11.1 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Starożytna Troja w Turcji

Starożytna Troja w Turcji

-

Starożytna Troja podbija serca turystów! Turcy z dumą podzielili się informacją o znaczącym wzroście osób odwiedzających stanowisko archeologiczne w prowincji Çanakkale. A wszystko za sprawą obchodzonej w 2018 roku 20. rocznicy wpisania Troi na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Starożytna Troja celebruje wyjątkowy rok

Liczące ponad 4 tys. lat starożytne stanowisko Troi to jedna z największych atrakcji Turcji. Choć trudno zaliczyć je do najbardziej imponujących tego typu miejsc w kraju, za sprawą “Iliady” Homera podbija serca milionów odwiedzających z całego świata. Jak podaje portal DailySabah.com, ponad 233.000 osób odwiedziło Troję w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku. W ubiegłym roku w analogicznym okresie turystów było 136,000.

Wszystko za sprawą 20. rocznicy wpisania Troi na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród tureckich zabytków dotychczas objętych opieką UNESCO znajdują się także m.in. zabytkowe dzielnice Stambułu, zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji, Hierapolis-Pamukkale, Pergamon oraz Efez.

Poetyckie odkrycie Troi

Starożytne ruiny Troi zostały odkryte przez Heinricha Schliemanna. W biografii tego niemieckiego archeologa-amatora możemy znaleźć informację, iż już jako kilkuletni chłopiec marzył o tym, że pewnego dnia odkryje miejsce położenia tego słynnego starożytnego miasta. Marzenie to spełnił w latach 1871-1894, w towarzystwie ówczesnej greckiej żony Zofii Engastroménou. W odnalezieniu upragnionej Troi pomogła mu wnikliwa lektura Homera, którego Iliadę traktował bardzo dosłownie, wnikliwie analizując każde ze słów.

“Schliemann przebył opisaną w Iliadzie drogę. Znalazł zbocze tak strome, że musiał zeń złazić na czworakach.  To  utwierdziło  go  w  przekonaniu,  że  Homer, którego  opisy  terenu  Schliemann traktował tak, jakby chodziło o najściślejszą topografię wojskową, nie mógł pomyśleć o tym, żeby jego bohaterowie mogli po tak stromym zboczu trzykrotnie biegiem okrążyć miasto. Z zegarkiem w jednym i Homerem w drugim ręku odmierzył teraz drogę między pagórkiem, który kryć  miał  w  sobie  Troję,  a  przylądkiem,  gdzie  stać  miały  okręty Achajów.” (Ceram C.W., Bogowie, groby i uczeni, PIW, Warszawa 2004)

Muzeum Troi jeszcze w tym roku

20-tej rocznicy wpisania Troi na listę UNESCO towarzyszy realizacja wielu projektów, mających na celu zwiększenie promocji miejsca. Największym z nich jest planowane w najbliższych miesiącach otwarcie Muzeum Troi. Placówka licząca 10 tys. metrów kwadratowych, której budowa kosztowała 50 milionów TL, będzie mieściła w sobie antyczne eksponaty znalezione na terenie Troi, jak również 24 kawałki złota znane jako skarb Heleny Trojańskiej, które powróciły do Turcji ze Stanów Zjednoczonych po 125 latach.

Część eksponatów z całą pewnością pochodzić będzie także z Muzeum Archeologicznego w Çanakkale.

Starożytna Troja – informacje dla zwiedzających

Ruiny starożytnej Troi zlokalizowane są na terenie wsi Tevfikiye Köyü, oddalonej o 30 km od Çanakkale. Najlepszym sposobem na dotarcie tu z centrum miasta jest wynajęcie samochodu lub złapanie dolmusza, który dowozi turystów bezpośrednio pod bramę muzeum. Wstęp na teren stanowiska archeologicznego kosztuje 25 TL. Na zwiedzanie terenu wykopalisk warto poświęcić około 60 – 90 minut.

Godziny otwarcia:
15 kwietnia – 2 października: 9:00 – 19:30
3 października – 14 kwietnia: 08:30 – 17:00

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close