15 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Ile kosztuje lot balonem w Kapadocji i czy warto się na niego...

Ile kosztuje lot balonem w Kapadocji i czy warto się na niego skusić?

-

Lot balonem to jedna z obowiązkowych atrakcji tureckiej Kapadocji, wyjątkowej krainy w centralnej Anatolii, słynącej z charakterystycznych skał, tworzących księżycowy krajobraz oraz wykutych w nich domów i kościołów. Ile kosztuje lot balonem w Kapadocji oraz czy warto wykupić tę wyjątkową atrakcję? Sprawdźmy!

Unikalny krajobraz księżycowy Kapadocji to jedyne tego rodzaju miejsce na świecie. A ponieważ, z uwagi na rozległą przestrzeń, nie sposób zwiedzić i w pełni odkryć go na piechotę, Turcy wpadli swego czasu na pomysł oferowania odwiedzającym lotów balonem. Te najczęściej odbywają się o wschodzie słońca, gwarantując podróżnym spektakularne widoki, które pozostają w ich wspomnieniach na zawsze. W przeciwieństwie do zatłoczonego Efezu czy Pamukkale, lot balonem nad Kapadocją to doświadczenie stosunkowo kameralne (choć w koszu bywa tłoczno!) i niecodzienne. Zdaniem wielu, być w Kapadocji i nie lecieć balonem to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla.

[irp posts=’23271′]

O wschodzie słońca każdego poranka nad Kapadocją unosi się kilkadziesiąt balonów. Tamtejsze doliny od kilku dekad stwarzają im doskonałe warunki do kursowania po niebie, bez nieprzyjemnych turbulencji. Wznosząc się na wysokość około 1000 metrów, piloci kilkukrotnie obniżają i zwiększają wysokość, aby dać turystom możliwość wykonania niezapomnianych zdjęć oraz filmów wideo. A rejestrować warto, bo – z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne – każdy lot jest inny, unikalny i niepowtarzalny!

Ile kosztuje i jak przebiega lot balonem w Kapadocji?

O poranku piloci balonów dokonują wyboru najlepszych miejsc startu, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, a podróżni dopełniają formalności związanych z odprawą, delektując się przy tym smakiem lokalnych ciastek oferowanych w cenie. Przed startem, turyści są informowani o szczegółach technicznych lotu oraz zasadach bezpieczeństwa. Lot trwa zwykle od 45 do 65 minut, jednak istnieją również opcje wykupu nawet kilkugodzinnych lotów – ich ceny są oczywiście adekwatnie wyższe.

Koszt lotu balonem waha się zwykle od 125€ do 220€ na osobę i jest uzależniony m.in. od długości lotu, pory dnia, aktualnego sezonu oraz wyboru firmy oferującej loty. Finalna cena będzie się różnić także w zależności od tego, czy zarezerwujemy loty online, zakupimy je w hotelu lub czy zdecydujemy się na całodniową wycieczkę w lokalnym biurze podróży. W cenie zawarte są zwykle: ubezpieczenie, transfer busikiem z hotelu do miejsca wylotu, przekąski przed lotem oraz minimum 45 minut w powietrzu. Po wylądowaniu, w nagrodę za odwagę turyści mają również szansę wzniesienia szampanem lub świeżym sokiem toastu za udany lot. Istnieje również możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z pilotem, przy koszu ozdobionym kwiatami. Każdy pasażer otrzymuje również pamiątkowy certyfikat, zaświadczający o odbyciu rejsu po niebie.

Firmy balonowe mają w swojej ofercie również kameralne loty na specjalne okazje – m.in. z okazji urodzin lub rocznicy ślubu. Podczas lotu, oprócz samych widoków, można dodatkowo delektować się koszem owoców.

[irp posts=’23152′]

Dla kogo lot balonem?

Lot balonem w Kapadocji może odbyć każda osoba w wieku od 6 do 90 lat, która jest w stanie samodzielnie wejść oraz wyjść z kosza, stać w trakcie całego lotu oraz stosować się do instrukcji bezpieczeństwa. Loty są niewskazane dla osób, które w ostatnim czasie zostały poddane operacji, kobiet w ciąży, dzieci poniżej 6 roku życia, osób poruszających się o lasce oraz osób zmagających się z chorobami natury psychicznej.

Czy warto?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ cena lotu nie należy do najtańszych. Wynika m.in. z faktu, że balony są produktami importowanymi z Zachodu, a użyte do ich produkcji materiały mają krótką żywotność i muszą być systematycznie konserwowane. Co więcej, balony są podgrzewane propanem, którego koszt jest uzależniony od bieżących cen gazu. A wreszcie, tureckie firmy balonowe wydają sporo pieniędzy na uzyskanie licencji oraz niezbędnych certyfikatów.

Oczywiście, zdarzają się osoby niezadowolone z odbytego lotu – tutaj “winowajcą” bywają m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne, skłaniające pilota do obrania mniej spektakularnej trasy lub po prostu niezgodność wyobrażeń z rzeczywistością. Nie zmienia to jednak faktu, że z balonowego kosza mało kto wychodzi niezadowolony i zdecydowana większość turystów rekomenduje tę atrakcję jako wartą swojej ceny.

Spektakularna Kapadocja idealnym planem zdjęciowym

Spektakularna Kapadocja to od wielu lat prawdziwa mekka influencerek i modelek, które przybywają tu tłumnie, by wykonać sobie unikatowe zdjęcia na tle skał oraz wznoszących się w niebo balonów. Efekty tych sesji najczęściej pojawiają się później na Instagramie, zyskując niezliczone ilości lajków. I choć nie sposób odmówić im uroku, jedno jest pewne – w rzeczywistości Kapadocja jest jeszcze piękniejsza, a lot balonem i bez pamiątki w postaci zdjęcia na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako jedno z najfajniejszych wspomnień związanych z Turcją!

Bądź na bieżąco z moimi podróżami – obserwuj mój profil na Instagramie:

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

  1. jestem pod wrażeniem dlatego wybieram się kolejny raz do Turcji i tym razem właśnie obrałam kurs na Kapadocję :-) Dziękuję

  2. Update sprawdzony lato 2019- loty balonem podrożały i w sierpniu nie ma opcji znalezienia lotu poniżej ceny 190 euro – a normalne ceny to 200-220 euro.
    Loty mogą być w ostatniej chwili odwoływane z uwagi na silny wiatr i wtedy następnego dnia ceny lotu balonem to 270 – 330 euro!
    Ale i tak uważam ze warto zapłacić !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close