Karşıyaka – lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Karşıyaka (z tur. “Drugi Brzeg”) to jedna z dzielnic Izmiru, metropolii na zachodnim wybrzeżu Turcji. Okręg posiada szybkie połączenia promowe z portem Konak, pozwalające na przedostanie się do serca miasta w zaledwie kilkanaście minut. Mieszkańcy dzielnicy, zamiast określać siebie jako izmirczyków, mają zwyczaj mówić, że pochodzą z Karşıyaki. I rzeczywiście, panujący tu klimat jest nieco odmienny od pozostałych części Izmiru. Okręg słynie z zabytkowych osmańskich budynków oraz rezydencji lewantyńskich. To także tutaj znajduje się odrestaurowana willa, należąca niegdyś do żony Kemala Atatürka, pełniąca współcześnie funkcję muzeum. Karşıyaka może pochwalić się również na polu sportowym – w dzielnicy swoją siedzibę ma turecki zawodowy klub sportowy Karşıyaka Spor Kulübü, którego najbardziej znaną sekcją jest sekcja piłkarska.

DO7A9877 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9876 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9884 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9933 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9889 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9891 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9892 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9883 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Lewantyńskie rezydencje Karşıyaki

W Karşıyace można obejrzeć kilka zabytkowych rezydencji lewantyńskich z ich dużymi ogrodami, pełnymi egzotycznych roślin. Mianem Lewantyńczyków Turcy określają przede wszystkim potomków włoskich oraz francuskich kupców, od wieków mieszkających na terenie kraju, przede wszystkim w Izmirze oraz Stambule. Do najciekawszych lewantyńskich zabytków dzielnicy należą wille Löhner, Penetti oraz Van Der Zee, mieszczące się przy głównej nadmorskiej ulicy Cemal Gürsel Caddesi. Pierwsza z nich, Willa Löhner (tur. Löhner Köşkü), była zamieszkiwana przez niemieckiego kupca, który zbił majątek, handlując rodzynkami. Budynek sprzedano w latach 70., skazując jednocześnie na powolne popadanie w ruinę. Renowacji rezydencja doczekała się dopiero w 2003, gdy to odnowiono ją z pieniędzy budżetu miasta. Willa Penetti (tur. Penetti Köşkü) została z kolei wybudowana w roku 1930 jako własność włoskiej rodziny Penetti, której potomkowie mieszkają w Izmirze do dziś. Architektura budowli przypomina styl weneckich pałaców. Obecnie mieści się w nim przedszkole. Willa Van Der Zee (tur. Van DerZee Köşkü), została natomiast zbudowana przez Holendra Heinricha Van Der Zee, a następnie przez pewien czas pełniła funkcję holenderskiego konsulatu.

DO7A9954 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Willa Van Der Zee
DO7A9947 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9956 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Willa Löhner
DO7A9957 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Willa Löhner
DO7A9951 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Willa Penetti
DO7A9940 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Willa Latife Hanım, byłej żony Mustafy Kemala Atatürka

Willa Latife Hanım (tur. Latife Hanım Köşkü) została wybudowana w roku 1860, jako przykład stylu późnej epoki osmańskiej. Budynek należał do rodziny Latife Hanım (urodzonej w Izmirze żony Mustafy Kemala Atatürka) i pełnił funkcję letniej rezydencji. W tym domu swoje ostatnie dni spędziła Zübeyde Hanım, zmarła w 1923 roku matka Atatürka, której ciało spoczęło następnie w grobie na terenie izmirskiego meczetu Ferik Osman Paşa Cami. Obecnie willa pełni funkcję muzeum, w którym znajdują się pamiątki związane z życiem rodzinnym Atatürka.DO7A9895 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Willa Latife Hanım
DO7A9897 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9900 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9909 1 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9908 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Mimo informacji, że budynek jest nieczynny w poniedziałki, właśnie tego dnia udało nam się zwiedzić jego wnętrze. Wszystko za sprawą sympatycznych pracowników muzeum, którzy bez problemu pozwolili nam wejść do środka i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Jedyny warunkiem było założenie na buty jednorazowych foliowych okryć. Wnętrze dwupiętrowej willi wydało mi się bardzo podobne do Domu Atatürka, który rok wcześniej zwiedziliśmy w Antalyi. Tego typu obiekty muzealne w całej Turcji wyglądają z resztą bardzo podobnie – eleganckie pokoje, pełne stylowych mebli rodem z francuskich zamków i pałaców, którymi fascynował się pierwszy prezydent Republiki Turcji. Oprócz eleganckiego wyposażenia, zarówno w tej willi, jak i wielu muzeach znajdują się figury woskowe – w tym przypadku zarówno samego Atatürka, jak i jego matki oraz żony.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Na terenie ogrodu otaczającego willę znajduje się niewielka restauracja, posiadająca stoliki na świeżym powietrzu. Większość z nich zajmują starsi mieszkańcy dzielnicy, którzy spędzają tu znaczną część dnia, czytając gazety, grając w tavlę czy dyskutując o życiu. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że bywalcy ogrodu Latife Hanım – za sprawą bardzo “europejskiego” wyglądu – dalecy są od konserwatywnych przekonań. W tym sympatycznym miejscu można zjeść obiad, wypić herbatę, kawę a nawet piwo.

DO7A9913 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9914 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9917 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Domy mieszkalne typu sakız – perła architektury egejskiej

Oprócz ekskluzywnych rezydencji zabudowa miejska dzielnicy to także mniejsze i skromne budynki mieszkalne, wybudowane w stylu sakız, typowym dla wybrzeża Turcji Egejskiej. Domy Sakız (tur. Sakız evleri) rozpoznać można po ich charakterystycznych prostych i gołych fasadach z frontowymi drzwiami oraz wykuszach lub niewielkich balkonach umieszczonych na drugim piętrze. Słowo “sakız” w języku tureckim oznacza “mastyks” lub “gumę”, a także turecką nazwę greckiej wyspy Chios. Nie jest jednak pewne, dlaczego właśnie tym mianem określa się również popularny na wybrzeżu egejskim styl architektoniczny. Tradycja budowy w tym stylu sięga XIX wieku, a wiele z dawnych obiektów pełni współcześnie funkcję letnich rezydencji (nie tylko w Izmirze, ale także m.in. w Eski Foçy, Bergamie, Çeşme i Alaçatı). Powrót mody na styl sakız sprawił, że nowe budownictwo również czerpie z tej tradycji.DO7A9955 1 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Jak dotrzeć do Karşıyaki z centrum Izmiru?

Najlepszym sposobem jest rejs promem z portu Konak İskele to portu Karşıyaka İskele. Podróż trwa około 15 minut i kosztuje, w przeliczeniu, około 4 zł w jedną stronę. Promy kursują codziennie – od poniedziałku do soboty w godzinach 7:15 – 23.30 oraz w niedziele między 8:00 a 23:30. Bilety kartonikowe na prom (jednorazowe lub na kilka przejazdów) można zakupić w kasach biletowych, zlokalizowanych w terminalach promowych lub w specjalnych biletomatach, zlokalizowanych w pobliżu najważniejszych punktów komunikacyjnych.

DO7A9846 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9855 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9873 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
DO7A9859 Karşıyaka  lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız

Tekst: Agnieszka Wawrzyniak | Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz

Bądź na bieżąco z naszymi podróżami – obserwuj @stykkultur na Instagramie:

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close