Historia tureckiego kota na wózku inwalidzkim wzrusza i podbija internet

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Turecki student uratował sparaliżowanego kota przed eutanazją, a następnie skonstruował wózek inwalidzki, dostosowany do potrzeb futrzaka. Dziś chodzą wspólnie na spacery, udowadniając, że nawet najbardziej smutna historia ma szansę skończyć się dobrze. 

Kraina kotów, zwana Turcją

Każdy, kto choć raz odwiedził Turcję, miał okazję przekonać się, jak bardzo kochane i cenione są w tym kraju koty. Miauczące istoty królują w większości tureckich miast i miasteczek, a spotkać można je niemal wszędzie – począwszy od chodników, po wystawy sklepowe. Nikogo nie zaskoczył także niedawny widok bawiącego się kota na wybiegu, podczas ekskluzywnego pokazu mody. Przed tureckimi domami, hotelami, a nawet budynkami instytucji państwowych często można zobaczyć miski z wodą oraz pojemniki z karmą dla kotów. To także Turcy na co dzień korzystają z automatów do recyklingu, które – w zamian za wrzucenie plastikowej butelki – wysypują garść karmy dla zwierząt. Historia, którą opowiem wam dziś, jest jednak jedną z bardziej wzruszających, jakie dotychczas miałam okazję poznać! 

  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Koca Kafa (@koocakafa)

23-letni student uratował sparaliżowanego kota przed eutanazją

Podczas gdy większość miłośników kotów marzy o posiadaniu ładnego i zdrowego kociaka, wiele chorych i niepełnosprawnych futrzaków jest skazanych na samotność, a co gorsze niekiedy także śmierć. Na szczęście nie brakuje także osób, które właśnie takim zwierzętom pragną dać miłość oraz dach nad głową. Jedną z nich jest Eren Güder, 23-letni turecki student, który uratował oraz zatroszczył się o rehabilitację kota imieniem Koca Kafa (tur. duża głowa).

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czego nie robić w Turcji? [PORADNIK PRAKTYCZNY]


Głuchy od urodzenia futrzak został zaatakowany przez psa w pierwszych miesiącach życia. Wskutek ataku kot doznał urazu kręgosłupa, a w rezultacie został sparaliżowany, tracąc czucie w nogach. Właściciele kota postanowili przekazać go do kliniki, gdzie miał zostać poddany eutanazji. Biały kociak miał jednak sporo szczęścia, bo w tym samym czasie w klinice pojawił się Eren, jego późniejszy wybawca i oddany właściciel. 

Trzy lata temu zobaczyłem Koca Kafę w klinice, w dniu, w którym zawiozłem tam do leczenia inne bezpańskie zwierzęta. Weterynarze powiedzieli mi, że kot zostanie poddany eutanazji jeszcze tego samego dnia. W klinice pracował mój przyjaciel, który opowiedział mi historię kota i zasugerował, że właściwie mógłbym go zaadoptować – i tak zaczęła się nasza historia. Zabiegi chirurgiczne trwały prawie trzy miesiące, a obrażenia były widoczne niemal na całym ciele. Kosztowało mnie to wiele cierpienia, a Koca Kafa wydawał się w tym samym czasie być bardzo szczęśliwy. Zupełnie, jak gdyby nie odczuwał bólu. Walczyliśmy o jego życie wspólnie – wyjaśnił Güder, w rozmowie z portalem Daily Sabah.

Mimo swojej niepełnosprawności, po zamieszkaniu w nowym domu Koca Kafa próbował kontynuować swoją kocią rutynę, do której przywykł przed pogryzieniem psa – skakał i korzystał z drapaka, używając wyłącznie przednich łap. Jego właściciel postanowił pomóc mu w powrocie do większej sprawności za sprawą wózka inwalidzkiego, wyprodukowanego przez samego Güdera. Na pomysł stworzenia chodzika pomogły mu historie innych niepełnosprawnych zwierząt oraz szczegółowa analiza dotychczasowych urządzeń, dostępnych na rynku. Obecnie Eren wraz Koca Kafą niemal codziennie wybierają się na spacer do jednego okolicznych parków, jak również na koncerty oraz festiwale pod chmurką. Mimo swojej niepełnosprawności, kot jest zadbany i szczęśliwy. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Co słychać w Turcji? ?? Muzyczne nowości znad Bosforu [8 kwietnia 2020]

W obronie niepełnosprawnych zwierząt 

Uratowanie życia kotu zainspirowało Erena do założenia konta na Instagramie, na którym dzieli się zdjęciami szczęśliwego Koca Kafy. Profil obserwuje ponad 13 tys. miłośników zwierząt. Historia Koca Kafy to najlepszy dowód na to, że niepełnosprawne zwierzęta mogą mieć szczęśliwe i piękne życie. Potrzebują tylko spotkać na swojej drodze kogoś, kto im pomoże i zrozumie ich potrzeby, a wtedy odwdzięczą się miłością i oddaniem. 

  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Koca Kafa (@koocakafa)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

Daniel Wosiński 26/11/2018 - 19:03

Ciekawy temat. Cypr,też jest oblegany przez koty. Kotek ma szczęście i bardzo dobrze. Pozdrawiam

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close