Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Turcja: jedyne takie muzeum na świecie

Książka o Turcji

Księżycowy krajobraz, podziemne miasta, hotele wykute w skałach oraz loty balonem – to najpopularniejsze skojarzenia, związane z Kapadocją, popularnym regionem w centralnej Turcji. Mało kto wie, że miejsce skrywa także jedyne w swoim rodzaju, niecodzienne muzeum, wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Tureckie muzeum wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa

Muzeum Włosów w Avanos (tur. Avanos Saç Müzesi), bo o nim mowa, to pierwsze tego typu miejsce nie tylko w Turcji, ale i na świecie. Kilka lat temu, placówka zajęła szóstą pozycję w zestawieniu 15 najciekawszych muzeów świata, opublikowanym przez amerykański portal ABCNews.com. Wcześniej, w 1998 roku tureckie Muzeum Włosów zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Historia Muzeum Włosów w Kapadocji

- Advertisement -

Muzeum, które zawdzięcza swoją nazwę ponad 16 tysiącom kosmyków kobiecych włosów, zostało otwarte w 1979 roku, z inicjatywy tureckiego mistrza garncarstwa, Galipa Körükçü. Wyjątkową ekspozycję można podziwiać w jaskini o powierzchni 500 m2, wyrzeźbionej w jednej z tradycyjnych kapadockich skał.

PRZECZYTAJ:  Ankara dla początkujących. To warto wiedzieć o stolicy Turcji!

Jak to często bywa w Turcji, z powstaniem muzeum wiąże się romantyczna historia. W 1979 roku, do warsztatu Galipa Körükçü w Avanos, przybyła turystka z Francji. Po trzech miesiącach kobieta musiała powrócić do ojczyzny, jednak nim to zrobiła, pozostawiła mężczyźnie kosmyk włosów na pamiątkę. Symboliczny prezent położył podwaliny pod powstanie muzeum. Po latach, Francuzka miała ponoć wrócić do warsztatu Körükçü i – ku swojemu zaskoczeniu – oprócz swoich włosów, zastała tam także tysiące kosmyków należących do innych kobiet. Zgodnie z miejscową legendą, tylko pomysłodawca muzeum wie, w którym miejscu skrywają się włosy dawnej ukochanej. Finalnie, Galip Körükçü poślubił Holenderkę, z którą doczekał się trójki potomstwa.

Galip Körükçü jest nie tylko pomysłodawcą jednego z najciekawszych muzeów na świecie, ale także uznanym mistrzem garncarstwa i właścicielem najstarszego warsztatu w Avanos. Tajników fachu nauczył się od swojego ojca. Rodzina Körükçü zajmuje się tworzeniem cerkamiki w Kapadocji od 5 pokoleń.

Tajemnicza kolekcja

Co ciekawe, ekspozycja Saç Müzesi nieustannie się powiększa. Wszystko za sprawą odwiedzających je kobiet, które niemal każdego dnia obcinają kosmyki swoich włosów, pozostawiając je w muzeum wraz z karteczką, opatrzoną ich imieniem oraz numerem telefonu. A wszystko z nadzieją, że pewnego dnia powrócą do Kapadocji i odnajdą tu dawną pamiątkę.

PRZECZYTAJ:  Jak wygląda edukacja w Turcji? Etapy, stypendia i wymiany studenckie
- Advertisement -

Ze względu na ochronę danych osobowych, wykonywanie zdjęć muzealnej ekspozycji jest zabronione.

- Advertisement -
Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Agnieszka, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Masz pytanie lub propozycję współpracy? Napisz! :)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj