Popularny kraj zakazuje sprzedaży jajka Kinder Niespodzianka

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

W Turcji podjęto decyzję o zakazie promocji niezdrowych słodyczy w programach radiowych oraz telewizyjnych, skierowanych do dzieci. Pod ostrzałem znalazły się przede wszystkim czipsy, czekoladki, cukierki oraz popularne na całym świecie jajko Kinder Niespodzianka. Co więcej, sprzedaż tego ostatniego będzie zakazana nad Bosforem od czerwca 2019.

kinder2 Popularny kraj zakazuje sprzedaży jajka Kinder Niespodzianka

Turcja zakazuje sprzedaży Kinder Niespodzianki

Jak poinformował portal Daily Sabah, tureckie Ministerstwo Handlu wydało rozporządzenie, mające na celu stłumienie niezdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Producenci tzw. “śmieciowego jedzenia” już niebawem nie będą mogli emitować reklam skierowanych do dzieci, jak również produkować upominków reklamowych, służących pozyskaniu nowych konsumentów.Nowe rozporządzenie nie spodoba się wszystkim tureckim miłośnikom produktów włoskiego giganta słodyczy, marki Ferrero. Z tureckiego rynku w 2019 roku wycofane zostanie słynne jajko Kinder Niespodzianka, popularne na całym świecie dzięki plastikowej kapsułce, zawierającej zabawkę, otoczonej w czekoladzie.
 

Tureckie słodycze dobrem narodowym

Nowe regulacje wprowadzane przez Turków są dość zaskakujące, z uwagi na powszechną miłość mieszkańców Turcji do wszystkiego, co kaloryczne i słodkie. Tureckie słodycze to odrębny, jakże istotny rozdział kuchni znad Bosforu. Żyjąc w Turcji można zapomnieć o diecie, gdyż wystawom sklepowym pełnym artystycznie przyrządzonych słodkości po prostu nie da się oprzeć. Co więcej, w Turcji wszystko jest dużo słodsze i dużo bardziej kaloryczne – począwszy od lodów, po słodkie jogurty (jeśli już uda się takowe znaleźć w sklepie, gdyż zdecydowanie dominują te naturalne bez domieszki cukru, sprzedawane w małych wiaderkach).

tureckie zwyczaje6 Popularny kraj zakazuje sprzedaży jajka Kinder NiespodziankaKrólową tureckich słodkości jest baklawa. Mała, niepozorna bomba kaloryczna, której słodycz początkowo może szokować. Jej klasyczną wersję przygotowuje się z ciasta listkowego, przełożonego warstwami pokrojonych orzechów (włoskich lub migdałów) z cukrem lub miodem. Całość zapieka się, a następnie kroi w romby, trójkąty, kwadraty i inne formy, a następnie polewa lukrem lub syropem zrobionym z wody, cukru i soku cytrynowego. Górę posypuje się zmiażdżonymi, niesolonymi orzeszkami pistacjowymi. Popularna baklawa nie jest mniej kaloryczna niż Jajko Niespodzianka, ale wypiekana jest zwykle z naturalnych składników, bez domieszki ulepszaczy i konserwantów. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Tureckie słodycze - chałwa, lokum, baklawa i wiele innych!

Jajko Niespodzianka zakazane także w USA

Jajko Niespodzianka to produkt obecny na włoskim rynku od 1972 roku. Co ciekawe, Turcy nie są pierwszym narodem, który zakazał spożywania popularnej czekoladki. Kinder Niespodzianka zakazana jest także w Stanach Zjednoczonych, z uwagi na dokument “Food, Drug Cosmetic Act” z 1938 roku, zakazujący umieszczania przedmiotów nieprzeznaczonych do spożycia wewnątrz produktów spożywczych. Wraz z początkiem 2018 na amerykańskim rynku pojawiło się jednak jajko Kinder Joy, w którym zabawka jest odseparowana od czekolady. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Turecka kuchnia - street food, czyli uliczne przysmaki królujące nad Bosforem

Trudno sobie wyobrazić, by tego flagowego produktu drugiej co do wielkości marki cukierniczej na świecie mogło zabraknąć w Polsce, prawda? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

Marcin BWZ 15/02/2019 - 06:19

Coś się kończy, coś się zaczyna… Szczerze, to nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem tego jaja. Wiadomo, że za dzieciaka sprawiało to sporo radości, ale jest tyle innych smaczniejszych łakoci :)

Odpowiedz
e-dekoracje.com.pl 05/02/2019 - 09:29

Nie wyobrażam sobie, aby ten produkt zniknął z naszych półek sklepowych. Kojarzy mi się z moim dzieciństwem! :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close