Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu, kto miał okazję zobaczyć jej labirynty, skalne miasta i kościoły, trudno będzie wskazać piękniejsze miejsce w tym rejonie świata. Naturalny cud natury, z akcentem rzeźb autorstwa ludzkiej dłoni. Leżąca w Tureckiej Anatolii Kapadocja, bo o niej mowa, to wisienka na podróżniczym torcie, której smak uwiedzie nawet najbardziej zasłużonych wędrowców.

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Kapadocja – miejsce, jakich w Turcji mało

Żyjąc w Turcji można wpaść w pułapkę własnych przekonań o całkiem sporej wiedzy na temat tego kraju. Im więcej podróżujemy, tym więcej dostrzegamy podobieństw i tym mniej zjawisk potrafi nas szczerze zaskoczyć. Bywa jednak, że trafiamy do miejsca, które stawia do góry nogami nasze dotychczasowe wyobrażenia, kompletnie oszałamiając i rozpalając podróżnicze zmysły. Jednym z takich miejsc jest właśnie Kapadocja, odkryta zaledwie nieco ponad 100 lat temu przez francuskiego duchownego i naukowca Guillaume de Jerphaniona.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Turcja - wycieczka do Pamukkale


%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Ważny ośrodek chrześcijaństwa

Fascynujący krajobraz Kapadocji tworzą niezliczone doliny, wąwozy, kominy skalne, wygasłe wulkany oraz domostwa wyżłobione w wulkanicznym tufie. Ich geneza sięga początków średniowiecza, kiedy przybyli tu chrześcijanie, szybko odkryli sprzyjające właściwości terenu i rozpoczęli rzeźbienie w lekkiej skale osadowej swoich siedlisk oraz kościołów. W okresie tym kraina Kapadocji uchodziła za jednej z ważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. To właśnie tam zrodziła się także idea życia klasztornego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Efez : zabytki, największe atrakcje turystyczne


Mnisi drążyli w tufie przez kolejny tysiąc lat, osiągając coraz to większą specjalizację w budowie świątyń oraz wykonywaniu malowideł ściennych. Na przestrzeni wieków część najstarszych fresków została zniszczona, przede wszystkim przez sektę ikonoklastów. Wiele z najwspanialszych dzieł zachowało się jednak do dziś. Możemy je podziwiać w podziemnych świątyniach kapadockich dolin.

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skaleW obawie przed najeźdźcą

Oddalone od głównych szlaków doliny stały się także chrześcijańskim schronieniem przed natężającymi się najazdami muzułmanów. Obawa przed atakiem rodziła w mnichach potrzebę budowy coraz to głębszych podziemnych miast, w których wieść mogli swoje religijne życie. W niespokojnych czasach podziemne skalne miasta leżały nawet 50 metrów pod ziemią, a w skład ich wyposażenia wchodziły nie tylko schrony oraz pomieszczenia sypialniane, ale także magazyny z żywnością, młyny, stajnie, studnie oraz winiarnie. Za sprawą systemu szybów wentylacyjnych pod ziemię docierało świeże powietrze. Dotychczas odkryto 36 podziemnych miast Kapadocji, wśród których najpopularniejsze to Kaymakli i Derinkuyu. W swojej wielokondygnacyjnej strukturze mogły one pomieścić nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Didim, Milet & Dalyan: na antycznym szlaku

Podziemne miasta Kapadocji oddziałują na wyobraźnie równie mocno, jak jej zadziwiający skalny krajobraz na powierzchni. W zależności od pory dnia, promienie słoneczne malują skały wieloma różnymi odcieniami, począwszy od szarości, przez biel, beż i złoto. Wymyślne kształty konstrukcji skalnych zrodziły się w wyniku wielowiekowej współpracy wiatru oraz deszczu. Popiół, błoto oraz lawa, osadzone tysiące lat temu przez aktywne wulkany, zostały wypłukane. Pozostały twarde skały w postaci kominów, kolumn i wzgórz o najbardziej wymyślnych kształtach.

Do najbardziej uwielbianych przez turystów skalnych atrakcji należy “Dolina Miłości” (posiadająca również kilka innych, mniej przyzwoitych nazw). Miejsce to roztacza przed nami widok na ogromne, kilkudziesięciometrowe skały o fallicznych kształtach, od dawien dawna wywołujące podobne rozbawienie na twarzach przybyszów. Innym, równie uwielbianym przez turystów, skalnym obiektem jest wyrzeźbiony przez naturę wielbłąd (w moim odczuciu raczej ślimak), zlokalizowany w “Dolinie Wielbłąda“.%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Balonowa kraina

Atrakcją, z której współcześnie słynie Kapadocja, są loty balonami. Szczególnie dużo jest ich na niebie o poranku, kiedy to rzesze turystów pragną powitać wschód słońca i przepiękną, budzącą się do życia, panoramę Kapadocji. Równie pięknie wygląda wieczorem, gdy promienie chylą się ku zachodowi. Koszt lotu balonem to około 100 euro, jednak nie ma osoby, która po jej odbyciu żałowałaby tej przyjemności. Zdarzyły się oczywiście i wypadki, ale co tam, dla takich widoków warto ryzykować! ;)Turyści przybywający do Kapadocji, po obowiązkowym locie balonem, powinni również spróbować lokalnego przysmaku, jakim jest kebab w glinianym garnku. Gościnności mieszkańców nie trzeba szczególnie zachwalać – jest ona wszak wszechobecna w całej Turcji. :)

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czy w Turcji obowiązuje EKUZ?

%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale%name Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

~Bożena 22/02/2017 - 20:25

Ciekawa opinia

Odpowiedz
~Dorota 05/04/2015 - 21:26

Kapadocja to kraina jak z bajki, jakby Stwórca zrobił odstępstwo od logicznego tworzenia świata. Często wracam myślami do mej przygody z Kapadocją i do tej pory nie mogę uwierzyć, że taki świat istnieje, i że dane było mi ujrzeć świat na równi nierealny jak i prawdziwy.

Odpowiedz
~Ania 10/07/2014 - 08:31

Kapadocja, cudowne, niezapomniane miejsce do którego chce się wracać.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close