansę rozsławić prowincję Bilecik!

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Jak donoszą tureckie media, podczas prac nad inwentarzem kultury prowincji Bilecik, zlokalizowanej w północno-zachodniej części kraju, odkryto recepturę tradycyjnego tureckiego deseru, o którym zapomniano na przestrzeni wieków! Po dokonaniu tego interesującego odkrycia, władze prowincji podjęły inicjatywę przywrócenia przysmaku na talerze przyszłych pokoleń.

Znaleziony w zakurzonych archiwach przysmak nosi nazwę linga i stanowił niegdyś popularne danie na stołach mieszkańców prowincji Bilecik, przygotowywane z orzechów włoskich, melasy buraczanej, maku oraz oleju roślinnego. Danie było znane wśród miejscowych jako “stworzone z domowych produktów, w zaledwie pół godziny”. Obecnie trwają badania nad dotarciem do źródeł dokładnego pochodzenia deseru, które w przyszłości zostaną wykorzystane w różnych sektorach gospodarki, w tym m.in. promocji lokalnej turystyki. Władze prowincji Bilecik dokładają również starań, by w podobny sposób zbadać zanikające w regionie przysłowia, idiomy oraz piosenki i zachować wiedzę o nich dla przyszłych pokoleń.

Jak donosi portal Daily Sabah, Elif Tuzcuoğlu Yiğit, jeden z badaczy pracujących nad projektem, dotarł do mieszkanki prowincji, która jest jedną z zaledwie 77 osób, posiadających oryginalny przepis na lingę! Sama zainteresowana, Necla Öztekin, przyznała, że choć deser cieszył się dawniej dużą popularnością, współcześnie nawet jego nazwa została niemalże całkowicie zapomniana. Ona sama otrzymała przed laty recepturę od swojej teściowej. Obecnie kobieta pragnie pomóc urzędnikom w szerzeniu wiedzy o, znalezionym w zakurzonych archiwach, tureckim przysmaku.Miejmy nadzieję, że wkrótce turecki deser linga trafi do kart menu miejscowych restauracji, by móc cieszyć podniebienia turystów! :)
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Turecka kuchnia - street food, czyli uliczne przysmaki królujące nad Bosforem

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close