Starożytna Troja w Turcji

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Starożytna Troja podbija serca turystów! Turcy z dumą podzielili się informacją o znaczącym wzroście osób odwiedzających stanowisko archeologiczne w prowincji Çanakkale. A wszystko za sprawą obchodzonej w 2018 roku 20. rocznicy wpisania Troi na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Troja 22 of 32 Starożytna Troja w Turcji

Starożytna Troja celebruje wyjątkowy rok

Liczące ponad 4 tys. lat starożytne stanowisko Troi to jedna z największych atrakcji Turcji. Choć trudno zaliczyć je do najbardziej imponujących tego typu miejsc w kraju, za sprawą “Iliady” Homera podbija serca milionów odwiedzających z całego świata. Jak podaje portal DailySabah.com, ponad 233.000 osób odwiedziło Troję w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku. W ubiegłym roku w analogicznym okresie turystów było 136,000.

Wszystko za sprawą 20. rocznicy wpisania Troi na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród tureckich zabytków dotychczas objętych opieką UNESCO znajdują się także m.in. zabytkowe dzielnice Stambułu, zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji, Hierapolis-Pamukkale, Pergamon oraz Efez.

Troja 4 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 3 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 9 of 32 1 Starożytna Troja w Turcji
Troja 17 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 8 of 32 Starożytna Troja w Turcji

Poetyckie odkrycie Troi

Starożytne ruiny Troi zostały odkryte przez Heinricha Schliemanna. W biografii tego niemieckiego archeologa-amatora możemy znaleźć informację, iż już jako kilkuletni chłopiec marzył o tym, że pewnego dnia odkryje miejsce położenia tego słynnego starożytnego miasta. Marzenie to spełnił w latach 1871-1894, w towarzystwie ówczesnej greckiej żony Zofii Engastroménou. W odnalezieniu upragnionej Troi pomogła mu wnikliwa lektura Homera, którego Iliadę traktował bardzo dosłownie, wnikliwie analizując każde ze słów.

“Schliemann przebył opisaną w Iliadzie drogę. Znalazł zbocze tak strome, że musiał zeń złazić na czworakach.  To  utwierdziło  go  w  przekonaniu,  że  Homer, którego  opisy  terenu  Schliemann traktował tak, jakby chodziło o najściślejszą topografię wojskową, nie mógł pomyśleć o tym, żeby jego bohaterowie mogli po tak stromym zboczu trzykrotnie biegiem okrążyć miasto. Z zegarkiem w jednym i Homerem w drugim ręku odmierzył teraz drogę między pagórkiem, który kryć  miał  w  sobie  Troję,  a  przylądkiem,  gdzie  stać  miały  okręty Achajów.” (Ceram C.W., Bogowie, groby i uczeni, PIW, Warszawa 2004)

Troja 1 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 2 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 6 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 13 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 18 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 14 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 16 of 32 Starożytna Troja w Turcji

Muzeum Troi jeszcze w tym roku

20-tej rocznicy wpisania Troi na listę UNESCO towarzyszy realizacja wielu projektów, mających na celu zwiększenie promocji miejsca. Największym z nich jest planowane w najbliższych miesiącach otwarcie Muzeum Troi. Placówka licząca 10 tys. metrów kwadratowych, której budowa kosztowała 50 milionów TL, będzie mieściła w sobie antyczne eksponaty znalezione na terenie Troi, jak również 24 kawałki złota znane jako skarb Heleny Trojańskiej, które powróciły do Turcji ze Stanów Zjednoczonych po 125 latach.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot?

Część eksponatów z całą pewnością pochodzić będzie także z Muzeum Archeologicznego w Çanakkale.

Troja 10 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 11 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 7 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 12 of 32 Starożytna Troja w Turcji

Starożytna Troja – informacje dla zwiedzających

Ruiny starożytnej Troi zlokalizowane są na terenie wsi Tevfikiye Köyü, oddalonej o 30 km od Çanakkale. Najlepszym sposobem na dotarcie tu z centrum miasta jest wynajęcie samochodu lub złapanie dolmusza, który dowozi turystów bezpośrednio pod bramę muzeum. Wstęp na teren stanowiska archeologicznego kosztuje 25 TL. Na zwiedzanie terenu wykopalisk warto poświęcić około 60 – 90 minut.

Godziny otwarcia:
15 kwietnia – 2 października: 9:00 – 19:30
3 października – 14 kwietnia: 08:30 – 17:00

Troja 21 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Troja 23 of 32 Starożytna Troja w Turcji
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
11

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close