Turcja – z wizytą w mieście Eceabat

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Miasteczko Eceabat położone jest dokładnie na przeciwko Çanakkale, nad europejskim brzegiem cieśniny Dardanele. Eceabat to istotny port promowy, do którego przeprawiają się promy towarowe, przewożące samochody oraz autokary zmierzające w stronę Stambułu. Przeprawa przez cieśninę trwa maksymalnie kilkanaście minut. Na terenie miasteczka ciężko o imponujące atrakcje turystyczne, a najciekawszym fragmentem jest z całą pewnością Tarihe Saygı Parkı, na terenie którego znajduje się ekspozycja historyczna, odtwarzająca sceny bitewne z czasów I wojny światowej.

Sprawdź ceny noclegów w okolicy Çanakkale

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

Miasteczko Ecebat, znany niegdyś pod nazwą Maydos, założone zostało w VII wieku p.n.e. jako kolonia grecka. Osadnikami byli Grecy z plemienia Eolów zamieszkujący wyspę Lesbos na Morzu Egejskim. W czasach późniejszych przybyli tu równeż Grecy z Azji Mniejszej. Turcy opanowali te rejony w wieku XV, jednak jeszcze do lat 20-tych XX wieku zamieszkiwała go ludność grecka, której przesiedlenie na tereny Grecji nastąpiło po roku 1923 (Trakt w Lozannie).

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

%name Turcja   z wizytą w mieście Eceabat

Anzac Day

Na codzień w Ecebacie, jak i w pozostałych miastach półwyspu Gallipoli, trudno spotkać turystów. Jest jednak jeden dzień w roku, w którym trudno o znalezienie wolnego miejsca w tutejszych obiektach hotelowych. Mowa oczywiście o Anzac Day, czyli dniu upamiętniającym wszystkich poległych w czasie operacji wojskowych w Bitwie o Gallipoli (1915-16). Zwana również Bitwą o Çanakkale, kampania ta miała być początkiem dużej operacji mającej doprowadzić do wyeliminowania z wojny Imperium Osmańskiego. W rezultacie okazała się jedną z najkrwawszych bitew I wojny światowej, w której gigantyczne straty ludzkie poniosła przede wszystkim Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania oraz Francja. Z tej okazji corocznie na półwysep Gallipoli tłumnie przybywają mieszkańcy Australii oraz Nowej Zelandii, pragnący uczcić tragiczne losy swoich rodaków. W 90-tą rocznicę lądowania aliantów na półwyspie Gallipoli w okolicach miasteczka Ecebat zgromadziło się przeszło 20 tysięcy przybyszów z Antypodów.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
11

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close